| Buresbista123 a întrebat:

Ce parere aveti despre lupta pentru independenta in zonele astea---Venetia,Tara Bascilor,Catalunia, Scotia?

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Venetia nu prea vad de ce ar trebui sa devina independenta. Tara Basacilor ar avea motive mult mai clare, pentru ca bascii sunt un popor cu o identitate clar aparte. Catalunia are legaturi mult mai puternice cu Spania decat Tara Bascilor, si e cam 50-50 % in cazul lor. Scotia a fost independenta in trecut, si e clar ca ar trebui sa fie din nou. Ar trebui sa faca precum Irlanda.

| 9George2 a răspuns:

Cat timp un grup/societate poate demonstra ca formeaza un popor (dpdv etnic, cultural...) au acest drept. Totusi, pentru ca lupta lor pentru independenta sa aiba succes este nevoie de recunoastere din partea comunitati internationale (ex: Kosovo).