| UnderPressure a întrebat:

Ce parere aveti despre initiativa unui referendum pe tema larg vehiculata: "fara penali in functii publice"?
Sunteti pro, contra?
Ar avea sorti de izbanda, ar schimba ceva in Romania?

Răspuns Câştigător
| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns:

Este o prostie si voi explica fara chestii politice. Un om se naste cu niste drepturi inalienabile, vezi Drepturile si libertatile omului. Nimeni si nimic din aceasta lume nu poate lua dreptul unei persoane pentru a fi ales si a alege. Exceptie, dar numai pe o perioada bine determinata, atunci cand se da sentinta cu o pedeapsa compensatorie. Atunci cand acea persoana intra in cursa electorala ar trebui sa stim cu totii totul despre acea persoana; este numai vina noastra, a celor care aleg un cetatean care a fost condamnat daca ajunge in acea pozitie. Curtea constitutionala ar respinge pe buna dreptate prostia (ma scuzati ca repet asta) asta!

72 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e muuuuuult mai simplu ca cetățeanul român care nu vrea penal în funcție publică să nu mai voteze cu penalu?laughing))

| Țoglă a răspuns:

Referendumul ar fi binevenit.
prezența la vot ar fi o acțiune a poporul asupra dorinței sale. Câteodată trebuie să și acționăm, nu să stăm doar cu gândul.

| Țoglă a răspuns (pentru anonim_4396):

Se votează mai mult partidul decât penalul.
Partidele pun penalii pe liste, nu se pun singuri.

| Thecurious a răspuns:

Nu exista termenul juridic de " penal".
Un referendul care sa contina acel cuvand nu poate exista.
Banuiesc ca te referi la cei care sunt urmariti penal.
Ei bine, doar o instanta de judecata ii poate interzice canditatului dreptul de a fi ales.
Din cate stiu, dreptul de a alege si de a fi ales este unul fundamental, adica un drept negativ. Nu poti interzice cuiva sa nu poata candida pe viata, ci doar pentru o anumita perioada.

| Plato a răspuns:

Pro, desigur, am fost si voluntar la ei.
Ar putea sa aiba, normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Țoglă):

și crezi că cetățeanul care votează cu partidul, nu cu omul, deși asta e oricum doar la parlamentare, că la locale e uninominal, e atât de interesat să vină la referendum să voteze ca să nu-i mai poată pune partidul penali pe listă?

Ia în calcul și că la majoritatea condamnărilor penale instanța suspendă drepturile electorale pe o anumită perioadă în care nu poți ocupa funcții publice...deci e fix 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Păi pe o anumită perioadă e și legea lor - până la reabilitare - doar că ei vor să-ți interzică ei, nu instanța

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Inițiativa asta oricum nu dorește să interzică pe viată - oricum n-ar avea cum.
totuși nu se mai aplică retorica cu spitale în loc de referendum thinking

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

In loc de "pedeapsa compensatorie" se va citi "pedeapsa complementara". Scuzati!

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

E a USR-istilor?

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la reabilitare inseamna pedeapsa+cealalta pedeapsa complementara. Mai pe romaneste cine a gresit si a platit se cheama ca este nevinovat cu aceleasi drepturi ca oricare adica reabilitat. Ca ce vor ei este o prostie, cum am mai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Păi ei au strâns semnături deci normal, da.
aa, dacă va pune Iohannis întrebarea la un referendum consultativ, fără valoare juridică, ca să-și însușească ideea lor în speranța că o să câștige niște voturi, o să fie amuzant, că se vor certa pe a cui e ideearolling on the floor

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu este bine sa amestecam chestii politice cu legile. Sunt si vor fi multi dintre cei care vor sa pacaleasca oamenii bazandu-se pe fricile lor, urile lor, neinformarea si lenea lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Ei vor fix ce e și acum în lege. doar că interzicerea drepturilor electorale să fie în Constituție, nu decisă de instanță.

uite aici textul pentru care s-au strâns semnături:
Nu pot fi aleși în organele administrației publice locale, în Camera Deputaților, în Senat și în funcția de Președinte al României cetățenii condamnați definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării."

