| cîrne a întrebat:

Cine credeti ca este principalul responsabil pentru recesiunea prin care trece romania anul acesta? guvernul tariceanu, guvernul boc, traian basescu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi nu vorbim de faptul ca actualul guvern nu ia masurile care trebuie, ci de faptul ca romania a intrat in recesiune economica si este perfect normal.cghiar nu aveam cum sa o evitam, orice guvern am fi avut.romania este dependenta de consum, noi producem, insa foarte putin in raport cu cat consumam.actualmente guvernul este depasit de criza, insa recesiunea nu o puteam evita.asta trebuie sa intelegi tu, ca numeni nu este vinovat de criza in care suntem actualmente, ci se face vinovat de faptul ca acum, in acest moment ar fi trebuit sa ia masuri pentru diminuarea ei. iar cat priveste guvernul trecut, mai bine abtine-te.au cheltuit mai mult decat au avut disponibil, numai pentru faptul ca era campanie electorala iar liberalii trebuiau sa castige si ei. tariceanu pe ultima suta de metri i-a facut cadou escrocului de Patriciu perimetrul castigat la Haga.asta numesti tu guvern? daca as avea o carabina, primul pe lista ar fi Patriciu. a facut si face cel mai mult rau romaniei.nu vreau sa mai aud de liberali.reorienteaza-te!

22 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Tot ceea ce inseamna conducerea statului nostru, fosta si actuala.

| pepe a răspuns:

Vinovaţii pentru recesiune sunt americanii. La ei s-au acordat credite ipotecare şi imobiliare fără numar, contractanţii nu au mai putut să-şi plătească ratele şi multe instituţii financiare au dat faliment. Nu ştiţi cum se spune: ''Dacă americanii strănută restul lumii se tratează de gripă''

| sorin a răspuns:

Avand in vedere ca este recesiune pe tot globul nu cred ca a inceput de la noi, mai de graba America.

| cîrne explică:

Enigma. pot sa spun ca nici tu nu stai mult mai bine. ia, te rog, cazul poloniei, unde se inregistreaza o crestere economica de 1%. noi regresam cu cel putin 8%. ma gandesc ca si peste polonezi a dat criza, insa, se pare, au reusit sa o gestioneze mai bine.asa ca ma intrebam si eu, de ce si aici decalajul asta asa de mare intre noi si restul? oare guvernul precedent, care desi a avut o guvernare destul de echilibrata pe parcursul celor 4 ani, a facut totusi risipa in ultima parte a legislaturii, parte ce s-a suprapus cu campania eletorala si alegerile ori guvernul boc e incompetent si nu gaseste solutii viabile pentru iesirea din criza

| cîrne explică:

Iti respect punctul de vedere, insa nu pot fi de acord cu tine referitor la liberali.iti dau patru nume : Ridzi, Elena Udrea (sunt destul de mediatizate cazurile asa ca nu voi mai da detalii), berceanu, a carui firma are afaceri, indirect cu Min transporturilor, nicolae nemirschi, contractul ilegal cu "best advertising"- sunt cazuri de coruptie, nu? iar despre afacerea sterling, eu stiam ca acel contact a fost doar reinoit, fiind acceptat si de guvernarile precedente. plus ca in situatii de criza ne trebuie un partid de dreapta la guvernare, care sa gestioneze judicios resursele de care dispune.

| bluerose a răspuns:

Este recesiune mondiala, nu sunt de vina guvernantii nostri. Ei sunt de vina ca nu gestioneaza criza cum trebuie si arunca bani pe masini, videoclipuri, scene, jaluzele, etc.

| turist a răspuns:

Cred ca toata politica(banul, buzunarul fara fund) e de vina! Incompetenta? nu contest calitatile celor care conduc tara asta, daca i-am ales trebuie sa aiba si ceva bun... dar nu s-a "nimerit" omul potrivit la locul potrivit... Eu inca mai sper... poate v-a aduna Cineva uscaturile si se v-a vedea si padureawinking

| mami a răspuns:

Romanii nu stiu sa conduca o tara, din pacate sunt prea lacomi
iar noi din fata comp-ului vorbim dar nu actzionam

| VladDu a răspuns:

Toata conducerea tarii este corupta si responsabila pentru ce se intampla in tara. Tot din tara se vinde la preturi relativ mici numai sa mai castige ceva bani cei de la conducere. Cam totul se duce de rapa.

| mircea a răspuns:

Toti cei mentionati sunt niste papusi trase de sfori direct sau indirect. Vinovati sunt hotii din toate structurile statului care indiferent de cine vine la putere, au ei grija sa nu poata nimeni sa schimbe ceva. Cum iti explici faptul ca prin colapsul multor firme din sectorul privat, sectorul de stat (groaznic de mare!) intra in incapacitate de plata? De ce nu se vrea descentralizarea? Pentru ca asa se fura mai sigur si mai simplu din banul public. Punctual Guvernul Tariceanu este, in numele mafiei politice, cel care a pregatit recesiunea in Romania, iar guvernul Boc plateste oalele spate, nu ca ar fi niste sfinti, dar asta fac.

| optimista_5827 a răspuns:

