| Kornuletz540 a întrebat:

Ce reforme sau masuri credeti ca ar trebui luate pentru a fi rezolvata criza energetica si efectele ei, ca sa nu se repete situatia Covid?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

In primul rand productie, cele doua reactoare nucleare de la Cernavoda care sunt promise de 30 de ani, cateva hidrocentrale noi, macar cele care sunt incepute deja, cateva mini-centrale nucleare cum se spune ca vor construi americanii, exploatarea resureselor de gaz, daca se poate si niste investitii in hidrogen etc. Dupa ce ai energia poti gasi solutii si legate de piata, de preturi si alte probleme.

| Kornuletz540 explică (pentru Dismally):

Aici aș mai putea adăuga începerea exploatării petrolului de șist( a nu se confunda cu gazele de șist), lucru pe care SUA și Arabia Saudită îl fac de prin 2014-2015

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Situația Covid, să stăm de vorbă cu Covidul. Criza energetică, să stăm de vorbă cu Putin.

| LordCristobal a răspuns (pentru sadrian46):

Nu cred ca are sens sa mai sati de vorba cu descreieratul ala dupa ce a invadat Ucraina.Bine ar fi sa ne debarasam de gazele rusesti cat mai repede.

| sadrian46 a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu cred ca are sens. Vrei să rezolvi criza? Acesta este sensul.
Bine ar fi sa ne debarasam. Ar fi bine dacă ai cu ce. Gazele nu sunt de naționalitate rusă, el sunt gaze.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Redeschiderea minelor din valea Jiului si eventual secularizarea averilor manastiresti.

| blackann a răspuns:

Cum vezi tu legatura intre energie si guvid, Corneluts?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criza energetica este o minciuna globalista, se doreste diminuarea consumului din urmatoarele motive:
Suprapopularea planetei
Consumerismul din tarile capitaliste
Resursele subterane care se consuma alarmant si anumite metale rare care sunt pe cale de a disparea.
Romania produce energie electrica, deci, noi nu ar fi trebuit sa avem motive de ingrijorare, dar la ordinul stapanilor de la Bruxelles si din parlamentul european slugoii din guvern executa ''blackout'' si facturi la curent umflate.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai capul bagat in colonul cretinei de Sosoaca, sau al imbecilului de Simion, sau de unde ai scos imbecilitatile astea? Tot timpul in istorie prostimea a avut impresia ca are cineva ceva cu ei. Acum toti imbecilii au gasit globalizarea, orice dracului e asta in capul vostru, si Bruxelles-ul vinovati.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu blackout am mai auzit-o și pe la alti tâmpiți, nu doar la tine. Dar pare că aveți aceeași placa tot tâmpiții ăștia anti UE și anti civilizație. Zi la stăpânii tai rusnaci pe unde ești slugoi sa va mai diversifice textele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Imi da mie lectii unul care sta gura-casca la defecatiile mass mediei, o tara care produce curent electric si il opreste la ordin venit din afara este o tara administrata de slugi, si populata de pupincuristi ai slugilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Tu ai o cultura de mass media, de google, eu macar imi formez opiniile dupa ce vad ca se intampla, opiniile tale nu sunt nici macar ale tale, sunt ale mass mediei.
Ca tot ai adus vorba de aceeasi placa, oricine vede adevaratele interese ale elitelor din vest sunt ''iubitori de rusi'' ce mentalitate...

