| MirunaSunrise a întrebat:

CONFLICTUL DIN SIRIA)

Salut!

Am si eu cateva intrebari referitoare la interventia Rusiei in Siria. Voi cum vedeti aceasta chestiune? Credeti ca Rusia se implica doar pentru a-si proteja pozitia structurala la nivel international? Ce alte scopuri credeti ca mai are?

Rusia s-a implicat sa-l sustina pe Asaad inca de la inceput? Din ce stiu ea a intervenit abia dupa cativa ani, cand influenta lui Asaad era deja epuizata. E adevarat? si de ce nu a intervenit din prima?

Multumesc!

1 răspuns:
| JackyMarcaggi a răspuns:

Oficial, Rusia s-a implicat dupa ce Assad i-a cerut sprijinul. Cu siguranta implicarea are de-a face cu pozitia la nivel international, care a avut de suferit in urma razboiului din Ucraina. Dar are si foarte mult de-a face cu relatiile dintre Rusia si Iran, care sunt din ce in ce mai stranse dupa sanctiunile impuse Iranului de catre SUA. Iranul colaboreaza cu regimul Assad inca de la inceputul crizei, in primul rand pentru ca regimul lui Assad reprezinta minoritatea shiita din Syria. Atat Rusia cat si Iranul au avut si au interese comerciale in Syria, care probabil vor creste dupa incheierea conflictului.
Rusia si-a intensificat interventia din Syria foarte mult dupa ce a fost doborat avionul cu turisti rusi care decolase din Egipt, incident care oficial a fost cauzat de interventia lor militara in sprijinul regimului Assad.