| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de medicii din tara noastra?

16 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Unii își fac meseria alții așteaptă banii pentru a se ocupa de tine.

| Steregoi a răspuns:

Fac si ei ce pot si cat ii duce capu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,chiar ieri m-am uitat la Acces Direct, la o emisiune mai veche din 2017, cum nişte medici au lăsat o fată de 18 ani să moară, ei ziceau că fata se preface şi că e alintată, dar fata avea o tumoare pe creier. Avea dureri mari, dar medicii aceştia, care nici medici nu-i poţi numi au lăsat o fată tânără să moară care avea toată viaţa înainte.Aici până ce asistentele sau medicii nu văd 100 de lei nu te ajută, te lasă să mori.Tot la Acces Direct am văzut cum au lăsat un băieţel să moară, că cică tot se prefăcea.
Acum făţi concluziile.

| ibaal a răspuns:

Nu putem generaliza,dar,majoritatea sunt niste terminati,nici nu stiu cum au trecut examenele alea,habar n-au de nimic,niste plictisiti frustrati,gata sa te taie ca niste macelari si sa-ti ia banii. In schimb,mai sunt si altii,putini,care fac asta din vocatie,aplecati catre oameni si problemele lor, dornici sa te ajute si cu respect fata de juramantul facut. Sa nu uitam si cum arata spitalele in Romania. Panaramele dr**c' ridica biserici poleite si in spital iti cade tencuiala in cap si usile alea vechi si mucegaite, ca sa nu mai zic de inventarul sanitar, paturi, mai infectat iesi decat intri...

| Steregoi a răspuns (pentru ibaal):

Zi merci ca mai avem cativa medici care nu au plecat din Romania.

| ibaal a răspuns (pentru Steregoi):

Ce "merci"!? Zic "bravo" alora buni care au ramas, si "jet" jegurilor care ar pleca, dar, nu-i primeste nici dracu' de incompetenti ce sunt!
Mai bine fara ei decat cu...din cauza multora din categoria 2-a au murit atatia oameni si au mai si platit pentru asta...ca,deh,ei nu se misca fara cateva sute de euro!
Spitalele tot de ei sunt administrate. Arata asa si din cauza lor,ca si din banii aia pe care ii primesc de la guvern,ii fura!
Daca n-ai ajuns in spitale de stat,nici nu iti doresc, mai bine mori acasa, c-ai sa fi mai demn si mort din cauza bolii tale, nu din cauza tratamentelor gresite, operatiilor esuate sau bacteriilor luate din fosele alea septice numite spitale de jegurile astea care ne conduc. Mai bine arata o puscarie decat o sectie de gravide de exemplu...

| Steregoi a răspuns (pentru ibaal):

Am fost in spitalele de stat si am fost tratat bine doar ca acolo e ca pe front. Este necesar sa ai multa credinta in Dumnezeu si sa te pazesti de rele. Eram cu perfuzia in mana si mergeam la wc. La chirurgie erau urme de sange pe tavan. Am luat si eu doua bacterii din spitale. Binecunoscutele Acinetobacter baumannii, klebsiella pneumoniae.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Acinetobacter
https://www.csid.ro/dictionar-medical/klebsiella-11438933

Cand intri intr-un spital este necesar sa fii tu insuti mai intai un medic pentru tine insuti cat si in afara spitalelor.

| ibaal a răspuns (pentru Steregoi):

Prostii! Cand mergi la spital,mergi ca ai nevoie,nu ca faci acasa pe doctoru'. Ma doctoricesc acasa,dar,cand este urgent si am nevoie sa merg in spital,nu ar trebui sa ma rog sa ma fac bine si sa nu ma infectez cu ceva...
Pana la Dumnezeu te mananca sfintii!
Rugaciunile nu te scapa de rapanul de acolo si de bacterii.
Hoti,prost management si dezinteres, asa se descrie sistemul santitar.
Oricum, am deviat, era vorba de doctori. Si majoritatea sunt niste frustrati incompetenti care nu se uita la tine nici cu cu*u' daca nu le dai bani!
Asta e adevarul!
Nu toti, insa majoritatea astora ramasi...

