| AlexDorinel a întrebat:

Ce părere aveți despre creșterea prețurilor la gaze, curent?

Vor fi oameni care nu vor mai plăti și vor rămână fără gaze și curent?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai eu am zis de mai multe ori care e solutia si ce trebuie facut, dar nimeni nu prea a comentat.
Trebe votata alta constitutie care sa:

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci nu sa ne puna ei pe liste ce mafioti vor ei, si sa votam din ei, ca tu la asta te referi, ca nu cont ce votam de fapt, ca e tot aia.
2 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca grupurilor de interese care i-au finantat pe ei politicienii.
3 - Sa fie verificati la 2 ani ce au facut, daca nici macar nu au inceput ce au promis, puscarie si sa dea salariile inapoi.
4 - Sa nu mai puna presedintele procurorul general ca apoi sa-i faca jocurile presedintelui fara sa poata fi verificat.

Cam asa in linii mari. Altfel fara schimbare de sistem, nu va fi bine.
Lumea e cam analfabeta, ca nu s-a prins de asta, si voteaza prin rotatie la infinit mafioti, schimba doar grupurile de interese.

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce părere aveți despre creșterea prețurilor la gaze, curent?

o sa avem un buget mai mare, care va ajuta la dezvoltarea romaniei

| doctorandus a răspuns:

Si? Crezi ca rusii livreaza gazele pe gratis? Sau le livreaza cu reducere de pret pentru romani?

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Noua ni le da mai scump rusii gazele, ca ne-am pus contra lor, am pus baze nato contra lor, si ne-am dat cu americanii intr-un razboi care nu e al nostru, adica intre SUA si rusia.

Dar aveam si noi gaze si altele, de ce le-am vandut la straini?! Si daca nu ajungeau, doar completam lipsa, nu sa luam tot de la altii.

| Mosotti a răspuns:

Pai parere proasta, ca sa se imbogateasca unii, astia asa au facut, na, oamenii asta au votat! Liberalii.
Mereu au facut asa si vor face, ca asta le e doctrina, doar pentru bogatasi, nu pentru oamenii de rand.

Nu stiu daca vor fi care nu vor plati deloc, dar vor fi care vor face mari restrictii.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mosotti):

O spui de parca daca n-am mai vota liberalii ar fi totul lapte si miere. Tot guvernul e corupt nu numai liberalii, dar si marea majoritate a populatiei este analfabeta si tampita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

1. Candidatii sunt desemnati de partidul votat de cetateni, toti din interiorul unui partidului au interese similare in caz contrar ar fi dati afara si ar deveni independenti. Deci nu are logica sa desemneze oamenii reprezentatii dintr-un partid.
La ce faci tu referire sunt candidatii independenti care participa la alegeri care obtin voturi de la cetateni insemnificativ numeric.
2. Suna frumos socialist dar e total irealist nu asa functioneaza birocratia
3.Este deja in practica ei sunt verificati periodic daca se constata ca au furat risca parnaie si trebuie sa desbagubeasca dupa cum multi au fost deja inchisi.
4. Nimeni nu e mai presus de lege si presedintele e verificat, Ce spui tu ar fi o chestie dar putin s-ar schimba

Concluzie: asta e lumea! pretutindeni exista coruptie la noi doar putin mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

1 - Pai nu, ca la fruntea partidului votat sunt niste mafioti, ei au dat bani, au format partid ca sa fure, nu noi am format partidul din ce oameni am vrut noi! Trebe sa formam noi partidele cu oamenii nostri in functie de cu ce proiecte vin si ce promit, atat. Nu sa votam niste mafioti, si aia sa puna pe liste alti mafioti.

2 - Pai asa trebuie sa fie, sa finantam tot politicu doar din banii publici, ca sa ne serveasca noua politicienii, nu celor ce platesc, adica privatii, nu e logic? Doar asa trebuie sa fie, si asta am stabili noi votand o noua constititutie si cerand asta in forta, ca ei normal ca nu vor vrea asta politicienii, va functiona birocratie sau ce o fi, cum vrem noi, ca sa ne fie noua bine.

3 - Nu sunt verificati deloc, pe ce lume traiesti?! Stau 4-5 ani sus fara sa faca mai nimic, si nu patesc nimic, asa e de 31 ani incoace. In teorie doar, e cum zici tu.

