| celmaitarenume a întrebat:

Ce pot păți daca am trimis cuiva prin fan curier un tricou fake dar lui i-am spus ca e original? Pretul tricoului a fost 100 de lei. M-a amenintat ca se duce la politie daca nu ii dau banii inapoi. Pot avea probleme?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti avea probleme. Inselaciune e infractiune si se pedepsește penal.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îi dai banii înapoi. Vei fi găsit de politie în mod instant. IP-ul este adresa de unde ai accesat site-ul respectiv.
De exemplu, când ai intrat pe olx, site-ul îți știe adresa exactă.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa-i dai inapoi 130 de lei.Si costul transportului.
Te poti alege cu un dosar penal care te va urmari toata viata.

| GouDidodino a răspuns:

Fapta se numeste inselaciune si se pedepsește cu închisoarea. Dacă într-adevăr iti face plângere si vei fi cercetat, cel mai probabil o sa primesti o pedeapsă cu suspendare, daca esti la prima abatere. Bine ar fi sa dai omului banii înapoi si sa nu mai faci astfel de fapte, deoarece nu cred ca tie ti-ar plăcea sa cumperi vreodată ceva de la unul ca tine

| Marbea a răspuns:

In primul rand de moralitate, sigur nu ai vrea sa patesti si tu asa ceva! Stii ca se spune ca ceea ce tie nu-ti place, altuia nu face, gandeste-te in primul rand (pentru viitor) cum te-ai simti tu sa fii tepuit. In viata daca nu respecti nu vei fi respectat si la un moment dat ti se intoarce „binele" facut sub o forma sau alta. Asta asa, ca sa ai la ce cugeta! Inselatoria se pedepsete, depinde cat de departe e dispus sa mearga pagubitul! Cu ce te alegi pana la urma? Merita cativa lei in plus pentru stres?

| David2120 a răspuns:

Cred ca da, te poate reclama la politie, decat sa ai probleme mai bine ii inapoiezi banii.Te poate reclama ca ti-ai batut joc de el sau ca ai mintit doar ca sa ii iei banii.Cred ca reprezinta ceva inselaciune si cred ca poti primi amenda. Sper ca te-am ajutat! Noapte buna!

| Raressssss222233337777 a răspuns:

Da, inselaciunea se pedepseste cu inchisoare, asa ca mai bine i ai da banii inapoi si nu ai mai face asa ceva. Succes.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raressssss222233337777):

Ia cu suspendare, ca daca ar intra la bulau toti idiotii ca ei mai degraba ne-ar baga la inchisoare pe astia fara condamnari...

| Andreiutzu1995 a răspuns:

Lasa-l ma ca ii trece... Oricum nu o sa se duca la politie.