| Valentin123123 a întrebat:

Am fost prins fumand in perimetrul unei scoli iar un politist comunitar mi-a cerut sa prezint buletinul. La inceput nu il aveam la mine si m-am dus dupa el acasa deoarece stateam in apropiere. Intre timp acesta imi ceruse datele si le notase intr-un carnetel. M-am intors cu buletinul iar acesta mi-a dat doar un "avertisment", mi-a facut doar poza la buletin si mi-a spus sa ma prezint ziua urmatoare la "pubela aceea alba" in care stau ei prin parcuri pentru a semna avertismentul si pentru a mi-l preda. a spus sa ma duc doar daca am chef sau drum in partea aia, daca nu ma duc a spus ca o sa o semneze un martor sau ceva de genu (nu am inteles ce voia sa zica cu asta) Intrebarea este : Cu ce ma poate influenta negativ acest avertisment? Se inregistreaza undeva iar la a 2-a sesizare voi primi amenda? Expira avertismentul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate influenta negativ doar daca te prinde tot respectivul, a doua oara te poate amenda. Nu se tine evidenta in vreo baza de date a avertismentelor.
De altfel avertismentul putea fi dat si fara a se incheia proces-verbal de contraventie.
Avertismentul nu se prescrie (expira), odata ce este aplicat el ramane, doar ca are putina relevanta. Asa cum ti-am spus agentul respectiv poate sau nu sa tina seama de avertisment, daca mai savarsesti aceeasi sau alta contraventie.

1 răspuns:
| Holiday a răspuns:

N-are nici o legatura, poti primi si 100 de avertismente daca ceea ce faci poate fi sanctionat doar cu avertisment. Depinde cum te intelegi cu ei sau de cheful lor.
Oricum puteai sa-i dai un nume fictiv si o adresa la fel cand ti-a cerut datele, modificai doar putin adresa si numele, suficient cat sa nu corespunda si totusi sa tii minte daca te mai intreba o data. Si apoi il lasa-i sa te astepte cu buletinul. Nu e o procedura legala asta cu "du-te si adu buletinul", deci nu avea ce sa-ti faca chiar daca va intalneati alta data.