4 - Si cine face legea, nu mafiotii mari?! Nu e verificat deloc nici un presedinte, procurorul nu poate fi verificat de cineva daca-si face sau nu treaba bine, in UE poate fi verificat de ministerul justitiei, insa nu la noi.

Ca daca era sa fie asa cum zici tu, de mult mergeau treburile la noi, ca daca dupa 2 ani verifici pe unu si nu a facut nimic, si il bagi la puscarie, dar ii ceri si salariile inapoi luate degeaba pana atunci, iti zic eu ca era altfel treaba.
Base ce a facut? A vandut toata tara la straini, tot ce e strategic, si nu i-a facut nimeni nimic. A taiat pensii, salarii.
Nu a facut nimic pentru dezvoltarea tarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Teoretic toate astea deja sunt in aplicare problema intervine daca si cei de la anti-coruptie sunt corupti
Nimeni nu te obliga sa votezi partidul cutare, exista multi candidati singuri, independenti de partidele mari Voteaza-i pe aia daca crezi ca sunt mai buni, sau candideaza chiar tu!
Oamenii au dreptul de a alege

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erau deja aplicate, era f bine acum, dar e din ce in ce mai rau.
Pai alegi intre cancer si sida cum ar veni?! La ce ajuta?

Oamenii voteaza ca fraierii partidele mari, ca aia au bani de campanie si publicitate, deci ii face pe fraieri sa-i voteze.
Si aia independenti nu au loc.

Deci partid mafiot 1, mafiot 2, mafiot 3, si lumea alege dintre aia. Nu ajuta cu nimic.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru Mosotti):

Știi care e principala problema? Ca dacă un politician este prins ca fura, este băgat la pușcărie câțiva ani dar tot nu preda banii înapoi + ca după are voie sa mai facă politica și sa apară în viata publica. Ex Adrian Năstase. Ala încă vine la antena 3 și încă îl găsești pe Facebook. Alt exemplu? Dan Voiculescu. Ala a fost băgat la zdup, a stat 2 ani din 10 și tot n-a predat toți banii+ca antena 3 executa în continuare ordinele. Alte probleme? Faptul ca statul finanțează mai multe trusturi de presa. În mod normal, doar TVR ar trebui finanțat de stat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Corect Oamenii voteaza! Este alegerea multimii nu ai ce face.
Nu cred ca toti is mafioti, daca multimea ii voteaza pe cei pe care tu ii consideri mafioti ASTA E nu poti lua dreptul oameniilor de a vota. Si nimeni nu potate forta oamenii sa voteze candidatul cutare. Ca au bani pentru campanie asta e altceva, e o investitie se practica pretutindeni dintodeauna este cheia democratiei

Exemplu Aur partid nou, oamenii l-au votat ca parea ceva nou, diferit Si uite ce s-a dovedit a fi?
Oamenii merg pe principiul mai bine un rau mai mic decat o posibila catastrofa, si probabil nu exista un candidat care sa corespunda cerintelor tale, parlamentarii reprezinta mentalitatea oameniilor de rand daca omul de rand e profitor dc ar fi liderii mai diferiti?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles, orice ar vota e nasol, ca doar nasoi sunt sus, au dat bani sa vine sa faca bani mai multi.
De aia am zis ca sistemul insusi e prost, in acest sistem nu poate fi bine.
Daca au bani, dau bani pentru ei, nu pentru noi, deci din start nu e bine asa.

Multimea nu stie ce trebuie schimbat, ca sa ceara ce trebuie, ei merg in prostia lor mai departe.

Pai daca oamenii au fost naivi sa creada ca AUR e bun, ce sa le fac? Alta credinta naiva care arata prostie.
Nici un partid de dreapta nu e bun pentru om, prin insasi doctrina lui.
Mai ales in acest sistem.

Asa ca aia e.

Trebuie un sistem socialist combinat atent cu un capitalism bun, unde sa muncim pentru noi, nu pentru altul.

| Mosotti a răspuns (pentru NuImiSuspendaContulPls):

Nici nu conteaza, conteaza ca sistemu e prost, si nu merge treaba oricine ar veni in acest sistem.
Ii baga la parnaie de forma, stau ca la hotel acolo, ies repede, si tot nu da pierdereile inapoi, e de fatada.

