| Dandanache a întrebat:

Ce parere aveti despre propunerea domnului dr. Victor Ponta, ca romanii din strainatate sa fie scosi de pe listele electorale?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit-o, dar este o propunere tampita. Toti cetatenii romani, oriunde s-ar afla, au drept de vot, cu unele exceptii expres prevazute. Acest drept le poate fi luat numai prin hotarare judecatoreasca, altfel se incalca o prevedere constitutionala, un drept fundamental prevazut de art.36 din Constitutia Romaniei si prevederea ar fi neconstitutionala, citez:
"ARTICOLUL 36 - Dreptul de vot
(1) Cetatenii au drept de vot de la varsta de 18 ani, impliniti pana in ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie, si nici persoanele condamnate, prin hotarare judecatoreasca definitiva, la pierderea drepturilor electorale." Numai bine!

| Hombre a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cum @dandanaua e basist si o intortocheaza ca toti basisti ca a inceput etapa a doua a lovituri de stat, si probabil o sa fie mai multe etape pana la lovitura finala insa problema sta in felul urmator: Ponta a spus ca ar fi bine ca romani de afara sa nu mai trecuti in listele cu cetateni din tara din care se socoteste cvorumul si sa voteze pe liste speciale, nu sa le ia dreptul la vot.

| Dandanache explică (pentru Hombre):

Hop hop, ca iar vorbesti in numele meu. Unde am zis eu nenicule ceva de lovituri de stat sau l-am periat pe Basescu? De ce vrei tu sa pomenesti cu Basescu, dormi cu el, ii stai in poala? Am inteles ca Ponta a zis ca ar fi bine, ca pentru el si USL clar ca ar fi bine, dar intrebarea e: chiar e bine? Mai lasa-l pe Basescu, ca nu esti Mircea Badea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hombre):

Situatia ar fi aceeasi ca si acum. Si in prezent sunt trecuti pe listele speciale din strainatate, in momentul cand voteaza si acestea nu sunt adunate la listele electorale permanente. Ca ar fi scazuti de pe listele din tara si ar fi facute liste permanente in strainatate aceasta n-ar schimba cvorumul, doar ar insemna cheltuieli in plus si n-ar avea nici un rost. Mai mult, ar insemna o incurcatura si mai mare si munca in plus, multi dintre cei care merg in strainatate nu stau prea mult intr-un loc, se reintorc in tara sau se muta in alta tara si ar insemna ca listele sa fie modificate mereu.

| Hombre a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da ai dreptate ca cei de afara voteaza si acum pe liste speciale dar ei figureaza in tara pe listele permanente ca nu ia scos nimeni si mai mult s-a pus accentul pe cei care are domiciliu afara. Probabil aceasta idee a plecat de la realitatea in care se spune ca avem afara 3 milioane de romani dar la vot a fost doar 163 016 cetateni.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

Da ma ai dreptate nu am citit atent "ca romanii din strainatate sa fie scosi de pe listele electorale?" am inteles ca sa nu mai aiba dreptul la vot. Mea culpa. De basisti era vorba cu loviturile in slavi.

| MMihai a răspuns:

Nu știu ce a spus, că nu am urmărit treaba, dar cei din străinătate, nu au de ce să fie pe listele interne, dar se pot face liste separate cu cei din străinătate.

| MMihai a răspuns:

Trebuie să înțelegi că persoanele care pot vota teoretic, se află în 3 situații eventual posibile :
1) merg și votează
2) nu merg să voteze că nu îi interesează politica, că nu au pentru cine să voteze, că sunt indeciși, etc.
3) Că ar trebui să se prezinte la o secție de vot aflată mult prea departe de locul unde se află ei fizic, în acel moment. Deci că spre a ajunge la secția de vot trebuie să străbată sute de km.
Exemple :
Student cu domiciliul în Ardeal, care face facultatea în București, român din străinătate ---el este în Australia și cea mai „Apropiată" secție de vot este la peste 200 de km. --.
În aceste condiții pentru alegerile locale și pentru alegerile parlamentare nu ai voie să votezi, decât unde ești arondat.

Ponta a spus că trebuie scoși de pe listele interne cei care muncesc în străinătate, că ăștia nu vor venii în România, să voteze la secțiile, unde sunt arondați.
Cei din străinătate, trebuie să fie pe „ liste din străinătate" și să își voteze parlamentari pentru diaspora.

Deci prezența celor din străinătate, pe listele interne, este o nebunie, ei trebuie să fie pe „ liste din străinătate ", și să fie reprezentați, de parlamentari de diaspora.
Cea ce vrea Traian Băsescu, ca cei ce muncesc în străinătate, să fie menținuți pe listele electorale interne, îi dezavantajează pe cei care muncesc în străinătate, că ei trebuie să fie reprezentați în Parlament de parlamentarii de diaspora.
Cei care muncesc în străinătate în general, nu participă la vot, că nu se află în situația 1).
(
2) nu știu cu cine să voteze că nu s-au informat și
3) secția de votare este prea departe de casa în care locuiește el. )
Deci cea ce a propus Ponta este corect, că pe listele electorale interne, nu au ce căuta, cei care muncesc în afara țării.

Cei ce muncesc în străinătate, trebuie trecuți pe liste electorale externe, spre a fi reprezentați corect în Parlament, de parlamentari de diaspora.

| WR104 a răspuns:

Adica nu mai poti parasi tara in preajma alegerilor sau trebuie sa te intorci in tara sa cheltui cateva sute de euro, dolari, etc doar pentru a vota?
Este o prostie marca Ponta, cel mai tampit politician.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| badboy18 a răspuns:

O nebunie!

| danikee a răspuns:

Parerea mea este ca Victor Ponta are dreptate deoarece nu stiu daca in strainatate prezenta la vot este mai mare de 10-20%. Daca ar fi scosi de pe listele electorale ar insemna un plus de 1-5% pentru USL. Cred ca Traian Basescu ar cadea daca cei din strainatate ar fi scosi de pe listele electorale.

| Dandanache explică (pentru danikee):

Prezenta, pe care oricum recunosti ca nu o stii, nu justifica dreptul de a figura sau nu pe o lista electorala. Atunci scoatem si ungurii din tara de pe listele electorale. Si, in plus, dreptatea cui? Ii scoatem de pe listele electorale ca USL-ul sa primeasca "un plus"? Dreptatea partinica si partinitoare nu e dreptate.