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai se reevalueaza.

| mgtow a răspuns:

Romania e vanduta, au ramas pensionarii si copii mici (alcolici si panarame pe langa ei). Mai bine ar iesi din UE tara, cand a aderat toti au pus laba pe ea si au sustras ce au putut. Rusia nu a aderat la UE si nimeni nu fura de la ei, le e frica la imputitii aia din bruxelles sa se puna cu putin altfel spetsnazul lui le taie carlanu noaptea in somn laughing

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru Țoglă):

Mai intai gandim si pe urma se.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Ce se reevaluzează?

reabilitarea înlătură consecințele condamnării

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Da, e super în Rusia
mai ales dacă o să te duci 15 zile la pușcărie că l-ai înjurat pe Putin...

| UnderPressure explică (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Nici nu mai stiu cui sa dau funda. sad
Sunt 3 persoane, cu raspunsuri bune si foarte bune.
Multumesc.

| Andresso a răspuns:

Nu se mai poate schimba nimic in bine in tara asta. Degeaba facem referendum si alea, alea, tot asa va fi sau chiar mai rau. Asta ne e soarta daca suntem asa cum suntem si suntem condusi de idioti care pe langa ca sunt bolnavi din punct de vedere al sanatatii, mai sunt si handicapati la cap.

| NeaNicu78 a răspuns:

Sincer, sunt pro referendumului fara penali in orice funcție publică...dar as vrea ( cam greu ) ministru pentru justiție sa nu mai existe și justiția să fie independentă fara "săgeți de la guvern". Sper că ați înțeles ideea, o seara frumoasa va doresc și bucurii nemărginite.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala tine la tara lui si lumea nu moare de saracie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Exact așa e și în prezent, doar că e dictată de instanță expres interdicția

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Realizezi ca nu toate funcțiile publice sunt alese prin vot nu? Caz în care teoria ta de mai sus e fix irelevanta.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru suntserios):

Sigur, acolo unde este vorba de numire in functii au propriile regulamente care filtreaza.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru NeaNicu78):

Pai cam asa a fost pana a veni Tudorel! Si uite unde am ajuns! Eu ma minunez ce usor spuneti voi, cativa, 'penali'. Ati preluat sintagma si o rostogoliti aiurea precum greselile de gramatica uimitoare din retelele de socializare! Mi-amintesc ca un partid a propus ca numirea in functii de conducere sa fie facuta de CSM (Consiliu superior al magistraturii) si. a ramas ca in tren..Este o situatie comica (sa nu-i spun tragico-comica), acum, cei din inalte functii sunt numiti de presedinte iar la acea sectie speciala de cercetare a magistratilor sunt alesi de catre CSM prin CONCURS! Ei, culmea culmilor, se tipa ca prima categorie este cea independenta iar cei numiti de CSM sunt unealta unui partid.

| AC4S4 a răspuns:

"Nu mai bine facem autostrazi si spitale cu banii care s-ar cheltui pe referendum?
Nu votez la referendum pentru ca nu-mi spune mie Iohannis pe cine am eu voie sau nu sa aleg.
Sigur vrea Iohannis sa strecoare vreo lege de-a lui prin acest referendum."

Sunt ironic, desigur. Orice referendum este important, nimeni nu ar trebui sa boicoteze vreun referendum.
Sunt multe de facut ca sa se ajunga la referendum. Iohannis o tine momentan pe lozinci ("voi da romanilor votul inapoi", "sunt aproape hotarat"). El poate organiza, dupa consultarea Parlamentului (majoritatea in ambele camere parlamentare), un referendum pe o problema de interes national. Poate schimba si constitutia printr-un referendum la propunerea Guvernului (deci ramanem la probleme de interes national).
Sa zicem totusi ca se ajunge la referendum. Probabil ca ar avea cvorum si va trece referendumul. Insa, nu stim nimic concret despre ce are Iohannis in gand.
Eu zic ca e in joc si candidatura lui la prezidentiale. Deja a pierdut voturile crestin-conservatorilor dupa ce i-a numit infatuati. Daca anunta referendumul cu mare fast, apoi acesta nu trece de Parlament sau de CCR, Iohannis va pierde multe voturi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Si au filtrat asa bine incat presedintele camerei deputatilor este un condamnat penal definitiv iar cel care se ocupa de bugetul tarii este un condamnat la 8 ani de inchisoare pentru fraude fiscale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Realizezi că inițiativa usr se referă doar la funcțiile alese prin vot, nu?