| danyz a întrebat:

Ce parere aveti despre marxism? Credeti ca are vreo parte buna? De ce nu recunoaste Uniunea Europeana crimele Rusiei, mai grave decat ale germanilor, din timpul celui de-al doilea razboi mondial si de dupa? De ce nu recunoaste Rusia aceste crime si le trateaza ca niste acte de "eroism chiar si acum? Stiti despre Foametea Ucraineana?

Tocmai am vazut un documentar care mi-a dat de gandit.Am ajuns la concluzia ca sovieticii erau mult mai rai decat nazistii.Imi pare rau ca am pus atatea intrebari dar vreau multe pareri despre toate aceste. Sper sa puteti sa raspundeti la toate.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Ce parere aveti despre marxism? Credeti ca are vreo parte buna? " - Fiecare doctrina social-economică a avut părţile ei bune, pe care le poţi remarca foarte uşor, dacă vrei.

" De ce nu recunoaste Uniunea Europeana crimele Rusiei, mai grave decat ale germanilor, din timpul celui de-al doilea razboi mondial si de dupa? " - Deoarece şi capitalismul are o parte foarte jegoasă şi împuţită.

" De ce nu recunoaste Rusia aceste crime si le trateaza ca niste acte de eroism chiar si acum? " - Sunt naţionalişti. Nu vor să recunoască greşelile făcute în trecut de predecesorii lor.

" Stiti despre Foametea Ucraineana? " - Da, însă subiectul în sine nu reprezintă vreun interes pentru mine.

| 0x11111051 a răspuns:

"De ce nu recunoaste Uniunea Europeana crimele Rusiei, mai grave decat ale germanilor, din timpul celui de-al doilea razboi mondial si de dupa?" Fiindca daca ar fi cistigat Hitler, lumea ar fi fost alta. Sa nu uitam ca Hitler a inceput razboiul, iar Rusia a luat apararea Poloniei. Hitler inca dorea uciderea tuturor evreilor. Din cauza lui Hitler au murit milioane de oameni, plus ca a folosit-o pe Italia ca pe o marioneta. Zii multumesc Rusiei, ca azi macar nu vorbesti in nemteasca si ca a preluat apararea a multor state. Ceea ce ai vazut tu era doar propaganda. Eu in schimb am studiat carti. Dupa anii 80-90, majoritatea continutului cartilor privind cel de-al 2 razboi mondial a fost schimbat. Iar cele vechi arse. Dar si pina acum mai sunt secvente vechi pe internet.

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Normal ca erau mai rai.Nazistii savarseau crime foarte bune pentru omenire.Ei omorau tiganii care uitati ce au facut din tara noastra si asta este doar rezultatul esuarii planului lui Hitler.El si-a dat seama ca lumea nu poate fi mai buna cu ciorile astea nenorocite si trantore.Hitler ii omora si pe evrei deoarece foarte multi oameni "cu religia in sange" au spus clar ca nenorocitii de evrei l-au omorat pe Iisus, iar Iuda este doar o versiune mai crestineasca dar in acelasi timp o musamalizare nenorocita. Bunica mea mi-a spus mai demult cand a vazut ca ma intereseaza acest subiect intamplari din razboi.Nemtii cand veneau intai treceau prin fiecare casa si dadeau ciocolate si dulciuri la copii si dadeau si ei din ce aveau.Cica rusii cand veneau violau toate femeile si furau si praf din casele oamenilor daca le placeau.Noi,romanii trebuia sa ramanem cu nemtii pana la capat, dar neamul roman cum e parsiv si "curva"ma scuzati, ne-am dat cu rusii si am intors armele spre nemti, bineinteles din ordinul nenorocitului ala de rege numit Mihai.Germania poate a pierdut razboiul, dar uite ca fiecare barbat, femeie si copil a contribuit prin munca pentru refacerea tarii si acum conduc toata Europa.

| danyz explică (pentru SUDSteaua1947):

Nu stiu daca ce spui despre nemti este adevarat, dar despre rusi asa este. Daca nemtii chiar faceau asta inseamna ca erau buni(ma refer la faza cu darurile), dar doar soldatii care erau mai umani deoarece conducatorii erau rai.As vrea sa am si eu pe cineva care mi-ar putea povesti ce s-a intamplat atunci cu adevarat. Oricum multe lucruri sunt ascunse chiar si acum.

| SUDSteaua1947 a răspuns (pentru danyz):

Nu cred ca bunica avea vreun interes sa ma minta.

| drbugsy a răspuns:

Sa nu crezi ca unul era mai bun ca celalalt.nu se face tam-tam ca rusia a ramas o putere militara, iar crimele au avut grija sa le mascheze cat de cat.iar faza in razboi a fost ca toti erau impotriva nemtilor.mass-media a facut treaba atunci ca si acum.adika...
te face sa vezi pe moment ce vor unii.intelegi?