| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu mă mai duc la muncă fără să-mi dau demisia?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca o sa-ti fie desfacut disciplinar contractul individual de munca, pe motiv de absente nemotivate. Aceasta te poate afecta la o angajare ulterioara, cred ca nici un patron nu vrea angajati indisciplinati.

Bula
| Bula a răspuns:

Desfacerea disciplinara a contractului de munca, dat in judecata pentru obtinere de despagubiri cauzate de ne-prezenta ta in fluxul de productie etc.

| baru a răspuns:

Depinde de patron. Poate ciupesti un medical.

| sierra1 a răspuns:

Intr-un final, desfacerea contractului de muncă, disciplinar

| SG1995 a răspuns:

Genius! Ești concediat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te da in judecata! Sunt patita. stiu ce spun

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Te da in judecata" - păi cum așa?

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru sierra1):

Nerespectarea sarcinilor de lucru si a programului impus de contract. In unele cazuri se ajunge si la asta, in functie de cat de grava e situatia sau de cat de mult te detesta patronul.

| sierra1 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Nu dragă, simplu - desfacere contract de munca! Eventual dacă produci pagube, pentru recuperarea lor silită, da, proces

| Raducons a răspuns:

Nu se intampla nimic, te dau dau afara sau iti taie din salar zilele libere, depinde de valoarea ta, daca au nevoie de tine nu patesti nimic.Cel mai bine anunta si gata, sa stie care e treaba cu tine

| LupusDei1993 a răspuns:

Te concediază, sau te dă în judecată.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Desfacerea contractului pe motive disciplinare sau dat in judecata. Nu vrei sa duci tinichelele astea dupa tine, vor conta enorm la viitoarea angajare.

| N0H4CK a răspuns:

Din cate stiu, inainte daca plecai fara sa anunti nimic, te concedia si iti incheia contractul cu "i" de la iresponsabil, ceea ce ti-ar fi afectat viitoarea angajare.
Acum, din cate stiu, nu mai e asa. Poti pleca oricand fara sa inchei vreun contract, dar atata timp cat nu ai obligatia de a presta la locul de munca respectiv. Adica, daca ti-au oferit vreo calificare contra obligatiei de a le presta, sa zicem, 2 ani, atunci esti obligat sa platesti acea calificare sau te vor da in judecata.