Si toti fura, ar trebui sa fie toti la puscarie, dar intra aia care "trebuie" sa intre, adica cine e interes sa pice la puscarie. Deci o mascarada totul.
L-a bagat pe dragnea si altii la parnaie, dar base care a vandut toata tara la occidentali, tot ce e strategic, nu a intrat acolo. Si tot asa.

Da, TVR sa fie de stat, restul posturi pot fi private.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru Mosotti):

Și pe Constantinescu să-l bahe, a cedat Bucovina, Herta, Buceagul și insula Serpilor Ucrainei + ca i-o enervat pe sârbi dar tot n-a fost băgat în NATO.

| Mosotti a răspuns (pentru NuImiSuspendaContulPls):

Mda, aia e.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru Mosotti):

Bine, eu i-aș împușca pe toți și gata. După, ii las pe stadion ca să-i vadă lumea. Cu teapa în c#r, logic. Unde ești Țepeș?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai breh, iar incepi cu prostiile astea? Gindeste-te cate s-ar fi putut face in ultimii 30 de ani daca nu ar fi curs zeci, poate sute de miliarde de euro in subventii inutile la utilitati, atit pentru consumatorii casnici, cit si pentru aia industriali. Piata se regleaza in functie de cerere si oferta, iar mizeria asta rostogolita de media cu vai ce se scumpesc gazele si curentul... e cel putin penibila. Pai diferenta intre cel mai scump si cel mai ieftin furnizor e de cel putin 15%, in functie de consum si oferta de care beneficiezi. Unde mai pui ca nu e nevoie sa iti bati capul cu plimbat hirtii. Mi-am schimbat de curand furnizorii de energie electrica si gaz, nu a fost nevoie decat de vreo 10-15 minute. Am trimis niste documente, am primit altele, le-am semnat electronic, am trimis inapoi, problema rezolvata. Nu am consumat nici o bucatica de hirtie, nu a trebuit sa ma misc nici un centimetru de pe scaun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

1. Pe ce baza ii desemnam? Tu ai vazut cand se voteaza nominal ce imbecili sunt romanii? La primaria de sector, acum niste ani, era penalul de Voiculescu si un gigel cu probleme locomotorii, care insa realizase mai mult decat 99% dintre romanii care zburda ca iedul - era casatorit, avea o firma in zona IT cu care facea bani frumusei, era elocvent si avea o gramada de planuri bune in cap. De partea cealalata, Varanul, securist dovedit si criminal condamnat in instanta. Cu cine au votat romanii? Pai cum, sa voteze cu un handicapat?
2. Aici as zice sa nu mai existe bani PUBLICI in politica. Sa se faca frumos lobby ca la americani, pe fata, si sa fie totul legiferat.
3. De ce la doi ani? Rapoarte saptaminale, iar lunar sa fie comparat ce au promis la instalare si ce au realizat.
4. Aici ar trebui sa il puna... cine? As fi absolut de acord sa existe niste trageri la sorti organizate de o entitate complet straina cand vine vorba de astfel de posturi-cheie.
In concluzie, uneori mai ai si tu niste idei bune, dar omiti elementul-cheie, si anume ala ca sintem o natie de cretini complet lipsiti de educatie, simt civic, si demnitate.

| Mosotti a răspuns (pentru NuImiSuspendaContulPls):

Mda, bine zis, i-as impusca pe astia, as schimba sistemul cum am zis, si ar fi bine.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se regleaza pe dracu piata, piata o fac aia cu bani, si restul sufera.
Pai uite la placile grafice ce "reglare", e 15000 lei un Geforfe 3080, in loc de 3500 cat trebuia sa fie.
Cativa dau banii astia, si au furat piata.

Si imping pretu cat se poate, ca daca dadeai 0, 6 lei pe Kw, poate da omu si 0, 75, poate plati, deci piata ramane, insa o duc mai prost oamenii, chestie care nu e okey.

