| Ensiferum a întrebat:

Eu nu am nimic cu cei gay dar sunt anti casatorie intre aceleasi sexe lasand la o parte partea politica care e doar un pretext. Ce parere aveti despre acest referendum? Sunteti pro sau contra? Va rog specificati si de ce.

45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man si casatoria intre o fata si un baiat este o anormalitate,tu ca barbat ai vrea faci sex cu orice fata frumoasa,sa fim sinceri,barbatul a fost poligam mereu si femeie, casatoria da senzatia ca omul e monogam, ceea ce nu este, in fapt cuplurile care stau in concubinaj sunt mai fericite ca cele casatorite si dureaza mai mult, iubirea daca dureaza 3-5 ani dar si in acest timp mai vezi cate o fata frumoasa pe care o vrei in patul tau, suntem barbati

| RAY a răspuns (pentru RAY):

TPU o ia razna se pare

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Monogamia un mit https://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Coolidge
Cazul omului
După atingerea orgasmului, bărbatul resimte o stare de oboseală, perioada refractară, necesară reatingerii vigorii sexuale. Această perioadă poate fi mai scurtă dacă este vorba de o nouă parteneră.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sa stii... de multe ori dau pe "raspunde" si nu se intampla nimic. Sau dau la evaluare si nu ma lasa sa evaluez...

| sierra1 a răspuns:

"dar sunt anti casatorie intre aceleasi sexe"

poți tu mai întâi, specifica de ce?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu ai nimic cu cei gay atunci de ce vrei ca ei sa aiba aceleasi obligatii ca tine dar nu si aceleasi drepturi? Plus ca vad foarte multi care efectiv nu sunt in stare sa gindeasca. Daca o sa le fie permis sa se casatoreasca CIVIL - ca religios si acum daca cotizezi, te cununa popa si cu un bibelou - crezi ca o sa fie strazile pline de cupluri gay care se ling in public? Sa fim seriosi! Referendumul e o fumigena care a fost scoasa de la naftalina acum pentru a acoperi abuzuri imense care se fac pe directia justitiei (10 august, remember?) si nu numai. Ah, da, si NU MAI AU BANI! Stiati ca anul asta copiii care merg la scoala inca nu primesc cornul ala mizerabil si laptele? Ca vezi doamne nu s-au facut inca licitatiile. Nu s-au facut licitatiile, nu se cheltuie bani pentru asta, ramin pentru referendum si alte mizerii. Nu pot fi nici pro nici contra, aleg sa il ignor. L-as ignora in conditiile astea chiar daca s-ar vota introducerea muzicii rock - pe care o iubesc - in scoli, tocmai fiindca referendumul - indiferent de tema care este in discutie - e o fumigena, nimic mai mult.

| Freya1 a răspuns:

Ca se casatoresc sau nu cam tot acolo e ca tot impreuna sunt asa ca nu stiu cu ce ma afecteaza.Problema lor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce esti anti-casatorie? Nu trebuie sa fii casatorit ca sa adopti, orice persoana singura poate face asta si nimeni nu verifica pe cine aduce acasa happy Sunteti prostuti si aveti niste fantezii nerezolvate in capsor, majoritatea ipotezelor cu care veniti sunt din imaginatia voastra rebela.

| Ensiferum explică (pentru supadeceapa):

Si cam ce o sa invete un copil adoptat din asta? https://imgur.com/a/YVzmHsr

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ensiferum):

Am fost la parade gay si nu am vazut nimic de genul asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Unde ai vazut tu asa ceva in Romania? laughing))

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar din actorii care se travestesc la TV ce invata? Din panourile publicitare cu tipe dezbracate ce invata? Ce va place sa exagerati

| AC4S4 a răspuns:

Eu sunt pro-referendum si voi vota "Da".
Orice tine de LGBT sunt devieri de la normalitate. Nu s-au nascut asa, ci cauzele sunt de natura exterioara (societatea, anturajul). E drept ca unii sunt mai mult sau mai putin masculini si stiu si ei asta, dar citesc cateva articole pe internet, iar societatea le spune ca sunt homosexuali... evident ca asa vor crede si ei.

