| Nati16 a întrebat:

Ce partid vi se pare voua ca ar fi ok? Ca tot alegerile parlamentare?
Si ce parere aveti despre Geoana?

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine nici un partid actual nu este in regula, toti sunt o apa si-un pamant.
Cred ca dintre actuali presupusi candidati la presedintie Geoana este cel mai bun, avand in vedere functia actuala si legaturile in NATO si probabil il voi vota.

| RAY a răspuns:

Va castiga psd alegerile cu 35% iar pnl va avea 20%, presedinte va fi ciolacu

| DARKSMOKE01 a răspuns (pentru RAY):

Oricine, dar nu Ciolacu!

| RAY a răspuns (pentru DARKSMOKE01):

Daca pnl va avea canditat el va castiga, pentru ca toate partidele sunt contra psd, poate aur nu

| RAY a răspuns (pentru DARKSMOKE01):

„Prin noi înșine înseamnă că strategia, planul de campanie și direcțiile de acțiune ale PNL vizează toate fazele electorale din anul 2024. Vom merge pe cont propriu", a declarat Ciucă la Digi24.

| DARKSMOKE01 a răspuns (pentru RAY):

Ciolacu si Ciuca nu sunt candidati buni pentru presedintie! USR, e cel mai decent partid!

| RAY a răspuns (pentru DARKSMOKE01):

Au nevoie de un lider

| RAY a răspuns:

Presedintele nu poate face nimic

| DARKSMOKE01 a răspuns (pentru RAY):

Si asta i adevarat! Doar prim ministru are o putere semnificativa!

| RAY a răspuns (pentru DARKSMOKE01):

Din pacate majoritatea nu stiu asta,aur nu va avea majoritatea niciodata nici soceasca, majoritatea va fi alcatuita din psd, pnl, udmr, daca predictia mea este eronata, dar astea 3 vor face o majoritate si usr ar vrea un ciolan aia vor lua 12%

| DARKSMOKE01 a răspuns (pentru RAY):

Adevarat! Udmr, nu avut niciodata peste 10%

| RAY a răspuns (pentru DARKSMOKE01):

Populația maghiara este bătrâna in timp nici nu vor intra in parlament

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai e niciun partid care sa fie ok. Exista insa acum vreo 2 partide extrem de nocive care ar putea pune la pământ economia, justiția și libertățile pe care le avem in maxim 2-3 luni dacă ar ajunge la putere.

Alegerile astea nu sunt despre sa schimbam ceva, nu de data asta, ci vor fi despre sa avem grija sa nu distrugem puținul pe care îl avem acum.

| relian a răspuns:

Vad ca tu mergi la votare, stii ce alegi, pe cine, dar uiti un lucru, foarte important si anume, nu stii ce putere are un presedinte.
Poti sa alegi si pe Hristos presedinte, va fi ca un tablou laughing presedintele intr-o tara parlamentara nu are absolut nici o putere, doara cheltuie banii publici aiurea, cel putin asa au facut toti presedintii ce ia avut RO dupa 89.

Presedintele, asta face intr-o tara parlamentara, se plimba pe afara, dar mai trebuie sa si caute ceva afaceri, sa atraga afaceri in tara, mai leaga o prietenie cu cine merita si cam aia e tot.
Intern, el este cam fara nici o putere, cum am spus este tablou, in RO sau in tarile asazise semiprezidentiale, este ales de cetateni, dar tot pistol cu apa este.
S-a facut asa sa creada prostimea, vai ce putere au ei, voteaza pe bunica fata mare laughing

Nu este bun sistemul asta parlamentar, nu-i bun nici in bocanci, dar acu nu mai avem cum sa il schimbam, ar inseamna sa schimbam constitutia.
Sistemul parlamentar, este cea mai mare tilharie, de fapt este tot un sistem feudal, dar i se spune parlamentar, i s-a spus omului ca are drept de vot, dar el de fapt, tu cand mergi la votare, ce votezi mai exact, stii macar asta?

Iti spun eu ce votezi tu cand te duci acolo.Tu si toti cei care mergeti la votare, alegeti un nume, o sigla laughing aleg PCR laughing USR, peste prajit, care reprezinta ce anume?
Este USR, AUR, etc un om, este o persoana anume? Nici pomeneala, asta e marea pacaleala cu care au venit feudalii sa prosteasca populatia.