Subventiile au fost pentru ca lumea nu avea venituri destul de mari ca sa-si permita un pret mai mare si sa le mai fie si binisor.
Ocupa-te de dezvoltarea tarii, produce, exporta serios, fa produse competitive, urca niv trai, urca veniturile si scoti subventiile, ca omu are de unde plati. Incurajeaza investitori, fa autostrazi catre vest (ceea ce nu avem), sporeste si nr de turisti, si va fi altceva!

Dar nu s-a facut asa.

Chiar, ce furnizor de curent ai ales si cum e? Ca ma int si pe mine, are platforma online buna? index, plati si etc? Adica ai acolo tot ca la enel? Primesti factura online?
La o defectiune sunt promti ca enelul?

Ca as trece si eu, insa nu stiu cum, poate ma lamuresti putin daca vrei. Si cat e Kw acolo unde te-ai dus tu?
La mine la enel inca e 0, 72 lei pana acum de la 0, 6.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca suntem o natie de tampiti stiu. Dar zic daca am avea cap, asta am cere, si ne-ar fi bine.
Lumea nu stie ce voteaza, aici e aici.

1 - pai sa desemnam de ex sa vina 15 insi cu proiectele lor, ce vor sa faca, ce promit, si care consideram ca e mai bun proiectul, pe ala il punem. Sa nu conteze cine e, are studii de specialitate, etc, sa vina.
Adica nu ca daca nu ai bani multi sa nu ajungi pe liste, si alte tampenii, si sa nu ajungi pe liste daca nu vrei sa faci jocurile murdare ale unora care finanteaza partidul.

2 - Pai e bine sa fie bani publici pentru ca beneficiarii sa fim noi, ca noi platim. Cand plateste altcineva, acela e beneficiarul, e f simplu, si nu e okey.

3 - Ai dreptate, am gresit eu, poate 2 ani e prea mult, sa se faca rapoarte mai des.

4 - Pai sa il punem tot noi, sa votam care sa fie procurorul general la o adica, sa sa fie votat de ceilalti din justitie, sa poate fi controlat de ministerul justitiei, ca sa nu poata abuza, in UE se face asta, la noi nu. Sau chiar tras la sorti cine iese, insa in mod normal, trebuie ales dupa performante.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

1. Daca eu vin cu un plan care se intinde pe termen de doua sau trei mandate, cu exemple din alte tari unde s-a aplicat, insa presupune ca cel putin 4-5 ani la inceput sa fie mai rau inainte sa fie bine-bine, citi crezi ca ma vor vota in detrimentul unuia care le promite posmagi muieti?
2. Bani publici din care se... ce? Adica e ok ca eu sa platesc sediile partidelor? Deplasarile facute de unii-altii? De ce? Cum de in alte parti se poate sa se faca politica benevol si la noi - dupa ce ca se platesc COTIZATII de catre membrii partidelor, sa ia SI bani de la buget?
3. Noh, mai gresim...
4. Aici ajungem din nou la punctul zero si ce am mentionat la 1 - sintem prea prosti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

La placile video SE REGLEAZA PIATA, fix ce ziceam. Oferta a ramas constanta, ca nu poate mari nimeni productia de cipuri high-end de 2-3-4 ori peste noapte, iar cererea a crescut exploziv pe fondul nebuniei crypto, simplu.
Subventiile au fost o ciuma! Nu iti permiti la oras? Du-te frate frumos la tara, nu te opreste nimeni! La noi o gramada de cocliti stau la oras desi nu isi permit asta. La fel si cu impozitele incredibil de mici la masini si apartamente/case. De aia e plin de case care arata de zici ca pica jos si sunt mult prea multe masini raportat la infrastructura din mai toate orasele, ca romanul e prost si fudul. Vezi cum a fost in Polonia. Inainte sa le fie mai bine, le-a fost rau, si asta pentru ca la ei nu a fost controlata inflatia la modul cretin in care a fost la noi, printre altele.
La curent si gaz am migrat la ambele catre Restart Energy. Inainte la curent migrasem deja la Digi, imediat ce a fost posibil. Platforma online e ok, factura exclusiv online (oricum trecusem pe factura exclusiv online la Eon imediat ce s-a putut asta, cred ca de vreo 10 ani). Legat de defectiuni, omiti o problema esentiala - nu furnizorul se ocupa de ele, ci ala cu reteaua in zona - in cazul meu, Delgaz Grid (fostii Electrica Distributie). Cind eram la Digi si mi-a bubuit siguranta din scara, desi eu credeam ca e altceva, au venit oamenii in cam 40 de minute, desi eu eram la Digi cu furnizarea, si nu la EON (pana la urma Electrica Distributie fusese mina in mina cu EON). Mi se pare foarte rezonabil. Unii asteapta mai mult sa le vina Salvarea sau Politia...
Finally, pretul per kwH e in functie de cit consumi si tipul contractului. Completeaza datele de pe site si o sa primesti o oferta. Eventual trimite-mi adresa de email in privat ca sa iti fac invitatie (o sa primim cate 50 kWh bonus daca te bagi la ei).

