| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre incidentul de la Hadareni din 1993?

În seara zilei de 20 septembrie 1993, un tânăr de 25 de ani de origine română, C. Chețan, tatăl unei fetițe de trei ani, a fost chemat să intervină în apărarea tatălui său, care intrase într-o ceartă aprinsă cu trei romi din localitate – G. Ghețan și frații Lăcătuș, R. L. și A. P. La un moment dat, R. L. L. l-a înjunghiat cu un cuțit în piept pe C. Chețan, care a decedat la scurt timp. Vestea uciderii lui "Crăciunel" s-a răspândit ca fulgerul în sat. Furia localnicilor a fost alimentată și de atitudinea pasivă a organelor de poliție din localitate la auzirea tragicului eveniment.

Incidentele de la Hădăreni sunt cunoscute în istoria recentă a României ca o revoltă spontană a etnicilor români și maghiari împotriva comunității rome din satul Hădăreni, comuna Chețani, județul Mureș, în toamna anului 1993, pornită de la uciderea unui român la cârciumă de către câțiva romi din localitate. În urma ciocnirilor etnice, trei romi au fost uciși

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciocnirile_de_la_H%C4%83d%C 4%83reni

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) de la Strasbourg a decis, marţi, că statul român trebuie să plătească despăgubiri totale de 42.000 de euro unei concubine şi fetelor unui rom, care a decedat în conflictul din 1993 din localitatea Hădăreni, judeţul Mureş.

În tot acest timp, fiica şi soţia lui Cheţan Crăciun, tânărul de 25 de ani ucis cu bestialitate de ţiganii despăgubiţi, se zbat şi s-au zbătut, timp de aproape douăzeci de ani, în sărăcie, în lipsuri şi în foame.

http://www.ziar15minute.net/......espagubit/

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Stia Hitler ce stia... daca asi avea puterea sa fac asta asi lua in particular cativa soldati si le-as spune clar."Pe astia trebuie sa ii despagubim.Gloantele costa mai putin...inteles? Fara uniforma si automate."
Ciorile dracu'! Ei fac mai mereu ceva rau si tot ei sunt victimele(parerea mea)

| LordBolton a răspuns:

Un nou reicht ar fi foarte buni pentru aceste ciori imputite, pacat ca nu a castigat Hitler razboiul, daca il castiga astfel de specimene nu m-ai existau.

| ethel a răspuns:

De tot procesul de la CEDO s-a ocupat, la vremea respectiva, liga Pro Europa, filiala Tg. Mures.

De exemplu: in anul 2005 voiam sa obtin adresa CEDO din partea acestei ligi (la acea vreme neavand internet), si, desigur, acea liga cu acel nume pompos, refuzandu-mi "dezvaluirea" adresei CEDO.