| patrocle a întrebat:

Cine detine presedintia Consiliului Europei acum si cand o sa o detina si Romania?

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ianuarie-iunie 2009 cehia, presedentia este tinuta prin rotatie 6 luni de fiecare stat membru, July-December 2019 Romania

| mariusres a răspuns:

Consiliul Europei nu se confunda cu Consiliul European. Primul este o organizatie din care fac parte toate statele europene si care promoveaza relatiile dintre tarile de pe continent, Iar Consiliul European este o structura ce apartine de Uniunea Europeana.

| gabrielutzu a răspuns:

Romania va detine presedentia CE cand noi s-ar putea sa nu mai fim :laughing