| anonim_4396 a întrebat:

Ce taxa se plateste la vama pentru un aparat foto?

Răspuns Câştigător
| stina a răspuns:

Din cate stiu, daca e proprietatea ta, nu platesti taxe vamale. Si cum zicea si monica, scoate-l din cutie happy

2 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

De ce sa platesti vama? de ce nu il scoti din cutie si... nu stie nimeni ca e nou happy cumparat eh nu e cinstit dar si asa statul ne curata de bani asa ca ((

| mami a răspuns:

Daca il primesti in colet postal din tzarile UE, primesti pachetul direct la Oficiul Postal la care este arondata adresa ta fara sa platesti vreo taxa.
Daca il primesti din alta Tzara care nu face parte din UE pachetul ajunge la Oficiul Potal Vamal cel mai apropiat localitatzii unde ai domiciliul de obicei resedintza de judet si acolo in asistetza unui salariat vamal se deschide coletul si se taxeaza dupa tariful vamal (depinde ce aparat photo este)sau asteapta pina intram in spatziul shengen