Casatoria trebuie sa ramana intre un barbat si o femeie. Daca ei vor sa ramana la anormalitati, treaba lor. Dar statul nu trebuie sa le recunoasca anormalitatile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Ba trebuie, prin decizie CEDO, dar nu obligatoriu căsătorie

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Man si casatoria intre o fata si un baiat este o anormalitate,tu ca barbat ai vrea faci sex cu orice fata frumoasa,sa fim sinceri, barbatul a fost poligam mereu si femeie, casatoria da senzatia ca omul e monogam, ceea ce nu este, in fapt cuplurile care stau in concubinaj sunt mai fericite ca cele casatorite si dureaza mai mult, iubirea daca dureaza 3-5 ani dar si in acest timp mai vezi cate o fata frumoasa pe care o vrei in patul tau, suntem barbati

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin "nu trebuie" spun mai degraba "nu ar fi bine", nu "nu e obligat".
Parteneriatul civil e doar concubinaj cu acte in regula.

Eu nu as fi de-acord nici cu aceasta actiune, dar nu depinde de noi.

| AC4S4 a răspuns:

Animalele da, sunt poligame. Dar eu nu cred ca putem pune egal intre om si animal, ca sa spunem ca e normal ca omul sa-si tot schimbe partenerii.
In fine, asta e gandirea acestei generatii. In Romania majoritatea noilor cupluri stau in concubinaj cativa ani inainte sa se casatoreasca... si multe cupluri divorteaza apoi.
Sunt persoane care stau pana la 25-30 de ani fara sa fi avut activitati sexuale, pentru ca nu s-au casatorit, chiar daca au avut "iubiti/iubite". Deci, e abureala sa spui ca omul trebuie neaparat sa aiba activitati sexuale frecvente.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu spun sa ai multe iubite man si despre natura masculina poligama

| Drimmero a răspuns (pentru AC4S4):

E cel mai penibil argument acela cand arunci catre animale, pentru ca, comportamentul oamenilor este diferit fata de animale,, asa am putea spune ca e normal sa ne atacam pe strada in cel mai salbatic mod pentru ca leul asa face cu prada lui, deci e penibil cand arunca astia argumentul aberant cand vine vorba de animale.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Exista si asexuali care nu simt atractie fizica pentru nici un sex, poate esti asexual

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Comportamentul oamenilor nu este diferit fata de animale drimi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Pe bune? e pe bune ceea ce-mi zici, sau e la misto?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

E foarte pe bune,comportamentul uman nu este deloc mai diferit fata de nici o alta primata,isi recomand freud,jung sau filozofi ca friedrich nietzsche,immanuel kant,acelasi expresi faciala la gasesti si la om si alte primate, singura diferenta e ca noi radem ele nu, in rest frica, dispretul, umilinta, bucuria sunt la fel

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Doar ca ai introdus 'noi radem si ele nu' deja ai bagat o diferenta si acel 'comportamentul nu este deloc diferit' s-a evaporat, eu zic sa te gandesti mai bine.

Trecand peste asta,, tu esti de acord ca, daca animalele au un comportament anume trebuie sa-l copiem si noi?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

O diferenta nu inseamna ca diferim fata de ele, asa cum diferente intre un om si altul nu inseamna ca nu sunt acelasi specie, nu e vorba de copiat drimi, e vorba despre natura umana, de instincte mostenite genetic https://ceicunoi.wordpress.com/......-a-sa-edu/

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Eu mai stiu alte diferente importante, gasesti ratiunea la animale? animalele pot vorbi, rosti cuvinte? uite alte diferente, o luam logic.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man le incurci eu vorbeam de instincte, ratiunea e ceva intelectual dobandit in timpul vieti, nu ne nastem invatati dar ne nastem cu instincte mostenite genetic, fiecare animal are un limbaj unic

| Endoryus a răspuns:

Daca nu aveai nimic cu persoanele gay nu te freca grija daca ei se casatoresc sau nu. Asa ca gandeste inainte sa spui prostii. Pe mine chiar nu ma doare de aceste persoane. Cu atat mai putin ce vor sa faca cu viata lor ( adica sa se casatoreasca sau nu).

| Yurisa a răspuns:

Pro deoarece traim intr-o tara democratica, nu in comunism si toti indeferent de orientari ar trebui sa avem drepturi egale. Casatoria e ceva birocratic, dupa lege. Daca un cuplu homo vrea sa isi traiasca viata o pot face si fara act de casatorie. De adoptat nu mai zic deoarece si pentru un cuplu hetero e greu, e un proces laborios.
Preotii din occident tolereaza homosexualitatea, chiar ieri vorbeam cu o ruda care a discutat cu unul, preotul spunand ca "sunt si ei copiii domnului".

| Alexuţ02 a răspuns:

N-aş accepta o lege precum asta să dea "OK" la gay, nu neapărat că sunt anti-căsătoria între sexe doar că sunt fixist, îmi place să văd femeie + bărbat, dacă a fost să fie PLUS cu MINUS, nu înţeleg de ce PLUS caută tot un PLUS, să zic aşa.

