| Dildau a întrebat:

Ce parere aveti despre regionalizarea Romaniei in "8 judete mari"?

Răspuns Câştigător
| LAlex a răspuns:

E o mare prostie. Basescu vrea de fapt sa desparta tara. Chestia cu FMI a fost doar o minciuna. Ei tot spun ca nu au bani, dar au bani sa desparta tara. Plus ca totul se va schimba (adrese, buletine, numerele de inmatriculare ale masinilor). Deci daca vor face asta se va porni un mare haos. Tu ce parere ai?

12 răspunsuri:
| corasa a răspuns:

Hmm vad ca s-au strans toti incultii si dezinformatii la intrebarea asta.

Pentru a va lumina capsoarele voastre de inchistati pseudointelectuali, mai intai as dori sa va arat ce presupune regionalizarea:

1. 8 regiuni. Judetele raman aceleasi. Institutiile judetene raman aceleasi.
2. Nu se schimba niciun act/buletin/placuta.
3. Nu va fi haos decat in capetele voastre care nu pricep si nu vor sa accepte un pas inainte.
4. Regiunile presupun posibilitatea de a TERMINA proiectele. In momentul de fata, fiecare judet face ce-l taie capul in granitele lui, judetul vecin face pe dos, si per total nu iese nimic. Proiecte centralizate inseamna eficienta mai mare. Voi va plangeti ca n-avem drumuri, dar vad ca acum criticati aprig o masura care ar imbunatati radical eficienta cu care se realizeaza proiectele de infrastructura. Prosti sau ipocriti? Cred ca ambele.
5. O sa fie pilaraie tot cat este si acum. In judete se fura, in regiuni se va fura. Pt ca suntem romani. Nu e ca si cand ar putea fi mai rau decat este deja.
6. Din cate vad, proiectul asta e unul din putinii pasi inainte pe care a incercat sa-i faca cineva in ultimii 20 de ani. Problema e restul sunteti atat de comunisti incat nu puteti concepe ce inseamna o schimbare in bine. Daca vine de la basescu, automat e prost. Nu, automat sunteti voi prosti. Invatati sa judecati critic, nu politic, pentru ca politica proasta din mintile voastre atrofiate imi va afecta mie viitorul.

si 6. Nu va mai plangeti ca merge tara prost ca nu merge prost din vina lui basescu. Merge prost din vina puturosilor de romani ca voi care stiu doar sa cerseasca, nu sa munceasca. Si cum apare o portita de dezvoltare, incepeti sa faceti spume la gura ca ultimii retardati.

| corasa a răspuns:

Invatamantul merge ca dracu de zeci de ani de zile, daca nu ii conveneau condiitle se putea reorineta. Daca i-a placut sa predea cinste lui ca sunt putini oameni carora le place, insa de asemenea trebuie sa ne asumam responsabilitatea pentru alegerile facute. Unele profesii sunt mai bine platite, altele nu. Toate greselile guvernelor anterioare care au marit nejustificat aparatul de stat ne ajung din urma acum, nemaifiind posibil sa se plateasca toti bugetarii. Ia spune-mi Dildau, ce parere ai de functionarii angajati prin ministere care nu fac NIMIC toata ziua si iau salarii nesimtite? Aia pe care i-a angajat degeaba guvernarea PNL? Din cauza miilor de asemenea lipitori acum este imposibil sa se plateasca salariile bugetarilor si astfel au trebuit reduse.

| corasa a răspuns:

Mentalitate tipic taraneasca: guvernarea care da salarii din bani inexistenti si duce tara in paragina angajand mii de bugetari degeaba este guvernarea buna. Guvernarea care suporta greul proastelor decizii si mai mult se loveste de o perioada de criza mondiala este mereu invinuita. Oricum guvernantii de acum sunt foarte incompetenti, insa judeci foarte limitat. Am salariu mare, e bine. N-am, nu e bine. Lucrurile sunt nitel mai complexe de atat. D'aia au atata succes politicienii corupti care saracesc tara, pentru ca in timp ce o saracesc dau prostilor pungi gratis. Si ei sunt fericiti, si zic ca o duc bine.

