| TheJoker69 a întrebat:

Am pus pe olx o bicicleta cu 700 de lei si am trimis-o cuiva. Acea persoana mi-a spus ca i-am pus alta bicicleta si mi-a trimis-o prin posta inapoi fara sa ma intrebe, eu spunandu-i ca ii dau banii inapoi daca mi-o trimite prin curier cu verificare sa vada daca e bicicleta mea in conditiile in care i-am trimis-o. Au trecut 3 saptamani de atunci in care s-a folosit de bicicleta mea si azi m-a sunat de la politie ca am o plangere facuta de acea persoana pentru inselaciune.
Ce pot pati si cum o sa se termine?
Eu nu mai am nici o dovada ca nu am tinut mesajele, nestiind ca se ajunge la acest lucru.
Pot lua amenda sau ceva?

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

El trebuie sa demonstreze frauda, nu tu.Tu o ti pe a ta, una si buna.

| TheJoker69 explică (pentru Liviu):

Si sa zicem ca daca aduce niste dovezi false ce pot pati?

| Liviu a răspuns (pentru TheJoker69):

E cuvantu tau, contra al lui.Cand cumperi de pe olx, iti asumi riscu.Tu ai spus ca ii trimiti bicicleta, i-ai trimis.Asta spui si la militie, nu are ce sa zica. Dupa 2 saptamani cat a trecut, salut si la revedere.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ai vorbit pe calculator sunt programe cu care poti vedea ce ai vorbit

| gaby24 a răspuns:

Legal numai iti face un Dosar tie si unu lui!

| TheJoker69 explică (pentru gaby24):

Dosar pentru?
Eu i-am trimis ce am avut in anunt

| gaby24 a răspuns (pentru TheJoker69):

Stai linistit ca in Windous sunt arhivate chiar daca nu is mesajele sunt tinute cam 10/15 ani in Depozitu de arhivare, dupa sa cerceteaza si analizeaza daca e aceeasi sau nu vei lua si tu si el!

| tusha a răspuns:

Nu patesti nimic stai linistit

| TheJoker69 explică (pentru tusha):

Si cum o sa se termine pana la urma?

| tusha a răspuns (pentru TheJoker69):

Atata timp cat ai făcut ce trebuie nu ai de ce sa ti faci griji. Asta desigur in cazul in care chiar ai facut ce trebuie. Ca daca e adevqrat si chiar ai trimis alt colet intentionat sa ii iei banii omului, te poate da in judecata.