| YellowAngel a întrebat:

Cine poate face la ANAF o declaratie informative?
M-am trezit ca am trecut o suma cam maricica in venit din care s-a platit si impozit?

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mergi la anaf sa rezolvi greșeala.

| flixbuster a răspuns:

Nu stiu daca am inteles bine... vrei sa spui ca ai declarat din greseala un venit mai mare (sa zicem 1000) decat cel realizat efectiv (sa zicem 100) si ai platit impozit 16% adica 160 in loc de 16? Daca aceasta e situatia, cred ca trebuie sa depui o declaratie rectificativa. Cauta la ei pe site formularul pe care l-ai depus si descarca PDF-ul - vine la "pachet" cu toate explicatiile pentru completarea corecta (in cazul in care declaratia este rectificativa se bifeaza corespunzator). Daca totusi ceva nu iti este clar, suna la asistenta contribuabili tot la ANAF (numarul pe site la ei).

| Eduard196 a răspuns:

Ce lucrezi?

| dalexbun a răspuns:

Reformuleaza.E ambiguu.