| pitbull93 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca toti romani ar refuza sa mai plateasca impozitele, ca eu m-am saturat sa i vad pe politicieni cum fac poola mare pe bani nosti

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Darile catre stat nu merg doar la politicieni. Din ele sunt sustinute toate domeniile bugetate: sanatate, invatamant, justitie, ordine publica etc, asa ca ar fi un haos total. De altfel, daca nu-ti platesti impozitul te executa silit. Numai bine!

| harciog a răspuns:

O tara nu este formata din cei care "produc"ci este nevoie si de alti oameni care au grija legislativ in primul rind pentru alfabetizarea micutilor si educarea lor spre o crestere sanatoasa conform civilizatiei,sanatate,legislatie, armata, politie si tot ce se cheama sistem bugetar si trebuie platit.De unde bani stimabile, daca nu din impozitarea productivilor?

| zotescumarius a răspuns:

Ce s-ar întâmpla?

1. Ar fi inchise toate spitalele publice iar medicii concediati
2. Ar fi inchise toate scolile de stat iar profesorii concediati iar elevii trimis acasa
3. Politia ar fi concediata
4. Armata ar intra in deficienta de fonduri
6. Primariile nu ar mai avea de unde sa plateasca ajutoarele, iluminatul public/semaforizare, curatenia strazilor, subventiile la caldura, apa, electricitate si ar trebui inchise toate adaposturile pentru batrani, orfelinatele, centrele de azil, etc
7. Statul nu ar mai putea sa plateasca pensiile si salariile la bugetari
8. Guvernul ar inchide granitele si ar impune starea de asediu la nivel national

I. Cele mai mari contributii la bugetul statului nu sunt din impozitele oamenilor ci din impozitele firmelor si din TVA si accizele de la benzina, cafea, alcool si tigari.

| DakotaRoyse a răspuns:

Am da faliment, practic. Adică, sunt şanse mari, pentru că veniturile din impozite şi taxe sunt foarte mari. Ţara noastră e axată doar pe furtul poporului, aşa că n-am mai avea cu ce să ne plătim datoriile. Apoi poate ar veni şi UE să facă scandal sau să ne dea afară big grin

| pitbull93 explică (pentru DakotaRoyse):

Da si unde am pleca, in Africa? happy

| DakotaRoyse a răspuns (pentru pitbull93):

Dacă ne dau afară din UE (ceea ce la legislaţia actuală a Uniunii, nu cred că e posibil) noi, teritorial, rămânem aici. Plus că asta nu i-ar opri pe români să emigreze în vestul Europei, dacă la asta te refereai. De-acu' înainte studiem toţi chineza şi mergem să facem afaceri acolo laughing

| Instinkt a răspuns:

Ar cadea economia tara ar fi la pamant... afaceriile n-ar valora nimic.si nici tara noastra n-ar mai fii a noastra am fii vanduti complet...