| LanguageMaster a întrebat:

Ce părere aveți despre gestul prostesc al lui Iohannis de da moldovenilor 200.000 de doze de vaccin anti-coronavirus?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Eu m-am referit la caracterul majorității locuitorilor de peste Prut, care se încadrează foarte bine în categoria "mielul blând suge la două oi"! Se dau români - au profitat de bunăvoința noastră, dar ei de fapt gravitează pe orbita Moscovei!
Ești mai tânăr. Nu cred că erai născut în 89', sau erai copil mic, eu țin bine minte ce ajutor ne-au trimis ei atunci. Nu mă refer la agenții KGB vorbitori de romană cu accent moldovenesc. Mă refer la acel tren cu gunoaie trimis drept "ajutoare" pentru "frații" români. Eram soldat în termen atunci, am descărcat acele vagoane și m-am scârbit pentru toată viața de ei!
La asta se adaugă fenomenalii ani 90 - 95 (anii studenției mele - atunci se făcea mai întâi armata după care mergeai la facultate) când studenții moldoveni aveau locuri garantate în cămin, cazare și masă gratis și burse date de statul român - burse de trei ori mai mari decât bursa de merit a unui student român! Și ce studenți veneau la studii în România: fii șefilor și șefuților, traficanți și cu.rve!
Eu ca cetățean român nu am benificiat de loc în cămin - nici macar plătit, nu gratis așa cum aveau moldovenii, am stat în chirie pe spinarea părinților mei, nu am beneficiat de masă gratuită la cantină și nici de bursă de studiu acordată de statul român lor indiferent dacă învățau sau nu!
Ei?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este parerea ta, nu sunt de acord. Dupa mine este un gest normal, cu oarecare conotatie politica, sa ajuti alti romani chiar daca traiesc in alt stat.

| mgtow a răspuns:

A vazut ca romanii nu isi doresc, si a zis sa dea la vecini doar basarabia e Romania

| Simpatic a răspuns:

Cred ca presedintele ce depaseste 2 metri inaltime caruia ii statea mai bine sa fie baschetbalist, are interese si firme prin interpusi in Rep.Moldova, la fel cum are si Vitor Ponta, daca isi mai aduce cineva aminte acest infam Victor Ponta cand a fost Prim-Ministru si numai stiu de unde am fost pe un plus bun cu banii stransi de la ANAF parca a ales sa doneze vreo 80 de miliarde de lei vechi pentru echiparea scolilor din Rep.Moldova cu autobuze scolare, de parca in tara lui nu avea unde sa faca asta.
Deci niste jigodii care orice fac o fac din interes material, dau cu o mana si primesc cu 4.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O strategie politica nicidecum un gest prostesc.

| Frank51 a răspuns:

Daca nu includeai cuvantul gest prostesc puteam sa avem o discutie cinstita si normala, asa nu am cu cine sa discut.

| gabicoo a răspuns:

Asta am votat asta avem!
Acest "gest" caracterizează atitudinea de dispreț caracteristică a stăpânului sas față de supusul valah! Al celui străin de țara și poporul pe care îl conduce! Al alogenului ajuns în fruntea bucatelor!
Nu am nimic cu frații noștri din Republica Moldova dar eu consider că proritate la vaccinare au cetățenii români - nu cei ai altei țări! Nu știu dacă situația ar fi fost inversă "frații" noștri din Basarabia ar sări să ne ajute. În ultimii 30 de ani ajutorul a mers doar într-un singur sens!
Cu cele 200.000 de doze de vaccin ar putea fi imunizați toți profesorii din România în prima etapă de vaccinare și am putea deschide școlile cât mai repede! Ajutând pe alții condamnăm o generație la analfabetism!
Sper că nu am fost prea dur!

| LanguageMaster explică (pentru gabicoo):

Da, ai perfectă dreptate!
Eu sunt student și aștept cu nerăbdare redeschiderea universităților.

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Cu ce ai vrea sa ajute Moldova? Cateva sticle de vin?

Sa vezi ce misto era cu Viorica presedinta...

| gabicoo a răspuns (pentru LanguageMaster):

Poate în învățământul superior e mai ușor pentru studenți dar la nivel de învățământ preuniversitar această glumă proastă, numită școala on-line, e o catastrofă națională!
Sunt profesor, predau la gimnaziu și mă apucă disperarea!
Pentru tine urmează sesiunea de examene: Baftă!
Și să fii iubit!

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Președintele unei tari nu ia decizii de politică externa la cel mai inalt nivel pe baza experientei cu locul de caza in camin ci pe baza unor chestii oficiale. Nici eu nu ii plac pe moldoveni, ca ii cunosc bine. Le place Romania ca e poarta spre UE. Insa au ales acum sa facă si ei ceva in sensul asta. De aia au scapat in final de Dodon si compania. Si politica externa reactioneaza, indiferent ca un moldovean ti a luat tie locul la facultate sau nu.

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Eu m-am referit la caracterul majorității locuitorilor de peste Prut, care se încadrează foarte bine în categoria "mielul blând suge la două oi"! Se dau români - au profitat de bunăvoința noastră, dar ei de fapt gravitează pe orbita Moscovei!
Ești mai tânăr. Nu cred că erai născut în 89', sau erai copil mic, eu țin bine minte ce ajutor ne-au trimis ei atunci. Nu mă refer la agenții KGB vorbitori de romană cu accent moldovenesc. Mă refer la acel tren cu gunoaie trimis drept "ajutoare" pentru "frații" români. Eram soldat în termen atunci, am descărcat acele vagoane și m-am scârbit pentru toată viața de ei!
La asta se adaugă fenomenalii ani 90 - 95 (anii studenției mele - atunci se făcea mai întâi armata după care mergeai la facultate) când studenții moldoveni aveau locuri garantate în cămin, cazare și masă gratis și burse date de statul român - burse de trei ori mai mari decât bursa de merit a unui student român! Și ce studenți veneau la studii în România: fii șefilor și șefuților, traficanți și cu.rve!
Eu ca cetățean român nu am benificiat de loc în cămin - nici macar plătit, nu gratis așa cum aveau moldovenii, am stat în chirie pe spinarea părinților mei, nu am beneficiat de masă gratuită la cantină și nici de bursă de studiu acordată de statul român lor indiferent dacă învățau sau nu!
Ei?

| Dismally a răspuns:

Si care este problema? Moldova nu este in UE deci va procura mai greu vaccinul si mult mai scump, deci chiar au nevoie...

| Werrich a răspuns (pentru Dismally):

Moldova nu este în UE dar Federația Rusă are vaccinul Sputnik V

| Legion7X a răspuns:

laughing laughing ce ai cu dânșii ăiiii Ce grăiești acolo?

| NotNamed a răspuns:

Bv lui. Un gest de caritate care la mijloc are interese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stie si el ca nu le vrem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pentru protectia noastra. Ca pentru altceva nu e ca moldovenii sunt prosti de le curb balele si nu o sa aprecieze nimic nici daca le pici euro din cer

| al0o0o0 a răspuns:

In niciun caz nu cred ca e un gest prostesc

| Lamar a răspuns:

Fortza Basarabia! Romania mare!