| Mihaela_9625 a întrebat:

Ce sunt orasele-dormitor? Imi puteti da o explicatie mai manuntita?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai sunt numite si orase-satelit. E vorba de mici localitati, aflate la distanta mica (30-40km) de orasele foarte mari.
Sunt mici orasele cu casute sau blocuri nu foarte mari, de locuit.
Se numesc orase-dormitor pentru ca locuitorii muncesc si isi petrec timpul liber in marele oras. Aceste orase-dormitor nu au mall-uri, nu au teatre, cinematografe, hypermarket-uri, deci, locuitorii doar vin seara acasa sa se culce, iar a doua zi, merg in marele oras, la munca/distractie.
Intre marile orase si orasele-satelit, exista multe mijloace de transport pentru naveta zilnica si, in plus, o retea de drumuri foarte dezvoltata pentru cei care fac aceasta naveta cu masina proprie.