| RMG a întrebat:

Ce se studiaza la drept penal si criminalistica si ce poti sa faci dupa ce termini?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul penal este o ramura a dreptului care studiaza codul penal si alte legi penale, la partea general se studiaza, in principal, generalitati despre aplicarea legii penale, infractiune, faptuitori, pedepse, etc iar in partea speciala infractiunile prevazute de codul penal si alte legi.
Criminalistica se ocupa cu cercetarea metodelor si mijloacelor pentru prevenirea si descoperirea infractiunilor si cu descoperirea si strangerea probelor pentru a le proba.
Nu se fac in mod separat, se fac in cadrul facultatilor de drept, alaturi de alte discipline si in cadrul Academiei de Politie.
Dupa facultatea de drept poti deveni, dupa caz, judecator, procuror, notar, avocat, consilier juridic, secretar de consiliu local, etc.
Dupa Academia de Politie poti deveni ofiter de politie.

| RMG explică (pentru Ioandelasal):

Deci se studiaza impreuna, este o sectie a facultatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RMG):

Da, catedra de drept penal este o catedra a facultatii de drept sau, uneori, in cadrul catedrei de drept public, depinde de organizarea fiecarei facultati.

| dannyel86 a răspuns:

La Drept Penal se studiaza, in termeni generali vorbind, infractiunile, infractorii, pedepsele aplicabile.
La Criminalistica se studiaza lucruri practice, procedurale: tehnica fotografierii locului infractiunii, amprente, preluarea urmelor, tehnici balistice (armele) si altele asemenea din domeniu.
Cu Dreptul te poti lansa in activitatea de predare in universitate pe stiinte juridice, poti intra, prin consurs, la Magistratura (judecator, procuror). Poti, de asemenea, deveni avocat sau notar si poti avea sansa sa lucrezi ca si criminalist, daca te atrage domeniul. Poti deveni consilier juridic in multinationale si nu numai, lucru des intalnit in prezent. Se cauta absolventi de Drept cu potential.