| Evolution a întrebat:

daca cineva iti face o poza la buletin, poate sa faca ceva cu poza respectiva?

Sa va zic mai indetaliat, am vandut un telefon la o firma (doctor gsm) la mine in oras, mi'au verificat telefonul, totul ok si mi'au dat banii dupa mi-a cerut daca am o factura, cutie, orice la el. I'am spus ca nu mai am decat incarcator, mi'au cerut sa imi faca o poza la buletin ca o garantie in caz ca e furat sau ceva.
Bineinteles ca telefonul este al meu si am spus de ce nu?

Acum ma intreb, eu am 18 ani, chiar daca e firma, daca cineva iti face poza la buletin, are ce sa faca cu el?
Ma gandesc ca am mai dat copii dupa buletin cand mi s-a cerut la liceu sau la o factura cand cumpar un produs imi cere cnp'ul.
Chiar daca e persoana fizica sau o firma, are totusi ce sa imi faca daca are poza dupa buletinul meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, copia de pe CI nu se poate folosi pentru identificare, pentru aceasta trebuie actul original. De asemenea nu ar corespunde fotografia.

| Evolution explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, dar ma refer la datele de pe buletin ( cnp, serie, adresa casei etc. ) le poate folosi la ceva care sa imi cauzeze mie probleme?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Evolution):

Nu cred ca are la ce folosi datele, poate doar sa-ti trimita materiale publicitare.