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1- Aici ai dreptate, dar de aia trebuie educata populatia sa stie ce si cum, sa inteleaga chestii, ca uneori e nevoie sa fie mai rau, ca apoi sa fie bine, si atunci te vor vota, dar acum nu te-ar vota, e corect.
Mda, ar fi mai rau la inceput, ca ar trebui sa iesim din UE, sa ne organizam singuri, sa nu mai depindem de ei si sa nu mai ne faca ei politica noastra si sa ia decizii pentru noi, sa nu ne lase sa ne dezvoltam ca sa nu le facem noi concurenta economica.

2 - Bani publici din care sa finantezi campania, sedii partide si tot.
Da, sa ia bani de la buget daca asta va face bine sa vina niste oameni okey care sa ne faca bine.
Adica tot ce trebuie ca sa ne vina om ca lumea sus.
Si dupa aia daca nu serveste smecherilor, nu conteaza, ca nu ei i-au pus, noi i-am pus.

3 - Da, mai gresesc si eu, rapoartele trebuie facute mai des sa fie verificati.

4 - Corect, suntem cam prosti.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am inteles, dar putea sa le dea hai la un 4500 placile alea, dar nu la 15000. Le vindeai pe alea care erau la 4500 si gata, nu era nevoie sa ridici in prostie pretul sa tragi pe lume.

Aia cu mutatu la tara am mai zis, nu e normal sa ma duc acolo, e normal sa imi permit din munca mea sa stau unde sunt, sa fie nivelul de trai bun. De aia punem pe cei de sus si ii platim, ca sa ne asigure pe munca noastra un nivel de trai bun, sa se ocupe de investitii, de productie serioasa, de exporturi, etc.
Si dupa aia sa cumpere smecherii casa mea, si sa ramana ei cu totul in final. Dupa aia imi pap banii si raman cu nimic.
Ca nici la tara nu o sa-mi permit utilitati ca, tot atata costa, si trebuie sa stau in evu mediu, chestie incorecta pentru secolul asta.

Aia care nu isi permit, ar trebui sa isi permita daca au un job full time mediu. Daca nu muncesc si altele, aia e altceva.
Si e normal sa intretina casele, nu sa pice pe jos, si asta e corect.

Da, cu timpul de interventie a fost f okey la Digi.

Deci esti la Restart Energy ca firma de curent.
O sa iti dau mailu pe privat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Daca nu muncesc si altele, aia e altceva." >>> Pai da, majoritatea care profita cu adevarat de pomeni aia sunt. Sau puturosii care sunt bagati pe undeva pe la bugetari si tot nu se satura de bani...
"Deci esti la Restart Energy ca firma de curent." M-am dus la ei si la curent si la gaz. Abia asteptam sa ii las naibii pe EON de tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

1. Nu, sub nici o forma iesiti din UE! Nu de alta, dar vezi ce e in Belarus. Am ajunge la dictatura unor pesedisti/auristi in secunda doi.
2. Oamenii ca lumea de multe ori se implica benevol, nu pentru bani. Asta e buba. Si fix din cauza banilor din politica adesea nu pot sa faca treaba...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, aia care nu muncesc, e altceva, nu ma refeream la aia, sau bugetarii care nu fac nimic.
Era vorba de oamenii care muncesc si isi fac treaba, dar banii sunt putini.

