| UnderPressure a întrebat:

Ce parere aveti despre initiativa unui referendum pe tema larg vehiculata: "fara penali in functii publice"?
Sunteti pro, contra?
Ar avea sorti de izbanda, ar schimba ceva in Romania?

Răspuns Câştigător
| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns:

Este o prostie si voi explica fara chestii politice. Un om se naste cu niste drepturi inalienabile, vezi Drepturile si libertatile omului. Nimeni si nimic din aceasta lume nu poate lua dreptul unei persoane pentru a fi ales si a alege. Exceptie, dar numai pe o perioada bine determinata, atunci cand se da sentinta cu o pedeapsa compensatorie. Atunci cand acea persoana intra in cursa electorala ar trebui sa stim cu totii totul despre acea persoana; este numai vina noastra, a celor care aleg un cetatean care a fost condamnat daca ajunge in acea pozitie. Curtea constitutionala ar respinge pe buna dreptate prostia (ma scuzati ca repet asta) asta!

72 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu te simți umilit deloc că tu stai într un apartament de 50m2 și Dragnea în vila de câteva hectare din salariu de bugetar.

Realizezi ce înseamnă un hectar?:d dar câteva hectare?
laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca ai prins ideea, nu e nevoie de masuratori topografice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, aceleași clișee care trebuie să emoționezelaughing iți e imposibil vreodată să fii obiectiv

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru suntserios):

Da, vad ca stii sa raspunzi cu postarile altora scoase din context!

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns:

Ar mai fi un raspuns aici, daca unui cetatean ii este interzis dreptul electoral inseamna ca si cel care doreste sa-l aleaga este blocat, ii este, automat, anulat dreptul de a alege! Trebuie inteles ca te nasti cu acest drept deci este parte din fiecare dintre noi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Asta-i o tampenie ilogica

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si tampenie logica?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Tocmai fiindca aia care voteaza sunt in multe cazuri majoritar niste nulitati absolute pe linga care un Husky e doctor docent, de aia astfel de exemplare ar trebui sa nu aiba posibilitatea de a candida. Raspunsul meu era pentru raspunsul tau cistigator. In Constitutie si altele se stipuleaza dreptul la viata, la educatie, si alte bazaconii pe care statul roman mictioneaza cu bolta.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Tocmai fiindca aia care voteaza sunt in multe cazuri majoritar niste nulitati absolute pe linga care un Husky e doctor docent." Da' canele ala are diploma adevarata sau cumparata?! Acum serios, cum crezi ca ar trebui? Sa voteze numai barbatii peste 30 de ani, sa voteze aia cu diplome si doctorate..Sa ne intoarcem in timp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Nu ma refer la diplome, ci la ignoranta. Sint oameni cu 4 clase care au habar mai mult despre ce se intampla in jurul lor, ce drepturi si obligatii au, decat multi masteranzi, doctoranzi, si altii de-astia.

| Theo94 a răspuns:

As fi de acord cu un astfel de referendum. Ca sa se poate schimba ceva depinde de cine organizeaza referendumul, cum se va mobiliza, organiza populatia.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru Theo94):

Nu numai!
1. Este un referendum consultativ, asta inseamna ca Parlamentul trebuie sa puna in practica rezultatele.
2. Conditiile meteo si statistica privitoare la participarea la alegerile europarlamentare sunt alti factori care pot influenta rezultatul. Este o smecherie a la Basescu, cu toate ca CCR a decis ca este constitutional sa fie organizat la aceeasi data cu alegerile europarlamentare.