| dadaina a întrebat:

Ce parere aveti despre documentarul Zeitgeist? E oare lumea atat de naiva incat sa fie manipulata de o mana de oameni? Mitul existentei lui Isus este spulberat odata ce exista alte dovezi bine explicate in film? E intr-adevar biserica creata doar din interese politice si pentru manipularea oamenilor naivi asa cum e relatat in documentar? Stiati ca taxele platite de Americani nu au nici un fundament legal si pentru cei care nu le platesc nu exista nici o lege sa ii incrimineze? Toti acei bani se duc in buzunarele unor oameni ce conduc lumea? Eu cred multe lucruri din ce e relatat in documentar insa vreau sa citesc si parerile altora ce au vizionat filmul.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ok... să luăm punctual întrebările tale:
1. Documentarul Zeitgeist The Movie este unul dintre cele mai obiective documentare făcute publice pe scară largă de nişte foarte mulţi ani încoace. Nu reprezintă un anume punct de vedere ci doar o citire obiectivă şi fără reţineri ale unor date şi fapte pe care în general (eu, cel puţin) le ştiam.
2. Da, este. Cea mai bună formă de manipulare este să-i faci pe oameni să creadă că sunt liberi şi să creadă că ei îşi doresc asta.
3. Mitul existenţei lui Isus nu este spulberat în film. Nimeni nu neagă că a existat un tânăr evreu numit Isus în acea zonă a lumii, tânăr evreu care era inteligent cu mult peste media locală. Partea de mit care este spulberată chiar uşor este ceea ce se scrie în rest despre Isus în comunicatul de presă numit biblie. Isus s-a născut, a trăit, a murit şi mort a rămas. Învieri şi minuni nu-ştiu-de-care nu s-au întâmplat. E foarte greu de crezut că dacă aşa ceva ar fi fost adevărat, niciun istoric dintre cei de pe-acolo nu ar fi consemnat măcar în treacăt.
4. Da. Biserica este prima instituţie de tip mafiot şi principalul artizan al ideii de globalizare. Orice preot sănătos la cap îţi va recunoaşte şi în prezent (mai între patru ochi, ce-i drept) că biserica încă tânjeşte după forţa decizională şi puterea pe care o avea în anii 1100 - 1300. De altfel, Mafia, una dintre cele mai de temut instituţii de tip criminal-organizaţional este organizată după modelul bisericii creştine (indiferent că e vorba de catolici, ortodocşi, neoprotestanţi, etc. etc. - e irelevant).
5. Da, ştiam. Dar, ştii ce mult îmi pasă? La noi în ţară se moare de foame aşa că prea puţin îmi pasă de ce păţesc americanii. În fond şi la urma urmei îşi merită soarta. În plus, fundamentul genetic al americanilor este format din sclavi şi toţi dezaxaţii social din Europa care-au fost deportaţi acolo. Practic, nu se greşeşte prea mult dacă se spune că SUA este "Lada de gunoi a Europei".

Mult succes.

P. S. Te sfătuiesc să vezi şi Zeitgeist Addendum în care cu excepţia faptului că se spune că "naţionalismul stă în calea progresului", în rest este un film foarte bun. Îţi va deschide cu adevărat mintea înspre ceea ce înseamnă cu adevărat ecologie şi protecţia mediului.

5 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Se pare ca ai inteles totul gresit. Filmul ala are forma unui documentar dar informatiile sunt FICTIUNE. E un fel de "ce ar fi daca", unde sunt combinate fapte reale cu presupuneri si fapte inventate. A avut asa mult succes, a fost si premiat la hollywood tocmai pentru impactul pe care l-a avut asupra maselor. Puneti-va creierul la lucru, fratilor si nu luati de buna orice informatie, mai ales din surse incerte. Ca nu mai conteaza apoi de cine esti manipulat cat ca ESTI manipulat de cineva. E incredibil cati au putut pune botu' la filmul ala (repet, de fictiune ), respect pentru cei care l-au realizat.

| Vizitiul a răspuns:

Tot incerc sa postez, dar in zadar, in fine, mai incerc odata!
Zeitgeist, produs de Peter Joseph, a fost creat ca o exprimare filmica nonprofit pentru a inspira pe oameni sa priveasca lumea dintr-o perspectiva mai critica si pentru a intelege ca deseori lucrurile sunt diferite de cum par pentru cea mai mare parte a populatiei. Speranta mea este ca oamenii nu vor lua ce este spus in acest film ca fiind adevarul, ci il vor afla singuri, pentru ca adevarul nu este spus, este realizat.
Recomand acest film ateilor, pentru a-si intarii lipsa de credinta, iar celor crestini la doresc "digerare placuta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut si revazut filmul, e foarte interesant si mi-a deschis foarte mult mintea. e foarte mult de discutat pe marginea filmului, e greu sa primesti un raspuns la ce ai intrebat doar intr-o fraza.plus de asta risti sa creezi o mare polemica aici, sint multi care nu sint de acord cu cele spuse acolo...

| dadaina explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Am vizionat si eu cam toate documentarele disponibile pe internet, am vazut si Addendum mai demult. Aseara am dat peste ele in calculator si mi-am adus aminte de ele si vroiam sa citesc si parerile altor persoane referitoare la documentar.
Kongeriket la intrebarea 3 m-am exprimat eu eronat insa ai inteles perfect ce vroiam sa spun pentru ca ai vizionat filmul.
Pentru raspunsul 5 nota 20 happy Ce bine ar fi daca ar deschide cu totii ochii!
Dany eu auzisem ca cei care au realizat filmuletele sunt cautati de americani. Am crezut ca e realizat de cineva "no name".

| dadaina explică:

Criticii spun ca e fictiune si ca materialul e combinat cu materiale care sunt partial adevarate. Peter Joseph a vrut sa trimita un mesaj prin acel film si anume ca oamenii sunt ignoranti si filmul abordeaza adevarata sursa a instabilitatii in societatea noastra. Fiecare interpreteaza cum vrea ceea ce a vazut.
http://en.wikipedia.org/wiki/Zeitgeist,_the_Movie