Ptr ca in Germania si un vanzator cu full job, isi permite sa stea intr-un apartament cu toate conditiile (daca e singur, garsoniera, evident, nu 7 camere), la asta ma refer. Iar la tara, ei au ca si la oras, apartamente la fel cu toate conditiile, si traiu e cam acelasi, ca utilitatile si impozitele-s aceleasi la pret si la oras si la tara, asa cum e si aici, daca nu ai bani, nu te ajuta la tara, decat sa stai fara utilitati si asa mai departe.
Chiriile si casele-s mai ieftine la tara la ei, in rest e la fel.

Iar diferentele incep de acolo in sus, ala mai cu cap are si mai mult, dar nu exista sub nivelul vanzatorului, la asta ma refeream. E treaba celor de sus sa asigure acest nivel de trai oamenilor care muncesc serios.
Nu ii platesc ca sa ma trimita in evu mediu la tara, e culmea, doar ca nu imi permit locuinta cu conditii, tot din cauza lor.

Daca e mai bine la firma aia de curent si gaz, e okey. La noi cu gazu e dificil, ca nu platesc direct la distribuitor, eu platesc la asociatie, si ea are contract cu cine are, nu pot sa schimb eu pentru mine.
Ar trebui iesit din UE, ca altfel nu poti sa faci nimic, nu te lasa, ei iti fac politica aici si vor sa te tina jos.

Oamenii ca lumea se implica uneori, dar nu apuca sa ajunga pe liste, ca nu-i lasa aialalti.
De aia am zis sa vina domne unu ca lumea sa ne prezinte ce vrea sa faca, si il punem pe ala!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Ar trebui iesit din UE, ca altfel nu poti sa faci nimic, nu te lasa, ei iti fac politica aici si vor sa te tina jos." Din nou, idee efectiv cretina. Vezi ce au patit desteptii din UK cu Brexit-ul lor. Ce trebuie facut e implementat modelul Oradea la nivel de tara. Cum naiba ia un judet fonduri europene nerambursabile cit juma' de tara si poate sa faca atitea?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate sa faca, ca s-a dorit sa se faca in Oradea, aia e. Dar ce s-a facut la Oradea? Ca nu stiu.

Nu ar fi problema sa stam in UE, insa sa facem treaba, de ce nu producem nimic ca lumea? De ce dam valuta si pe oua si paine? De ce nu investim sa facem si noi masini, alea, alea, sa exportam, sa luam bani, sa urcam niv de trai, ca nemtii pe masini se bazeaza.

Fac unii ciocolata, coca cola...niste rahaturi. Le lasi reduceri de impozite la niste unii care fac ce am putea face si noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Observ ca nu prea ai studiat ce si cum mai producem acum in Romania. Mai studiaza. Legat de fenomenul Oradea...
https://www.hotnews.ro/......nizari.htm
https://www.ebihoreanul.ro/......35055.html
https://www.digi24.ro/......lul-949015
https://www.money.ro/......erational/

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai se stie ca nu producem mai nimic, stiu f bine. Pana si cocatura aia inghetata din care fac astia painea proaspata la Mega image si alte supermarket-uri, sti, nu aia ambalata, e adusa din Germania.

Luam oua din polonia, f multa carne din import, de parca noi nu suntem in stare sa facem carne, oua, lapte, paine, etc.
Dulceata de cacao din afara care nu are deloc fructe in ea, nu ne ajunge Raureniu, Arovit, topoloveni al nostru? Ce avem nevoie de mizerile alora sa le facem vanzare?
Sa se promoveze mai mult dulceturile noastre, raureni e cea mai buna, are fructe in ea, se simte ca e ca la bunica acasa.
Sa fie si preturi mai bune, etc.

Arata si mie macar un mouse facut la noi! Sa vad si eu o placa video facuta de noi romanii, cu capital romanesc, firma romaneasca, nu din afara, proiect romanesc sa fie, sa concuram cu Intel, AMD, noi cucu, nimic.