| onasis1961 a răspuns:

Forte Buna! Asa se fac bani pentru. partide.Anul 2012 este an electoral!

| herbalist a răspuns:

Cea mai mare prostie, cea mai mare eroare, cel mai prost gand, cea mai proasta inspiratie. jos boc jos basescu si toti sustinatorii lor de pupincuristi

| PinkDea a răspuns:

Las-o drecu' cu 8 judete...ii lipseste la Basescu o rotita de la cap happy

| ChristinaO a răspuns:

Eu zic ca e o idee buna. Oricum ar fi,trebuie sa recunoastem,nici acum nu o ducem bine, deci, nu prea am am avea nimic de piredut.In plus,banii primiti,ar merge direct la judete,si ar ramane acolo,fara sa mai treaca prin guvern,de unde,poate, ne mai si fura astia, ce sa mai zic de faptul ca fiecare judet ar primi mai multi bani.NU s-ar schimba nimic,nici adrese,nici buletine,nimic!
Prost e ca tot poporul priveste doar intr-o directie, cea proasta, exact ca o turma.Fratilor,ganditi logic,pentru voi,nu va mai luati unul dupa altul,Priviti si analizati problema din toate punctele de vedere,nu mergeti inainte, ca, calul.Gandtiti-va,si,mai ales,INFORMATI-VA.
Ideea e buna,ce nu e bine,e faptul ca nu o putem pune in practica din cauza ungurilor,care,realizeaza ca,daca se imparte Romania asa,atunci,in judetele noi,ei nu vor mai fi majoritari,deci nu vor mai avea anumite drepturi.Ei realizeaza chestia asta,si, daca vor si invinge, atunci vom mai ramane o vreme sa-i pupam in fund.Romania o duce oricum,de ceva vreme, din rau in mai rau, ce avem de pierdut!?

| Dildau explică:

Nu sunt pro pentru. aceasta lege. Sincer chiar mi se pare o aberatie, sper doar ca regimul PDL sa dispara cat mai curand. In tara asta sunt prea multi prosti care nu realizeaza gravitatea situatiei...

| Dildau explică:

Acuma ar mai lipsi sa-l ridici in slavi pe Basescu, Boc si Udrea. Felicitari. De fapt, PDL propusese regionalizarea ( judetele ar disparea ), iar USL-ul a propus pastrarea judetelor, cu tot cu regionalizare. Iar tu cred ca habarnai in ce c a c a t se scalda tara asta. Tatal meu lucreaza in invatamant de aproximativ 30 de ani si are si Doctoratul in muzica. Ce a facut tara aceasta pentru. el? i-a micsorat salariul la jumatate, iar doctoratul nu mai este recunoscut in tara. Sincer, chiar poti sa ramai la aceasta parere, cu totii avem dreptul la o opinie, dar fara sa faci figuri de genul " ca restul romaniilor sunt prosti si puturosi ". In acest fel ai demonstrat nivelul intelectual pe care il ai, ca si celelalte figuri politice.

| Dildau explică:

Cred ca mai degraba traiesti intr-o realitate falsa. Cand a fost guvernarea PNL in general toti profesorii au avut cele mai mari salarii.Presupun ca esti unul din specimenele dezinformate. Acum cam toata lumea o duce foarte prost, iar guvernarea ne-a indatorat pentru o perioada de 20 si ceva de ani la FMI, doar ca toti cei cu salarii nesimtite sa manance banii. Ma mai deranjeaza faptul ca dai vina pe profesia tatalui meu ca are salariul asa. Daca toti am actiona precum ai gandi tu, probabil ca nu vom mai avea bugetari deloc, ca doar gaseau si alte posturi platite mai bine.

| Dildau explică:

Realizezi ca centrele de judet ar fi PDL-iste, nu-i asa raised eyebrows? Si la cate s-au intamplat pana acum, nu cred ca ar fi o coincidenta.

| Karina1990 a răspuns:

Am o părere foarte proastă jos cu Băsescu! scuze m-am cam lăsat dusă de val pa