Tu alegi ce ai spus AUR da? Ei acel partid, este de fapt o sigla, poate avea ca membri oameni diversi, chiar si criminali, hoti, borfasi, sigla aia AUR poate numi in toate functiile pe cine doresc ei, nu pe cine ai vrea tu, sau pe cine gindesti ca ar fi bun, nici pomeneala.

Atita timp cit votezi o emblema, nu te astepta la minuni, asta sa va intre in cap.
Sosoaca bate cimpiile tari, ea in afara sa dea din gura a proasta, nimic nu stie, habar nu are ce putere poate aeva un presedinte, pentru ca daca ar fi stiut, nu sar mai agita asa de tare.

Iti spun eu ce vrea sosoaca, vrea sa intre in istorie ca prima femeie presedinte ce o avut-o RO, in rest daca o fi sa fie presedinte, o sa stea si o sa doarma, o sa croseteze ciorapi acolo la Cotroceni laughing

Vad tot bagi lozinci de astea antiamericane, dar cine este sluga americanilor? Vrei sa spui ca tu muncesti pentru americani? Amice vinoti in fire, pentru voi toti si pentru tot NATO muncesc americanii de rind, asta daca nu stiai.
Pt ca voi ca tari membre, trebuie sa va platiti partea, fiecare tara trebuie sa cotizeze la NATO cu o suma de bani.
Tarile astea Germania, Franta si care mai sunt, au bagat zeci de milioane in africanii care au venit, dar ei is in urma cu cotizatia la NATO, iar Trump daca iti aduci amintea, la o intrunire de asta in UE le-a spus, la toti acolo ce erau strinsi, ca cetatenii americanii nu-s obligati sa va pazeasca pe voi, pe cei care nu isi platesc indatoririle fata de NATO.

Nu stiu daca ai vazut chestia asta, o poti gasi si pe Youtube, cand Macrou peste prajit, si cu baba cloanta aia din Germania, se uitau mirati la Trump, oare ce spune asta laughing erau fix cazuti din Luna.

Deci las-o mai usor ca romanii is sluga americaniilor, RO nu da nimic catre SUA nici nu stiu de siau platit partea in NATO.

Bine, Trump na spus nimic de RO, a fost chestie adresata astora mai puternici, care se fac ca ploua, ei is in NATO dar sa plateasca uita.

Ce ai muncit tu si ai scalvagit la americani? Ce a luat america din RO? vinoti in fire, Ro e praf, nu are america ce lua de la noi.
Ba dimpotriva, SUA a bagat bani la greu in bazele ce le au acolo, si inca baga, sa nu crezi ca pe soldatii si personalul din acele baze ii plateste RO, cred ca visezi.

Sclavii occidentului da, asta este adevarat, dar aia din UE, aia vau adus la sapa de lemn, nu SUA. UE a obligat RO sa isi puna pe butuci toata economia, ca apoi sa vina ei sa ne vinda rahatu lor.

Chiar am citit anul trecut daca nu ma insel, SUA a somat Austria sa isi vada de treaba ei si sa lase taiatu de lemne din RO, nici o tara din UE nu s-a bagat, na spus nimic, doar SUA.'

Cind o sa vina rusu peste tine iti garantez ca no sa te salveze Germania, aia or sa ne vinda la rusi, asa cum au facut-o si in ultimu razboi.

Daca e cineva pe lumea asta care ar ajuta RO aia ar fi americanii, dar sa stii sa ii tii aproape.
Tu cand ai un amic, un prieten ce faci? Il mai vizitezi, il mai suni, ce mai face, mai iesi la o bere nu? Asa se tine o prietenie, chiar daca nu ai bani, dar macara arata ca iti pasa.

RO ce face in sensul asta? Nimic, ba dimpotriva peste tot va baga aia in cap ca SUA is rai, ca nu-s buni, ca is imperialisti si bla bla.Dar cand vine vorba de ceva, aaaa stai ca sintem si noi in NATO laughing

SUA nu are ce lua din RO pentru ca nu avem nimic, apoi contitutia lor nu le da voie sa fure, sa ocupe teritorii straine.

