| Elelena a întrebat:

Buna, ce se intampla daca nu platesc restantele la abonament? Unii zic ca ma dau in judecata, aveti idee daca chiar ma dau in judecata cei de la chestiile cu restantele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca vei fi data in judecata, se va obtine o hotarare judecatoreasca de obligare la plata si, daca nici dupa aceea nu platesti de bunavoie, se va face executarea silita.
Trebuie sa stii ca asa vei plati mult mai mult decat datoria propriuzisa, la aceasta se vor adauga penalitati de intarziere, cheltuieli de judecata si de executare silita, acestea pot fi chiar mai mari decat datoria.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu scapi, să fii sigură!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca trebuie sa facem mai multe distinctii.

Daca titularul abonamentului esti tu, ca persoana fizica, iar nu o firma, cum se spune in mod colocvial, cei ce nu au primit plata ar trebui sa iti trimita o notificare(aka somatie) prin care sa te puna in intarziere si sa iti dea o perioada in care sa platesti. Daca nu platesti, atunci te pot actiona in instanta. In general, la sume mici(pana in 10.000 de lei) se merge pe o procedura relativ rapida, asa ca nu prea ai mult timp de schema laughing. Ce se poate intampla? Cel mai des o sa iti opreasca o suma din salariu. Daca nu ai salariu, lucrurile sunt mai complicate si mai urate.

Daca esti firma, "profesionist"- cum spune codul civil, daca nu platesti o obligatie ce poarta asupra unei sume de bani, esti in intarziere de drept, fara somatie, si te pot da in judecata din prima.

In orice caz, vezi ca te expui si riscului de a plati penalitati de intarziere.
Ei nu au niciun interes in a nu te da in judecata daca nu platesti, Plus ca daca castiga, platesti tot tu cheltuielile de judecata. Asa ca nu mai incerca sa dai tepe, daca ai incercat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca n-am munca si n-am venit? Ce mai fac aia? Ma da in judecata si?
Dar daca de ex am o casa, poate sa mi-o execute?

Dar daca nu am nici bunuri si nici venit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Teoretic ei pot sa iti execute silit casa, dar asta depinde si de debitul tau, adica de datoria ta. Ideea e ca procedura pentru executa bunuri imobile e mai complicata si dureaza mai multicel.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, deci ala care nu are nimic, ala scapa de datorii, ca ce sa-i ia?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu poate scapa mereu, daca creditorul face acte procesuale de recuperare, prescriptia nu opereaza. Nu cred ca exista cineva care sa nu aiba nimic in patrimoniu niciodata. Plus ca data tu te gandesti sa faci manevre si scheme, creditorul are actiuni impotriva ta, adica sa faca inopozabil actul ala fata de el.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista oameni care lucra la negru care stau doar in chirie si cucu, n-ai ce sa-i iei, dar astia-s mai putini.