| roxanasimona a întrebat:

Cine face ca mine, ca mine sa pățească. In luna martie mi-am facut un cont pe un site de dateing, academicsingle. Peste doua luni mi-a venit un email prin care sunt instiintata ca am de plata o suma de x50 lei. Nu am citit condițiile contractuale insa in momentul plății am ales sa plătesc o suma de aprox 40 de lei pentru un abonament de o lună. Scria mare... Acum sunt amenințată cu recuperarea banilor datorati plus... penalizări. Nu am de gand sa plătesc o escrocherie. Cum fac sa nu plătesc?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Reciteste contractul sau clauzele stipulate cu care ai fost de acord la început. Dacă crezi că ai dreptate adreseză-te oficiului pentru protecția consumatorului

| roxanasimona explică (pentru sierra1):

Poate fi considerat contract, un contract fara semnatura electronica?

| sierra1 a răspuns (pentru roxanasimona):

Deseori la inscriere într-un site, (aplicație,...) apare un fișier (pagină web) cu o opțiune de bifare dacă ești de acord cu conținutul. Nu poți merge mai departe dacă nu bifezi că ești de acord. Poate nu citim textul asta cu atenție. Să fie așa oare și cazul tău?

| Krax256 a răspuns:

Sunt multe site-uri care fac asta, problema este ca trebuiau sa te instiinteze ca ajungi la limita perioadei si ca trebuie sa platesti sau sa-ti ceara de la inceput datele cardului si sa extraga automat de pe el abonamentul in momentul cand ti se incheia perioada gratis. Mai plateste-le 10 lei cat e diferenta la abonamentul platit de tine partial si cere inchiderea contului. Nu te pot obliga sa ramai la ei.