Corect, toti sunt de vina, pentru ca romanul prin definitie viseaza bani bani bani. noi, oamenii de rand mai putin, dar aia de ajung la putere...numai avere avere avere...pentru ca in 4 ani s-ar putea sa nu mai pape nimic. deci trebuie sa-si asigure traiul de dupa. azi fura unul, maine altul, pana am ajuns sa ne vindem tara. mai nimic nu mai e romanesc la noi. toate au fost cumparate de straini. mi-e dor de ceausescu...pe timpul lui toti aveau la fel... putin, dar economia era infloritoare iar tara bogata...chiar daca asta insemna sa mancam mai putin. cel putin dupa scoala aveai sigur servici, dupa nunta aveai sigur casa. in ziua de azi nu avem decat datorii... iar azi am mai auzit una tare...nu prea mai sunt bani de pensii.ca daca nu sunt salariati, nu are cine munci pentru pensionari. vai de viitorul nostru. mi-e rusine ca traiesc in romania. bv alora de pleaca afara...plecati fratilor, nu va uitati inapoi ca nu aveti de ce sa va para rau. happy

| samantha_4979 a răspuns:

Liberali, democratici... toti sunt niste hoti!
Din cauza globalizari, era imposibil ca Romania sa nu fi fost atinsa de criza, iar de situatia in care se afla eu o numesc consecinta.Tot ce s-a bagat in buzunare de deputati si sindicati in toti ani care au urmat dupa revolutia din '89, trebuiau sa conduca la ceva! La cat ajutor a primit tara noastra din partea Uniuni Europene ar trebui ca acum sa ne aflam la un livel mai avansat, dar cu conducatori ca ai nostri a fost imposibil si va fi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fratilor, daca ati avea minimele cunostinte despre economie, nu ati mai fi pus intrebati stupide.chiar nu vad ce ar fi putut sa faca guvernul roman in fata unei crize mondiale? voi va dati seama de ceea ce a insemnat aceasta criza?
@crne-am observat ca tu ai un proiect economic sau ceva de acest gen.ma indoiesc de viabilitatea lui si de capacitatea ta de perceptie, de vreme ce pui astfel de intrebari.scuza-ma insa observ ca te-a depasit cu mult criza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vinovati santem noi oamenii care cream pri comportament dezechilibre morale sociale economice.vinovat de criza este sistemul financiar. al banului si si al societatii bazata pe pe consum, pe cerere si oferta.si pe cautarea unui confort din ce in ce mai sporit.nu ne mai ajungeau banii si puteam cumpara atatea.si ani de zile bancile ne-au sustinut dorinta si firmele au produs si noi ne-am indatorat unii catre altii si undeva se rupe echilibrul si se creaza haos. si vezi cum e? scapa cine poate.ca la razboi sau cataclisme.numai ca acelea unesc oamenii dar o criza economica ii dezbina si inraieste.intr-un cuvant toti santem vinovati. uitate si tu. s-au dat diplome de specialisti, cu bani, in toate domeniile fara sa fie intr-adevar.si ajungi pe mana lor.vezi ce se intampla.cine e de vina? toti care sunt complici la promovarea acestui mod bolnav de rezolva problemele in ideea ca altii vor suferi nu si ei. dar parintii mananca agurida si copiilor li se strepezesc dintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca toti aia care ne-au condus din '90 pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tariceanu si Patriciu. Actualii nu stiu sa redreseze situatia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, sistemele bancare.Bancherii au provocat aceasta criza.Adica masonii, caci de fapt, bancherii sunt masoni(daca nu toti, o mare parte sigur e). Se stie ca exista o grupare de oameni foarte bogati(adica masonii) care conduc lumea, care au diferite interese.Si presedintii de state sunt condusi tot de ei.Caci un om, ca sa ajunga presedinte, trebuie sustinut de oameni foarte bogati si influenti. Dar acesti oameni ii cer servicii in schimb, pe care viitorul presedinte trebuie sa le faca, ca daca nu, ii fac felul.Deci presedintii sunt doar cu numele.Pentru mai multe informatii despre ei, acceseaza cu incredere pagina:http://despremasonerie.go.ro/,deoarece nu e virusata.
Bineinteles ca si cei de la conducerea tarii noastre profita de aceasta criza, pentru a se "aproviziona". Spun asta pentru ca domnul Boc ne-a spus ca trebuie sa fim constienti ca e criza si ca trebuie sa strangem cureaua, iar ei si-au permis sa-si ia prime speciale.De unde au avut bani, daca e criza? Noroc cu reporterii, ca sunt mai bagareti, caci asa am aflat si noi de smecheriile lor.
Inca ceva:incearca sa crezi tot ceea ce scrie pe acea pagina, pentru ca este adevarat, trimite cat mai multor persoane si incearca sa le convingi ca e adevarat ceea ce scrie acolo.Cu cat stie mai multa lume, cu atat e mai bine.De asta si eu trimit la multi oameni aceasta pagina.Caci masonii pe asta mizeaza:ca lumea fie nu este informata, fie nu vrea sa creada si sa accepte.Si astfel ei isi fac jocul mai departe.Haideti sa incercam sa fim mai buni, si sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ajute, caci numai El mai poate sa faca ceva pentru noi.Sa ne rugam lui Dumnezeu si pentru ei, ca sa revina pe calea cea buna! Succes tuturor, si Doamne ajuta!

| danutz15 a răspuns:

Criza mondiala, este adevarat, a pornit de la americani. Deja de acum majoritatea tarilor au "scapat de ea". Daca va intrebati de ce la noi persista, parerea mea: din cauza celor care o conduc.

ROMANIA isi merita soarta, nu suntem inca o tara civilizata (asta vedem zilnic pe strada) mai speram ca vom prinde europa din urma...

| danutz15 a răspuns:

WOW, ultimele raspunsuri de la cel anonim in jos mi se par geniale. BV
super, oricine ai fi...

Răspuns utilizator avertizat
| gamingfun a răspuns:

Care criza domnilor? totul este politica pura.guvernul Boc vrea schimbari... vom vedea daca a reusit la capat de mandat.sub mandatul lui de primar, orasul Cluj -Napoca a inflorit. speram sa faca ceva si pentru Romania.