O sa ma uit la alea cu Oradea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai de unde stii ca nu producem mai nimic? Daca e asa, ia zi cum de avem PIB-ul mai mare ca inainte de 1989? (ajustat cu inflatia, nu vorbim vorbe)
Legat de agricultura, problema e ca guvernantii sunt cretini si nu protejeaza/ajuta producatorii, plus ce am mai discutat noi pe aici - lipsa educatiei, gindire din 1900 toamna, si imbecilii nu se asociaza intre ei. Simplu. Arovit e o mizerie sinistra, te rog frumos. Sint fan Topoloveni si Raureni, dar la cit au ajuns sa coste, prefer sa astept cate un borcan de la mama sau sa iau niste miere de la socri. :)
P.S. Legat de productie, un coleg de-al meu din liceu a produs suruburi. Avea citiva angajati, era foarte mindru ca nu stiu ce firma de la Timisoara (care inca produce, apropos) care face panouri electrice (da, local, cu componente/materiale locale, chiar daca stii tu f bine altfel) lua suburile de la el. Dupa vreo 2-3 ani, ajunsese sa il coste mai putin sa importe din China si sa puna adaos apoi sa le vinda decat sa le produca el. Efectiv nu putea face concurenta la ceea ce venea din China sub nici o forma. Dupa aia a facut automatizari citiva ani, si acum face efectiv munca de jos, inclusiv el, instalind retele electrice pe la tara (sapat santuri, tras cabluri, alea alea, lucrari contractate de catre primarii/consilii judetene de obicei). Acum vreo 2 ani platea salarii binisor peste media pietei (~2500 si bonuri de masa pentru necalificati la sapat santuri), si inca mai merge treaba. Ideea e ca pentru astia mai mici e sinistru sa produci cand totul e asa de imprevizibil. Alt coleg de-al nostru a avut 3 ferme de porci la un moment dat, vreo 15.000 de capete. La inceput a mers bine, dupa aia efectiv vindea in pierdere. A vindut fermele, acum are vreo doua gradinite in Bucuresti. Nu moare de foame, dar din nou, cheltuieli imense si abia iese pe plus datorita presiunii puse de salariile umflate cu pompa de la stat (o educatoare cu jumatate de norma ii cerea 4000 RON net acum vreo 3 ani!).
Legat de electronice, pot sa iti arat scule de lux facute la noi, care nu sunt promovate de nici o culoare, dar pe nisa lor, sunt foarte ok. La capitolul procesoare, sa nu exageram...
http://www.rockna-audio.com/
https://mezeaudio.com/
Bonus: https://sterkplast.com/

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai mai toti stiu ca nu producem mai nimic serios, daca produceam, nu mai luai toate alea din afara inclusiv mancare.
Pai de ce vindea acela porci in pierdere? Ca in UE se mai subventioneaza producatorii locali, de aia au preturile okey, la noi nu prea, nu ii incurajeaza sa ajunga sus, se fac jocurile alora din afara sa-si vanda ei alea ale lor aici.

Lumea mananca pui, vaci, porci mereu, daca nu era cerere, nu se aducea multa carne din afara, deci avea unde vinde, poate fi inlocuita carnea din afara cu cea facuta la noi.

Mda, Arovit e mai slab ca raureni si topoloveni, e corect, insa tot mai ok ca alea din afara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai de ce vindea acela porci in pierdere? Ca in UE se mai subventioneaza producatorii locali, de aia au preturile okey, la noi nu prea, nu ii incurajeaza sa ajunga sus, se fac jocurile alora din afara sa-si vanda ei alea ale lor aici." Exact. Si se aplica si la alte categorii de produse.
"Mda, Arovit e mai slab ca raureni si topoloveni, e corect, insa tot mai ok ca alea din afara." Nu baga in aceeasi oala pe toate. happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Arata mie o dulceata straina cu fructe intregi in ea! Mai nici una. Pot cam sa le bag pe toate in aceiasi oala.

Pai sa se incurajeze si la noi productia interna, nu sa nu se incurajeze la comanda UE, special ca sa-si vanda ei porcariile aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si ajungem din nou la educatie... nu sa fii nationalist idiot, dar eu daca am de ales intre ceva strain si ceva romanesc similar calitativ sau mai bun, dar nu cu foarte mult mai scump, merg pe ce e de la noi. Pe de alta parte, sa dau dublu pe ceva romanesc si prost? P.S. Nu stiu pe unde te uiti tu dupa produse straine nasoale. Cauta in Auchan dulceturi de import si o sa vezi destule foarte bune.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai eu aleg ce e mai bun, nu conteaza de unde e. La dulceturi alea de la noi sunt mai bune chiar daca uneori mai scumpe.
E bine sa fi si nationalist dar nu in exce.