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa din serioși, la ce rahatri scrii nu te duce pe tine mintea să înțelegi ce se întâmplă că să îți formezi opinii. Sa fin seriosi. Un om cu minima inteligenta intelege inflația, scumpirile etc etc Apropo, unde e blackout ăla mare de îl promovează ai tai de ceva vreme?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine dracului ti-a oprit tie curentul?! De fapt romanul e sarac pentru ca e needucat, puturos, invidios si hot, nicidecum pentru ca e sluga altora. Deabia ca se chinuie astia sa-l educe, dar el tot cu capul in curul unor imbecili ca Simion si Sosoaca sta, si apoi se mira de ce e vai mama lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

''ai mei'' laughing Nu mai bea apa de la caine, ti-am mai zis.
Bineinteles ca inteleg inflatia si scumpirile, dar atunci cand exista motiv. In primul si al doilea razboi mondial inflatia si scumpirile au avut motiv sa apara, din cauza daunelor si a pierderilor masive a multor tari, in special in al doilea.
Capitalismul nu poate exista fara crize economice, iar ca sa ai crize economice ai nevoie de razboaie, pandemii.
Capitalismul se bazeaza pe consumerism, iar consumerismul inseamna consumarea asidua a resurselor planetare.
In pandemie spre ex bogatii lumii au devenit si mai bogati iar saracii si mai saraci, asta e capitalismul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu mi-a oprit nimeni curentul, se vorbeste la stiri pe toate canalele despre un viitor blackout, nu sunt vorbele mele, sunt ale lor!
Daca se va intampla suntem cei mai prosti, daca nu, ma bucur.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Inflația de acum nu are legătură cu razboiul. Stai jos, ai 4. Ți am zis că nu înțelegi fenomenul.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbele lor cu blackout, adevarat, dar iarăși analfabetul funcțional din tine care se lauda că înțelege lucruri nu a priceput nimic. A fost o discuției, a Austriei daca rețin, despre un exercițiu in caz de, repet, in CAZ DE, repet, EXERCIȚIU.
Ce ai înțeles tu și analfabeții funcționali? Că mai marii lumii ne vor tine în întuneric și va exista un blackout voit pus la cale. Serios acu, chiar ai tupeul sa te iei de lume că tu înțelegi lucruri când rostogolești căcatul asta cu blackout, rostogolit doar de analfabeți și rău voitorii de la aur și alți asemenea tâmpiți? Chiar ai tupeul sa zici că tu ai opinii și înțelegi lucrurile când ai muscat povestea asta? Daca așa e înseamnă că ești prostălău rău de tot. Din ăla care se spala pe dinți odată la 3 luni și pe urmă da vina pe Austria Olanda și Bruxelles că noi nu evoluam. Hahahahaha

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti complet analfabet functional. La TV nu se spune ca va fi, ci cum ar trebui sa actionezi in cazul in care se va intampla dintr-un motiv sau altul sa ramai fara curent o perioada mai lunga. In al doilea rand, nu spuneai ca "Tu ai o cultura de mass media, de google, eu macar imi formez opiniile dupa ce vad ca se intampla, opiniile tale nu sunt nici macar ale tale, sunt ale mass mediei", iar acum vii si-mi spui ca "ai auzit la TV"?! Esti complet retard, in puii mei, daca spui ca mass media imprastie minciuni, apoi spui ca te sperie ce ai auzit exact in mass media. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Pai nu are legatura cu razboiul si nici cu pandemia, asta se vehiculeaza la tv!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Pe canalele pe care m-am uitat eu asa se exprimau, analfabet esti tu mestere!

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde dracului te uiti tu, la Romania TV, sau imbecilitatea ailalta de Zeus TV?! Cam alea se potrivesc la fix cu analfabetismul functional.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Toate mananca rahat mai mult sau mai putin, la fel a fost si faza cu elon musk ca cica ar fi fost in Romania la castelul Bran dar el nici nu a intrat in Romania laughing

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Te chinui prea mult sa explici ceva unui om care acum doua saptamani zicea ca Romania ar trebui condusa de un barbat crestin care sa ne scoata din UE iar Ucraina merita sa fie bombardata pentru ca sunt ucrainieni cu bani care s-au refugiat in Romania happy

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Chiar atat de retardat e? Pff...

| dsahegassdaw a răspuns:

Sa ne cacam in curte pentru a face ingrasamant natural