| EcstasyW a întrebat:

China este aliata cu Rusia.De exemplu daca ar porni un razboi China s-ar baga pentru Rusia? Uni spun ca da alti ca nu.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă începe un război, suntem cu toții condamnați.
Doamne ferește!
Pa, pa.

| VadTot a răspuns:

Un Al Treilea razboi mondial = Sfarsitul lumii!

| sublime89 a răspuns:

China este aliata Rusiei in ultimul timp. Fac si exercitii militare impreuna cateodata. Insa n-a fost tot timpul asa. In perioada Razboiului Rece au fost mari tensiuni intre cele doua tari. In 1969 au ajuns chiar la razboi http://en.wikipedia.org/wiki/Sino-Soviet_border_conflict

Daca ar fi un razboi in prezent, probabil ca Rusia ar avea un aliat in China, dar nu e 100% sigur. Depinde de situatia economica. China s-ar putea sa nu-si doreasca sa-si strice relatiile economice cu SUA, si atunci ar fi mai precauta in a se alia cu Rusia. Luna asta cand s-a votat in Consiliul de Securitate al ONU pe problema Crimeei, China a preferat sa se abtina de la vot. Multi au spus ca asta e un semn ca ei ar prefera sa ramana neutri in toata problema asta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred ca Rusia va fi cu China si invers.Depinde cu cine se lupta Rusia. China a avut un razboi, dupa al doilea mondial cand Rusia a ocupat mare parte din China.China nu a uitat. Au obiective comune dar si divergente, o gramada.China nu se va implica (decat implicit -ajutand conform intereselor lor pe cine vor vrea).
Rusia nici ea nu se va implica, nici nu cred ca va fi prea curand vreun razboi de amploare, doar miscari de intimidare. Toti au cazut de acord sa imparta ce a mai ramas, ce vedeti prin presa sunt doar 'abur in ochii vostri'.
Nu se incurca nimeni cu conflicte de anvergura.
Asa cred eu!

| PedoBarbie a răspuns:

Posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e aliată oficial cu nimeni, momentan. Însă cu siguranţă va prefera mereu Rusia în detrimentul Statelor Unite, şi pe bună dreptate, aşa este just.

| awspam a răspuns:

Nu incepe niciun razboi, dar sti vb aia de ce iti e frica tot nu scapi, daca de moarte iti e frica atunci sa stii ca vine laughing

| Gabitzu246 a răspuns:

Sigur ca da, pai daca nu ar fi fost china de partea rusiei, americanii erau de mult timp cu trupele la granita rusiei.

| RadikalGamer a răspuns:

Uite cum stă treaba. După Al Doilea Război Mondial, la San Francisco s-a format Organizația Națiunilor Unite, zis și ONU. Această organizație cuprinde toate țările existente pe planetă, cu excepția Rusiei și Chinei.
S-a format o așa-zisă alianță între China și Rusia. Astfel, pe Terra există două blocuri militare principale: ONU și Alianța Rusia-China.

| godzila007 a răspuns:

Daca Rusia ar fi atacata China ar venii in ajutorul lor, dar daca ar fi sa atace rusii pe cineva China nu cred ca ar vrea sa isi faca "probleme"!

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Pff...logiic :3 adica, ca nu uitam tecutul celor 2. Plus ca daca S.U.A este de partea Ucrainei, a fi si logic sa China si Rusia sa se aliezewinking
Oricum, daca stii istorie, atunci stii si cum decuge razboiulwinking
Totul tine de marile puteriwinking
Sper ca te-am ajutatwinking :*

| Alex299 a răspuns:

O data ce sunt aliate normal ca se baga una pentru alta.

| Unicubeii a răspuns:

Ahm. nu cred ca ar fi nevoie, si daca ar fi, nu cred.
China este in clubul Marilor Puteri, si daca s-ar alia Rusiei ar fi un mare scandal si ar fi foarte posibil sa fie exclusa din club ca si Rusia. Si clubul Marilor Puteri ofera privilegii uriase, deci.