Si alea din Auchan au fructe in ele?! Daca au, e okey.
O dulceata adevarata are doar zahar, fructe, apa si eventual acid citric.
Gemu curge, nu e gelifiat, si are fructe destule in dulceata.

Eu am zis ce e la Mega Image.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Mega Image sunt expensive as fugg, hell no. Am doua pe o raza de ~500 de metri de blocul meu, dar prefer sa dau iama prin Kaufland sau Carefour, unde prind reduceri foarte ok. Nu de alta, dar de multe lactate nici nu te poti apropia de ceva vreme incoace daca nu le prinzi macar la un 30% discount. Legat de dulceata, eu am reteta la masina de piine pentru asa ceva si e cu fructe, zahar, pectina.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, la mega e cam scumpt.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Pai eu am zis de mai multe ori care e solutia si ce trebuie facut, dar nimeni nu prea a comentat.
Trebe votata alta constitutie care sa:

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci nu sa ne puna ei pe liste ce mafioti vor ei, si sa votam din ei, ca tu la asta te referi, ca nu cont ce votam de fapt, ca e tot aia.
2 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca grupurilor de interese care i-au finantat pe ei politicienii.
3 - Sa fie verificati la 2 ani ce au facut, daca nici macar nu au inceput ce au promis, puscarie si sa dea salariile inapoi.
4 - Sa nu mai puna presedintele procurorul general ca apoi sa-i faca jocurile presedintelui fara sa poata fi verificat.

Cam asa in linii mari. Altfel fara schimbare de sistem, nu va fi bine.
Lumea e cam analfabeta, ca nu s-a prins de asta, si voteaza prin rotatie la infinit mafioti, schimba doar grupurile de interese.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Anii '80. Nea Nicu a hotărât să scumpească utilitățile!
Cetățeanul de la bloc Ionescu se duce la casieria asociației de locatari și le zice celor de acolo că nu are cu ce plăti. Cei de la casierie îi rețin paltonul.
Cetațeanul Popescu îl vede pe Ionescu fără palton și îl întreabă ce a pățit. Ionescu îi spune!
Atunci Popescu hotarăște să meargă la asociație fără palton! Le zice că nu are cu ce plăti și rămâne fără sacou și pantaloni.
Cetățeanul Vasilescu îl vede pe Popescu în indispensabili și îl intreabă ce a pățit. Popescu îi spune!
Atunci Vasilescu intră la asociație în cămașă + izmene și iese în chiloți! Bulă îl vede îl întreabă ce a pățit și își zice: "Băi eu mă duc doar cu chiloții pe mine! Să văd ce o să-mi facă!"
Ajunge la asociație. Cei de acolo se uită cu atenție la el apoi scot un ac chirurgical, o papiotă și o foarfecă și îi spun:
" - Tovarășe Bulă cu dumneata trebuie să fim mai duri! Ai de ales: ori îți îchidem gazele, ori îți tăiem apa!"

Dorinele tu ce alegi? Să-ți coase curu' sau să ți-o taie?
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai trebuie să spunem o părere?! E clara treaba ca ăștia o să crească sursele tot m-ai mult. Sor îmbogăți și ei. Dar dacă stăm să ne gândim m-ai mult, Pământul are tot m-ai puține resurse naturale și trebuie diminuat consumul.

| Gligore2000 a răspuns:

Exact ca in film, se misca gara sau se misca trenul.
Practic se micsoreaza salariile.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns:

Proasta. Cică a crescut economia dar nu se vede deloc.

| Mosotti a răspuns (pentru NuImiSuspendaContulPls):

Pai oricat ar creste economia, smecherii vor sa se imbogateasca cat mai mult pe spatale fraierilor, deci nici nu conteaza cresterea economiei.

Cum sa creasca economia in mod real cand noi nu producem nimic, si traim din impurmuturi si din banii trimisi de romani din afara?!

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru Mosotti):

N-am nimic de economie, eu am zis de hoți.

| Mosotti a răspuns (pentru NuImiSuspendaContulPls):

Pai da, de hoti. Ca hotii fac praf economia si fura.