| Misha_1025 a întrebat:

Ce parere aveti despre REGIONALIZARE? Ce credeti ca avem noi de castigat? Politicienii se stie ce castiga, dar noi? Ne intoarcem pe vremea cand erau rusii peste noi. ( Exemplu Brasovul pe atunci i-i se spunea Orasul Stalin si regiunea se intindea asa cum vor alesii acum, sau la revolutie, cei din Ilfov voiau sa aiba si ei judet). Credeti ca Romania e asa de mare incat e nevoie de acest lucru. Pai alesii locali, prefectii nu se descurca cu judetele, oare dupa... se vor descurca?

Răspuns Câştigător
| ThePunisher a răspuns:

Parerea mea este ca nu isi are rostul aceasta reorganizare teritoriala. Gandeste-te ca absolut toti romanii vor trebui sa isi modifice actele de identitate, actele de proprietate, contractele cu diferite firme gen furnizori de gaze naturale, apa, curent electric, s.a.m.d. Sa fim seriosi, se desfiinteaza posturi de politie din majoritatea satelor si comunelor...astia vor sa reorganizeze teritorial tara, dar nici macar nu o controleaza in adevaratul sens al cuvantului. O sa fie ca in Evul Mediu, cand bandele de talhari terorizau satele, si boierii cu domnitorul stateau linistiti in conace/cetati. Mi se pare suspecta si alta chestie: de ce au venit cu ideea asta la 2 saptamani dupa ce ungurii si-au deschis o 'ambasada' a tinutului secuiesc la Bruxelles? Toate astea ma pun pe ganduri, si mie toata treaba asta mi se pare o incercare de dezintegrare teritoriala/nationala/morala a Romaniei si a romanilor.

6 răspunsuri:
| corasa a răspuns:

In teorie, o astfel de schimbare ar fi benefica, din mai multe motive. Insa in situatia actuala, nu cred ca asta e una din multele probleme presante cu care se confrunta tara. Mai mult, implementarea schimbarii presupune destul efort atat din partea aparatului administrativ cat si din partea cetatenilor. Parerea mea ca o astfel de schimbar ar trebui facuta in momente de "liniste" economica si de prosperitate, nu acum.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu avem de castigat ci de pierdut. V-om pierde cu reinoirea actelor, cu drumurile mai departate. PDL-ul castiga ca va mai palma din fondurile pentru reorganizare. Aparatul administrativ se va mari. La fostele judete trebuie sa ramana institutiile vechi. Daca le desfinteaza ne-am dus dracu'.

| MMihai a răspuns:

Politicienii fac politică. Nu văd nici un avantaj, în prostia asta, pentru oamenii de rând.

| Misha_1025 explică:

Nu am inteles ce rol are aceasta reorganizare! Dar sa lasam politica pentru politicieni ca oricum vorba aia "S-A REZOLVAT, NU SE POATE".

| bebesan a răspuns:

Nu este vb ca nu se descurca, se descurca de minune cu banii laughing se vede in viata de zi cu zi, chestia este ca decat sa controleze guvernul 41 judete(in afara de bucuresti) vor controla numai cateva (cica 8) si va fi mai usoara distribuirea banilor si controlarea lor, eu spun ca e un ucru foarte bun in ceea ce vor sa faca, dar are si lucruri rele, ceva tipic romanesc

| micky22 a răspuns:

E ceva de-a dreptul banal si parca...de prost gust as putea spune.parca sunte ain 1800 si ceva, cand statele erau organizate ca niste republici.Basescu asta nu stie cum sa-si mareasca buzunarele, iar asta datorita celor care l-au votat!