| mayli_9074 a întrebat:

Ce parere aveti peste cat timp v-a iesi tara noastra din criza?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca vreun analist economic normal la cap ar putea spune ca iesim in 2010 sau 2011 din criza. Cei mai optimisti spera ca in 2010 sa se stopeze recesiunea, dar majoritatea imping acest termen in 2012.
Insa iesirea din criza e cu totul altceva, criza va mai dura ani buni, iar unele efectele ale ei se vor resimti probabil si peste 20 de ani. Asta daca cei responsabili vor pune mana pe un manual de economie si vor stabili sa puna in practica politicile anticiclice pe care orice astfel de manual le descrie. Acestea se rezuma la scaderea fiscalitatii, stimularea creditarii si crearea de locuri de munca prin investitii ale statului. Ce se intampla astazi in Romania sunt masuri disperate, haotice, fara viziune sau perspectiva economica, multe dintre ele favorizand adancirea crizei. Ma limitez la un singur exemplu - cel al impozitului forfetar. Economii occidentale, ca de exemplu ce franceza, tocmai eliminau acest impozit pentru a stimula initiativa privata, moment in care Romania il introducea.

6 răspunsuri:
| myrazvy a răspuns:

Criza si iar criza si tot criza numai criza. Romania a fost intr-o criza permanenta mereu, adevarat nu sa simtit ca acum, da pot spune ca vom avea o crestere economica pana la sf anuluyi de 1. 2%, dar asta nu inseamna ca am iesit din criza

| Malvina24 a răspuns:

10 ani! parerea mea! ba chiar la nervi as putea spune''niciodata!'' am ajuns in ultimul hal!

| costymaximus a răspuns:

Sti bancul spus de Basescu in emisiune la Dan Diaconescu acum citeva saptamani? Nu in timpul mandatului lui Basescu. Poate intr-o noua guvernare, acum nu!

| arhivistu a răspuns:

Veci, pururi, aminnnnnn

| marius_7009 a răspuns:

Turismul e cel mai prost domeniu sa iesi din criza uita-te la Grecia, un stat bazat pe turism, va iesi din criza ne va trage Europa dupa noi, veti vedea si la ce infrastrctura avem nu poti face turismlaughing

| papushikroz a răspuns:

Romania va iesi din criza atunci cand se vor lua ceva masuri.Atunci cand turismul si industria din tara noastra se vor dezvolta indeajuns. Dar cine sa faca aceste schimbari?