| Steregoi a răspuns (pentru ibaal):

Daca ai multi bani te duci la privat si nu e o garanție ca nu o sa ai surprize neplăcute la privat.
Doctor in sensul sa știi ce fel de tratament accepți sau refuzi.

| ibaal a răspuns (pentru Steregoi):

Si daca iti spun ca ai nu stiu ce tumori...stii tu ca ai sau nu?! Fara pregatire de specialitate stii ce zice ala si te apuci sa interpretezi radiografii?!
Revin...doctorii,ca de ei era vorba ar trebui sa fie competenti si mai presus de tot oameni,nu macelari pusi numai pe bani!
Asa cum ar trebui sa fie si brutarul,de exemplu, sa isi faca treaba si sa nu se pis* in painea ta!
De ce sa te duci la privat cand platesti atatia bani la stat!? (Oricum, tot acolo ajungi. Eu am cazut la ski, mi-am rupt clavicula, am stat la urgente o mie de ani pana m-au consultat, ca cica nu eram urgenta...si cand m-a vazut obositul ala sictirit care era de garda, mi-a zis ca am o buba...wtf!? Sa iau nu stiu ce unguent si niste analgezice!
Eu ii spuneam ca ma doare, ca o simt rupta.el nu si nu...am plecat acasa,am luat caca**rile alea de mi le-a prescris, durere, durere, ma duc la un spital privat din oras, soc, era rupta si deja incepea sa se sudeze aiurea...)
Ce sa mai spui?! Incompetenta sau dezinteres!? Lichea sau ce!?

| Steregoi a răspuns (pentru ibaal):

Daca erai si tu doctor ti-ai fi dat seama sa te duci la alt spital de stat. Cum a putut ala de la stat sa spuna fara o radiografie? Doctorii fara analize si imagistica sunt cam orbi.

| ibaal a răspuns (pentru Steregoi):

Tocmai asta iti explic. Nu toti suntem doctori in tara asta! SI NICI NU TREBUIE SA FIM!? Tu esti doctor?!
Si eu fara pregatire medicala la nivelul lor, i-am spus ca aia nu e o "buba". De aici ce reiese!? Spune tu!
Vina cui e?!
A mea ca m-am dus sa ma tratez la urgente intr-un spital de stat catre care platesc atatea taxe sau el,"doctorasul"!? Si cum l-ai cataloga!? Ca sa concluzionam cu doctorii astia majoritari din Romanialaughing
si sa ii raspundem baiatului la intrebarelaughing

| Steregoi a răspuns (pentru ibaal):

Unii sunt buni. Unii sunt incompetenti. Nu sunt doctor insa am notiuni elementare de biologie anatomie proceduri medicale uzuale. In cazul tau acel medic incompetent a mers pe calea orbului fara radiografie ca medicii de acum cateva sute de ani cand inca nu se inventase radiografia. Corpul tau si fara sa stii prea multe ti-a raspuns cu durere ca acel medic era incompetent si te-a determinat sa cauti alt medic. happy Nici eu nu ma mai duc in spitalul unde am capatat cele doua infectii. Medicul orl-ist avea cabinetul undeva la subsol. Ferestrele nu erau din termopan ci din lemn si batea vantul prin ele. Macar era vara cand am fost internat acolo.

| Karol1877 a răspuns:

Prea stresati, orgoliosi, aroganti, subapreciati, corupti si lista poate continua.

| Steregoi a răspuns (pentru Karol1877):

Medicina e grea. E multa munca. Eu daca as fi medic fara un salariu de 10000 RON net nici nu m-as gandi sa fiu medic.

| Anonim1447799 a răspuns:

Buna, majoritatea vor doar sa ia bani de pe oameni și nu la pasa deloc ce fel de problema au, îți spun asta din propria experiența, bunicul meu a fost dus la spital de urgentă când a ajuns acolo au spus ca bunicul meu nu mai Aten șanse sa supraviețuiască dar tot a luat bani pana când acesta a murit, într-un cuvânt,, debandada"