| JulyDreams a întrebat:

Cei care ati urmarit situatia la nivel mondial, cum vi se par masurile luate in tara pentru a controla raspandirea virusului? Credeti ca se va putea tine sub control sau se va ajunge in situatia Italiei, Iranului?
Care credeti ca vor fi urmatoarele masuri?

15 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

La noi este o situatie ridicola si exploatata politic. Au spus-o si specialistii, Coronavirusul nu are nimic special fata de ceilalti din anii precedenti. Cred ca poate fi tinut sub control, ramane de vazut cat de bine pregatite sunt autoritatile din tara noastra, asta va scoate la suprafata Coronavirusul, asa cum a facut-o si Colectiv si Caracal.
Masurile cred ca vor fi identice ca si in celelalte tari, identificarea cazurilor si carantina, iar urmatorul pas, sa speram, ca va fi vaccinul impotriva virusului.

| wildthing a răspuns:

Indiferent cate masuri se vor lua, s-a calculat ca 60-70 % din populatia planetei se va infecta cu acest virus.

| JulyDreams explică (pentru wildthing):

Am auzit si eu... dar cred ca in tarile dezvoltate se va tine sub control si nu se vor infecta 60-70% din locuitori... de ex in Coreea de Sud cazurile au inceput sa scada.

| wildthing a răspuns (pentru JulyDreams):

Da, dar uite ce se intampla in alte tari civilizate. Italia e toata in carantina; in Germania am inteles ca Merkel a zis ca se asteapta ca peste 50 de milioane de nemti sa ia virusul; cand l-au intrebat pe Boris Johnson oamenii daca sa renunte la calatorii, el le-a spus ceva de genul: "nu renuntati la calatorii, pentru ca oricum se va raspandi peste tot"; nu l-am auzit eu spunand asta, dar ceva de genul asta am auzit ca ar fi zis. Deci sincer sa fiu, nu mai stiu ce sa inteleg.

| JulyDreams explică (pentru wildthing):

Da... in unele locuri deja e tarziu pentru preventie

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Cine a calculat?

| Digikey a răspuns:

In ultimele doua saptamani, au intrat in tara peste 40.000 de persoane din Italia.
Eu cred ca marea nebunie abia incepe.
ieri 2 noi infectati, azi 8.
Suntem in grafic.

| Simpatic a răspuns (pentru Digikey):

Corect, asta daca s-au intors spalatorii de funduri din Italia inapoi in tara de dorul rudelor, sa ne imbolnaveasca pe toti.
fira-ar muma lor, ar fi trebuit ca cine pleaca sa numai poata reveni perioada asta sau de 1 an sau cat e nevoie cat sa nu se raspandesca boala asta mizerabila.
dar ce credeti fiindca pacalicii astia salahori din Italia au aflat sclavii ca pe aeroporturi este drastica situatia si te controleaza aia la sange, ei ce au facut au umplut si venit cu autocarele, politia de frontiera neavand sculele alora din aeroporturi adica scanerele acelea mari, ce credeti cei care fac transport cu autocarul au profitat de situatie si in loc sa zicem daca cursa costa 100 de euro din Italia-Romania, acum cat credeti ca s-a ajuns? 600 de euro de persoana, asta este taxa de "smecher" daca vrei sa revii din Italia
se imbogatesc golanii si profitorii ca sa ne imbolnaveasca pe noi ceilalti.

| JulyDreams explică (pentru Simpatic):

Nici scannerele din aeroporturi nu sunt eficiente. O persoana poate purta virusul si 2 saptamani, fara a avea vreun simptom. Eu cred ca si din Spania si Franta au intrat in tara multi infectati, ca si acolo era demult virusul.
S-ar fi putut opri daca aveam zeci de mii de kituri de test, in aeroporturi si vami, sa testeze pe toti care intra, apoi sa ii bage in carantina stricta si sa ii testeze iar la sfarsit. Asta nicio tara nu a facut.

| Simpatic a răspuns (pentru JulyDreams):

O masura drastica dar corecta ceea ce ai zis. din pacate va fi Dumnezeu cu mila!

| JulyDreams explică (pentru Digikey):

Cam asta ma astept si eu sa se intample.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Azi 38 suntem in grafic.

| brokxy a răspuns:

Sincer nu cred ca se va ajunge nici la 100 de cazuri...insa sa vedem...
la 15 cazuri inchid deja scolile la 100 nu stiu, vor inchide tot astia

| zeuspebepeee a răspuns:

Parerea mea este sa va linistiti. Coronavirus poate fi contrabatuta daca imunitatea este ridicata. Si pentru a face acest lucru trebuie practicat sport in mare. Si culmea ironiei la ce fel de boli avem noi prin spitale fix de corona ne speriem de ne iesim din haine. Referitor la intrebare, deja au pus granitele in carantina, adica oricine vine din Italia / tarile de genul unde s-a raspandit virusul va fi pus in carantina pentru 14 zile. Iar la noi in Romania nu s-a raspandit chiar asa de tare incat sa ajungem la rata de mortalitate din Italia / China. Daca stam sa o luam statistic o simpla raceala omoara mii de oameni anual. Deci coronavirus este pur si simplu o gluma, dar toata lumea se agita din cauza ca nu s-a gasit un leac medical pentru rezolvarea acesteia. Dar am mai vazut raportaje prin care se spunea ca x romani au fost vindecati de corona. Daca este adevarat, corona este o simpla gripa data cu fond de ten si promovata in asa fel incat sa bage in spaima toata populatia. Personal, cred ca vor tine carantina asta pana cand se v-a aplana virusul, dar un virus de genul care s-a raspandit global o sa tina ani de zile. Deci nu stiu ce au in plan sa faca.