| Robo a întrebat:

Salut/Buna.
Am o problema in familie tata este alcoolic, dar isi respecta programul de munca, cand ajunge acasa se duce la magazin bea ceva etc. Dupa cand vine acasa incepe sa o injure pe mama.Mai nou o si inseala ce nu pot sa accept, nu am idee ce sa facsad Numai suport sa vad mereu cearta

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vorbeste cu maicata sa scapati de el spune-i ca daca mai ramane cu voi nu te poti concentra la studii. Si ea merita un om care sa o iubeasca nu un betiv care o inseala.

| Lisadream a răspuns:

Ce poti tu sa faci este sa te apropii de mama ta si sa o sustii. Este bine sa nu intervii intre ei cand se cearta. Daca recurge la violenta fizica nu doar verbala atunci ar trebui incurajata mama ta sa nu continue relatia dar sa stii ca asta trebuie sa fie decizia ei. Incearca sa nu il urasti pe tatal tau.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Ce poti face? Esti un copil iar ceea ce se intampla in familia ta tine de cei doi parinti.Personal, iti recomand sa fii mai apropiata de mama ta, dar sa nu fii impotriva tatalui tau. Poate ca este o situatie temporara si ceea ce se intampla acum va avea un sfarsit.
Vrei nu vrei, trebuie sa fii balanta ce echilibreaza conflictul.Ai rabdare, intelepciune si incredere ca totul va fi bine.