Mai citeste istorie, nu aia ce va arata aia pe acolo, istoria adevarata.

Sososca confunda presedintele dintr-o tara parlamentara cu presedintele dintr-o tara prezidentiala laughing habar nu are de sistemele astea de guvernamint, se agita ca o tata la piata laughing exact si Vadim pe vremuri, doar sa ii aleaga pe ei populatia.

De facut iti garantez, nu or sa faca nimic, nu pentru ca nu ar vrea, ci pentru ca nu au puterea s-o faca.
Presedintele in RO si in oricare alta tara, in afara de SUA este pe post de decor, asta sa retii si tu.

| Holiday a răspuns:

"Ciolacu e mai nasol decat ciolacu..."

100%hee hee

| ReddY25 a răspuns:

Contează ce face omul respectiv nu partidul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca voi vota pentru ca sincer cam toate mint!

| ALM2000RO a răspuns (pentru anonim_4396):

Este cea mai mare eroare să nu mergem la vot, politicienii tocmai pe asta mizează: pe prezența redusă la vot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Dar ai pe cine vota?

| ALM2000RO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt încă hotărât, eu mă voi informa oricum foarte bine înainte. Adică voi citit toate programele de guvernare propuse de partide înainte de parlamentare. Valabil și la europarlamentare. Valabil și la locale dar și privind candidații la prezidențiale. Cu câteva luni (două, să zicem) înainte voi fi hotărât, după ce compar ce promite fiecare. Asta cu mințitul e o altă discuție, e adevărat că nimeni n-ar putea face 100% din ce promite, de aceea voi căuta să votez pe cei cu promisiuni cât de cât fezabile (din toate punctele de vedere) și care ar putea implementa cât mai mult cu putință din acel program.

| ALM2000RO a răspuns (pentru anonim_4396):

De votat și dacă nimeni nu e chiar ok, putem vota răul cel mai mic, în funcție de tipul de alegeri. Dar nu putem sta în casă fiindcă astfel (prin absenteism) vor abuza mult de putere fiindcă nu sunt legitimați suficient și pot controla mai ușor un număr mai redus de votanți decât marea masă a populației (dacă aceasta ar ieși la vot). E un drept constituțional și trebuie să ni-l exercităm, ține de conștiința civică a fiecăruia!
Cât privește faptul că toți mint, e adevărat, dar faptul că toți sunt la fel, cu asta nu-s de acord! Nu toți candidații sunt la fel de răi sau de buni, precum nu toți sunt la fel de bine sau de prost pregătiți profesional. Sunt o mulțime de factori aici care îi fac diferiți. Chiar și în cadrul aceluiași partid sunt oameni și oameni, să știi.
În plus se spune că politicienii sunt oglinda poporului, e o vorbă veche și perfect valabilă.
Iar dacă nu ne convine să votăm nimic, eu te sfătuiesc atât pe tine, cât și pe ceilalți care nu veți ieși la vot (vă sfătuiesc de bine, să nu mi-o luați în nume de rău) să intrați și voi în politică și să candidați, dacă vreți să schimbați lucrurile din interior și dacă vă considerați mai buni decât actualii candidații, la oricare dintre alegerile de anul viitor.
Știu că o să spui că implicarea nu va face diferența dacă se implică puțini, căci intră în horă...dar îți pot răspunde că dacă s-ar implica mai mulți oameni -mult mai mulți decât în prezent- (și nu numai ca membrii, ci drept candidați mai ales) de bine în partide, fie în cele existente, fie în altele noi, lucrurile ar deveni altfel treptat, cu timpul s-ar îndrepta mersul lucrurilor înspre bine!

| ALM2000RO a răspuns:

