| sabin89 a întrebat:

Conform cifrelor oficiale, în SUA negrii sunt în jur de 12 % din populaţia ţării. Lăsând la o parte femeile şi copiii, ar rezulta că bărbaţii negri sunt între 5 şi 6 %. Acest mic număr este responsabil pentru peste jumătate din omuciderile care au loc anual în SUA. Totuşi, corectitudinea politică ne cere să nu facem niciun fel de discriminare.
Cum comentaţi?

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Pai ce, sunt criminali că sunt negri?
Sunt criminali pentru că generații au fost private de educație și de egalitate de șanse tocmai pentru că sunt negri.

Așa comentez eu

39 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu este un caz unic de loc. Este regula, nu exceptia. De altfel, pe Nicu nu l-a ucis poporul; una e sa dai pe cineva jos de la putere, alta e sa il ucizi. Musollini cum era numit? Era mai putin adulat de propaganda lui? A fost impuscat de partizani, la repezeala, tot cam ca Nea Nicu; dar corpul lui a fost batjocorit de o multime enorma, la Milano.

| sabin89 explică (pentru minrest):

În sistemul de atunci (înainte de revoluţie) cum putea fi demis (legal) un preşedinte? Ştiu că practic era imposibil. Cum să-l demiţi pe nea Nicu! Sau cine ar fi putut să-l demită pe Stalin! Ştiu că era imposibil practic. Întreb însă teoretic. Era prevăzut în Constituţie sau în lege ceva referitor la acest aspect?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Oricum, presedintele era ales. Teoretic. Ce lauda mai mare poti aduce dusmanului decat sa pretinzi ca iti alegi dictatorul, asa cum ei isi aleg politicienii? Iar mimetismul mergea asa departe, incat erau prevazute si modalitati de demitere, fictive. De exemplu, Nea Nicu putea fi demis de MAN, de asta tot pomenea de MAN. Pur si simplu nu intelegea ca legile adoptate fara respectul principiilor de drept sunt nule. Acuma, Stalin. De la ce vrei sa il demiti pe Stalin? Ce, are vreo functie in stat? Nu are. E secretar al CC al PCUS. Nu au voie comunistii sa isi aleaga un secretar, sa redacteza ordinea de zi stabilita de ei, si sa le dea cuvantul in ordinea inscrierii la cuvant? Tii neaparat sa fie haos la sedintele CC?

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

Prietene, esti rupt clar de realitate, tu ai mai dat niste comentarii cretine pro-rusia pe site asa ca nu am asteptari prea mari din punct de vedere intelectual de la mizerii umane ca tine. Plimba ursul si scoate limba din k00rul blm-istilor.

| chuckmanson a răspuns (pentru Drimmero):

rolling on the floor
I love you buddy!rolling on the floorrolling on the floor

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

"Ma amuza cum societatea... evreii ce sa mai zica ca..."
Păi şi pe evrei îi cam ridică pe piedestal societatea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SIGUR ca se face discriminare
pur si simplu TOTI POLITISTII, INCLUSIV politistii de culoare (neagra) vor "simtii" ca majoritatea infractorilor sunt negrii, si nu citeste nimeni nici o statistica, ci doar VAD, CU OCHISORII LOR PROPRII CINE INCALCA CEL MAI MULT LEGEA

asta e realitatea REALA... PUNCT

cu multa paerere de rau pentru adevar

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Sa incalzesc un pic ciorbita, ca s-a pastrat bine in frigider. Nea Nicu spunea ca autoritatea care il putea da jos este MAN, comform legii facute chiar de el. Hai sa luam cazul in care ar fi cazut regimul doar la noi, iar celelate tari comuniste ne-ar fi spus ceva de genul: ''ca sa recunoastem schimbarea de regim, trebuie sa se respecte legea, si sa decida MAN''. OK, am fi convocat MAN (caci nu era un for permanent), faceam alegeri corecte, supravegheate international, inclusiv de catre gerontocratiile comuniste, si MAN ar fi votat cu placere schimbarea de regim, ca nu mai aveau de ce sa se teama. DAR. De ce nu am facut asta? 1. Iliescu voia sa ii omoare pe Nea Nicu si sotia lui, dar mai ales: 2. Nu puteam sa recunoastem legitimitatea institutiilor comuniste.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Ce bine că s-a inventat frigiderul! Putem păstra alimentele mult timp. Ce să zic, încurcate sunt căile comunismului. Sau, de ce nu, ale lumii întregi. Nu vezi, și acum, rușii s-au trezit să-și arate mușchii...nucleari; s-au apucat la bătaie cu frații lor. În loc să-și iubească - apropo, cum vine aproapele la plural? un aproape, doi aproapi? - în fine. Când să zicem și noi că avem libertate, avem tehnologie, avem de toate, vine cineva și tulbură ordinea.
Se vede că ai studiat bine subtilitățile acelui regim de pe vremea epocii de aur. Într-adevăr, un sistem complicat și absurd totodată. Totul a fost o mascaradă: naționalizare, colectivizare, mastodonți industrial etc. Nici nu putea fi altfel, dacă ne gândim la felul în care s-a început totul: hei rup, hei rup, bum! Totul în forță, totul cu japca. Moarte intelectualității, moarte culturii - tot înainte cu secera și ciocanul. Maniu, Copusu - niște nulități. Dej, Ana Pauker, Teohari, Gh. Pintilie (Pantiușa) - ăștia oameni luminați, de tip nou. Înainte tovarăși!