| mikici a întrebat:

Ce parere aveti despre masurile guvernului Ponta?

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Vor ajuta intreaga planeta prin emigrarea romanilor din tara.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cel mai rau lucru care se putea intampla economiei romanesti. Cum sa cresti salariile bugetarilor si pensiile cu 25% (adica exact cu cat au fost taiate) doar ca sa castigi electorat fara sa-ti pese macar o secunda ca aduci tara la sapa de lemn? Pensiile si salariile au fost taiate cu un scop si anume acela ca nu mai erau bani sa le platim. Crescand salariile la loc Ponta n-a facut altceva decat sa se imprumute iar la FMI (ca sa aiba de unde sa le plateasca). FMI ne-a dictat sa crestem acciza la carburanti iar odata cu cresterea acestei accize au crescut si preturile. Degeaba au crescut salariile si pensiile cu 25% daca preturile au explodat. Faza cea mai tare e ca majoritatea romanilor nu lucreaza in sistemul bugetar asa ca masura asta n-a facut decat sa ne ingroape si mai mult. Eu de exemplu, lucrand la privat, nu am avut salariu majorat... In schimb preturile au crescut toate.
Si nu e singura masura proasta luata de guvernul Ponta, e doar una dintre ele. Sa nu uitam ca Ponta a vandut tara la unguri ca sa ramana la putere, ar vinde-o si pe ma-sa doar doar sa ramana pe scaunul de prim-ministru. Ce anume va face sa credeti ca nu va va vinde si pe voi, cum deja a facut-o?

Răspuns utilizator avertizat