| anayan2 a întrebat:

Mama este obligata sa ii plateasca cheltuielile lunare din apartamentul unde sta bunicul daca acesta nu le plateste? Mama nu sta cu bunicul, mama este tercuta in buletin la acea adresa, are vreo obligatie sa plateasca pentru el? Avem vreo obligatie sa il tinem pe tataie la noi in casa daca ii inchide apartamentul ca nu il plateste?
Actele sunt facute pe numele strabunicilor care au decedat, ei inca nu au schimbat actele dupa moartea lor, insa acolo sta bunicul
Poate nu stiti ca la blocul acela se cheltuieste doua treimi din salariul mamei mele in fiecare luna, poate minte tata cand zice ca trebuie cheltuit lunar sa locuiesti intr-un bloc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiii au obligatia de intretinere pentru parinti, daca acestia sunt in nevoie, asa ca si mama ta are obligatia sa-si intretina tatal, dar nu singura ci impreuna cu fratiii/surorile pe care le are, indiferent de faptul ca locuieste sau nu cu tatal ei.
In mod normal bunicul tau ar trebui sa faca mostenirea dupa parintii lui si apoi sa vanda apartamentul si sa stea la voi, daca aveti loc. De asemenea, in locul apartamentului ar putea cumpara o garsoniera.

| lpavel a răspuns:

NU are nici un fel de obligatie dar vor fi consecinte!
Dupa un timp de neplata i se vor deconecta toate, din apartament nu-l vor da afara dar cine va mostenii acel apartament va platii peste tot cu ce a fost dator acea persoana care a locuit acolo. Asta e o poveste lunga dar ti-am zis-o mai prescurtat putin happy iar mama ta ca sa nu mai fie trecuta acolo trebuie sa mearga la primaria de unde face parte acel apartament si sa zica ca nu mai locuieste acolo... Bafta!

| Lioana a răspuns (pentru lpavel):

Nu e obligatoriu sa plateasca dar ce fel de fiica ar fi daca si-ar lasa tatal de izbeliste? E o obligatie morala nu una legala.
In plus daca ea mosteneste apartamentul dupa moartea bunicului, e bine sa nu lase sa se adune datoriile ca altfel tot ea le va plati cand va fi apartamentul ei dar cu penalizari. Asta in cazul fericit in care bunicul nu e dat in judecata pentru neplata caci atunci apartamentul va fi scos la licitatie daca s-au adunat prea multe datorii si nu poate plati. Va pierde apartamentul si bunicul se va muta pe capul vostru, ca nu va avea unde sa stea.