Depinde la ce alegeri te referi.
Că la anul vor fi 5 rânduri de alegeri: europarlamentarele în 9 iunie, localele în 29 septembrie, apoi parlamentarele și prezidențialele (ultima în 2 tururi) - la astea nu s-a stabilit încă data.
Vor fi 9 buletine de vot: la euro unul, la locale sunt 4 (fiind aleși primarul, consiliul local/de sector, consiliul județean/general al municipiului București respectiv președintele de consiliu județean/primarul general la București), apoi la parlamentare sunt 2 liste (listele pentru deputați și senatori pe fiecare județ, adică pe circumscripții) și la președinte primii 2 (dacă niciunul nu ia 50%+1 atunci intră în turul 2).
Eu încă nu sunt hotărât cu cine voi vota la prezidențiale (nici nu știm candidații) și nici la parlamentare, mă voi hotărî cu o lună înainte, căci vreau să mă interesez de candidații județului meu (Cluj) și de programul lor.
La europarlamentare iar nu-s hotărât, aștept să văd programul fiecărui partid care va depune liste de candidați.
La locale deși nici aici nu știu încă candidații și nici programul lor, sunt hotărât cu cine să votez. Voi vota ori candidații PSD la primăria Cluj-Napoca și la consiliul local și pe cei ai USR la consiliul județean și pe candidatul lor pentru președinția consiliului județean, ori invers: adică cu USR pentru primar și consiliul local și cu PSD pentru președinte consiliu județean și pentru consiliul județean.
Nu sunt fan nici al PSD nici al USR (deși sunt un om așa mai de stânga, am vederi social-democrate dar nu-mi place cum au guvernat niciunii -la modul general vorbesc- iar doctrinele din păcate nu se prea respectă în România) dar urăsc mafia PNL din Cluj-Napoca respectiv din județ, e o adevărată mafie în frunte cu Boc și cu Tișe (președintele Consiliului Județean Cluj), plus acoliții lor Tarcea (viceprimar aici), Buda (europarlamentar și șeful filialei) și toată gașca lor. Deși s-au făcut multe și Clujul s-a dezvoltat, în continuare se puteau face mult mai multe, sunt foarte multe nereguli, e ceva de nedescris modul în care tiranul Boc învârte tot aici în oraș și chiar în județ. Pe familia mea a expropiat-o și a dat 5% din valoarea terenurilor, e un mic comunist și ne luptăm în instanță, efectiv își bate joc de clujeni și le ia ochii cu chestii care puteau fi făcute mai demult și mai de calitate (multe lucrări se fac de mântuială și cu întârzieri mari ale termenelor de execuție + din cele mai proaste materiale). Trafic infernal, lipsă de proiecte majore fezabile în ultimii ani, tăiere spații verzi să facă betoane, lipsuri majore...în fine, sunt N probleme, pot vorbi oricât despre asta.
Deci la locale sper să se trezească lumea și să voteze și altceva decât PNL și Boc, slabe șanse dar totuși... speranța moare ultima!
Cât privește previziunea pentru parlamentare (doar acolo pot face), oricât de mult va lua AUR ceilalți îl vor izola politic, părerea mea că viitorul guvernul va fi susținut de o majoritate parlamentară PSD+PNL+UDMR+minorități. Nu zic că e bine sau nu, zic doar că așa se arată lucrurile.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Nu conteaza cine iese ca tara tot jos o sa fiewinking. Pentru ca toti romanii astia de rand au impresia ca mai suntem pe vremea lui ceausescu cand orice papagal care chiar daca nu-l ducea bibilica deloc primea casa pe moca..si toti asteapta doar pomeni si tot ei se plang ca domne ce viata grea e in ROMANICA, iar pe de alta parte tot ei se plang de tineret ca nu muncesc cand dracu e logic cum sa muncesti cand tu iei 2500 de lei si cheltuielile depasesc 2500.Adica vreau sa zic ca suntem in tara in care ROMANU de rand se duce numai in extreme ori nu munceste deloc, ori ar munci pe orice maruntis si iar nu e bine.

| DARKSMOKE01 a răspuns:

E adevarat, nu mai avem nimic, nici resurse, industrie! Dar trebuie sa fie cineva sa o puna iar pe picioare! Si nu l vad pe Ciolacu, nici pe Ciuca, nici liderul de la UDMR! Despre AUR, e un lider nematurizat! Viseaza mult si bine! Nici USR, nu e ce trebuie! Au avut sansa si au ratat-o!

| DARKSMOKE01 a răspuns:

Cam toti parlamentarii sunt analfabeti funcționari! In special, Ciolacu si cu Ciuca!