Contra gay, nu suport.

O familie trebuie să fie formată din mamă, tată şi copii, nu din 2 taţi.

| supadeceapa a răspuns (pentru Alexuţ02):

Cui ii pasa ce iti place tie sa vezi?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce șmecher ești tu frate, ce să zic, mai nou nu mai poți să-ți exprimi propria opinie că apar de ăștia ca tine, nu-mi place mie să văd și punct, nu trebuie să-ți dau ție explicații pentru ce-mi place mie și ce nu-mi place, cum nici ție nu-ți place un lucru, nici mie nu trebuie să-mi placă, mi-am spus propria opinie, dacă ai chef de scandal sau mișto du-te în altă parte, te găsești tu mai " șmecher " să arunci pe aici cu aroganță.
Mersi!

| supadeceapa a răspuns (pentru Alexuţ02):

Nici ei nu trebuie sa-ti dea tie explicatii sau sa se ascunda pentru ce le place si ce nu. Aroganta inseamna sa ai impresia ca numai parerile tale conteaza.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru supadeceapa):

Dacă ai chef de contre, găseşte-le cu altcineva, a cerut o părere, i-am dat-o, aşa că nu mai fă pe judecătorul te rog frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Președintele Senatului a anunțat ieri că după referendum se va pune în acord și decizia CEDO printr-o lege a parteneriatului civil, deci pro referendum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra. Sunt cazuri in care homosexualitatea si pedofilia sunt mânã in mânã. Cum e pederastia

| PumpkinDoll a răspuns:

Sunt indiferenta pentru ca nu ma deranjeaza cu nimic.Sunt curioasa cate probleme ati intampinat din cauza homosexualilor pana acum.Sau va deranjeaza ''asa'' pe voi? Esti liber sa nu-ti placa, asta nu inseamna ca e mereu asa cum ai tu chef.In cazul asta s-ar putea sa fie, avand in vedere ca majoritatea romaniei e una inteligenta de da p'afara.N-am nimic cu nimeni, nu inteleg de ce atata durere-n **** de ce face unul si altul atata timp cat nu te deranjeaza.E adevarat ca pe roman il deranjeaza o ****-n c*r mai rau decat o mana in buzunar, chiar daca c*rul nu e al lui si buzunarul e.

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu ma afecteaza pe mine nici tatal care-si bate familia, nici barbatul care sta cu 3 femei si nici orice alta imoralitate din familii. Dar asta inseamna ca trebuie legalizate astfel de actiuni?
Daca ar fi legal ca tatal sa-si agreseze familia cu ce te afecteaza pe tine? Asa suna si argumentul cu casatoria homosexuala.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Bati campii. Actiunea unei persoane de a agresa pe altii, fie si familia, este una unilaterala si nedorita de cei care si-o iau pe coaja, respectiv incalca drepturile celor agresati.
In schimb casatoria intre doi homosexuali reprezinta dorinta ambilor parteneri liber consimtita.
Nu sesizezi nici o diferenta?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Pai acolo sufera un copil si/sau o femeie si nu e un lucru bun, cel putin daca ai o gandire morala, daca se casatoresc doi barabati cine sufera? De ce e un lucru rau? A, ca te inteapa pe tine ceva in coaste asa ca nu iti plac? Asta e alta mancare de peste. Si vezi ca normalitatea si anormalitatea is interpretabile. Nici mie nu mi plac multe lucruri si n am ce sa fac

| Alfred0703 a răspuns:

Eu sunt pro cu casatoria intre sexe, deoarece alegerile altora nu sunt treaba mea.

| gabriielaaa a răspuns:

Sincer eu nu stiu des contra stiu ce eu nu ma pot vede cu cineva de acelasi sex dar nu am nimic împotriva cu ce vor alți de ar fi mereu să lom cei decent si indecent ar fi multe ce ar trebuie interzise dar nu-s de ce să interzicem unora să aibă familia visurilor lor doar pentru că noi nu suntem de acord. Orcum nu mult timp nu vor putea să se opune.

| Savas10 a răspuns:

Nu cred ca are nimeni ceva personal cu homosexualii, decat daca au ceva sarit la mansarda. Am prieteni homosexuali care sunt niste oameni minunati, dar asta nu ma impiedica sa votez casatoria desavarsita dintre un barbat si o femeie. Ma bucura referendumul, ma bucura organizarea lui si ca exista multi oameni care realizeaza importanta acestuia. Este intr-adevar un eveniment vital pentru aceasta tara.