| generator3 a întrebat:

Colega mea mi-a luat telefonul si fara sa stiu a sunat la 112, a spus alo? Dar dupa cateva secunde s-a inchis apelul, probabil ca se auzea si galagia din clasa, acum am citit ca poti sa fii amendat 1000 de lei, dar banuiesc ca primesti amenda asta daca il tii si pe operator de vorba degeaba, deci numarul meu va fi adaugat la o lista neagra sau ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa patesti nimic si n-o sa fii amendat, de asemenea nu-ti pun telefonul pe nici o lista neagra.
Se sanctioneaza doar alertarea falsa, respectiv cand se cere interventia unor organe in mod fals, precum si apelarea abuziva, respectiv cand se suna repetat la nr.112.
Nu este cazul in situatia expusa nici de alertare falsa si nici de apelare abuziva, asa ca nu se sanctioneaza.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe vocea ta se poate distinge starea ta, daca esti panicat, ranit, sau esti vesel, glumet. In cazul ca ai facut o gluma, ti se inchide apelul se marcheaza numarul tau si suporti consecintele!
Nu atat amenda este mare, ci faptul ca numarul tau va fi pus pe "lista glumetilor" ("lista neagra"), iar daca vei avea intr-adevar nevoie de ajutor, atunci nu vei fi bagat in seama (chiar daca arde casa, esti intr-un accident, ect).

Deci, NU e de gluma cu 112!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru o singura data ca ai sunat cateva secunde n vei primi amenda sau sa iti puna numarul de telefon pe lista neagra, amenda primesti cand vorbesti peste 25 de secunde si faci misto, dai detalii despre incidente false sasu suni la 112 iti dai datele cmplete si le spui ca ai o urgenta nu stiu unde si inchizi, la ultimul caz la 2-3 repetari primesti amenda.

| JackR a răspuns:

Ai pus-o de mamaliga! Te aresteaza, faci puscarie, platesti amenzi la fiecare trei luni si, CEL MAI GRAV, iti confisca telefonul si o sa ai 10 ani interdictie sa mai folosesti telefoane mobile!

| Victoria18 a răspuns:

Ai sanse mari sa iei amendă...

| Dorin93 a răspuns:

Ai si tu grija mai mare de telefon, nu il mai lasa la indemana altora. Nu te comdanm, nu e vina ta ca ea e idioata si a facut prostia asta. Nu cred ca vei primi amenda. Si daca primesti, ea trebuie sa o plateasca. Mai ales ca ai colegi in clasa care au vazut ce s-a intamplat.