| Ilovedinero a întrebat:

Bunaa.Am o intrebare.Nu credeti ca in scoli, copiii inca de mici ar trebui invatati despre nutritia lor? Da, fiecare este responsabil pentru ce mananca si e decizia lor dar cred ca daca ar sti ce, in ce cantitati si modul de preparare al produselor cred ca si-ar schimba alimentatia cel putin jumatate din populatia Romaniei.Prea multi oameni cred ca sa mananci sanatos este " scump" si prea multi cred ca sa mananci sanatos inseamna sa nu mananci deloc o anumita categorie de alimente.Voi ce credeti? Ar trebui sa se faca asa ceva in scoli? Dupa parerea mea, cum pot sa se faca arte vizuale si alte zeci de materii fara niciun folos, ar putea sa se faca ceva ce le-ar folosi in viata

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa manani sanatos inseamna sa mananci cat mai diversificat, cu masura.
Copiilor degeaba sa le explici ce mancare e buna si ce nu, daca in reclama vad contrariul, iar multi dintre ei nu cunosc mai mult de 10-20 feluri de mancare.

| sierra1 a răspuns:

Este la mare modă un opțional numit "alimentație sănătoasă" dar cine-l bagă in seamă, e doar de UMPLUTURĂ

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu

| Ilovedinero explică (pentru sadrian46):

Poti explica si mai detaliat raspunsul tau cu un argument sau 2?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ilovedinero):

Degeaba înveți pe copil ce să mănănce. El va mânca ce îi dau părinții.

| Hyperion7 a răspuns:

Educația în Romania este una de masa, vrei sa faci educație sexuală, educație alimentara etc, ești pe barba ta.
Deși educația sexuală era imperios necesara sa fie introdusă în școli, au băgat istoria holocaustului.
Romania.

| Furnicuta000 a răspuns:

Problema majoritatii oamenilor supraponderali nu e ca nu stiu sa manance sanatos ci ca nu pot sa manance sanatos. Multi mananca pe fond nervos, emotional, compulsiv, se lasa atrasi de pofte sau pur si simplu nu au timp sa gateasca sanatos ca nu e asa simplu si rapid sa stai in bucatarie sa gatesti 3 ore ca sa mananci in 5 minute. Chiar crezi ca romanii sunt asa de prosti ca nu stiu ca o bucata de piept de pui langa un cartofior fiert si niste legume e o mancare mai sanatoasa decat un meniu la mc? Normal ca stiu dar meniul ala de la mc e mai gustos si il iei in 5 min, nici nu trebuie sa te dai jos din masina.
Crede-ma ca eu acum am pofta de ciocolata, am pofta sa mananc o ciocolata intreaga. Crezi ca nu stiu ca o sa ma ingras daca mananc o ciocolata in fiecare zi? Normal ca stiu dar cateodata cedez

| Ilovedinero explică (pentru Furnicuta000):

Ca sa faci o mancare sanatoasa iti poate lua chiar mai putin decat una nesanatoasa. Mâncatul compulsiv este o problema, dar cei care o au refuza sa o accepte ca fiind o problema.Si in legatura cu poftele si dulciurile, iti spun eu : cum nu ai slabit intr-o zi, nu te ingrasi intr-o zi.Una este sa mananci o ciocolata pe saptamana, alta este sa mananci 5 felii de paine pe zi.Una este sa mananci fast food o data la 2 saptamani alta este sa mananci cartofi prajiti si paine la aceeasi masa zilnic.Am lucrat cu foarte multi nutritionisti si am invatat multe, una este pofta, alta este inconstienta. Unii oameni nu stiu ca paine contine zahar cam cat contine o jumatate de ciocolata milka. Unii nu stiu ca una este painea graham si alta este painea neagra. Unii nu stiu ca de ex daca nu ai ce face si trebuie sa mananci un burgher poti sa scoti una din chifle, sa pui mai putin sos si sa mai pui o salata pe langa si asta il poate face sanatos.Crede-ma ca multi ar renunta la curele de slabire, la ceaiurile pentru slabit si la orice alte prostii daca ar stii ca pot sa isi imparta mesele in asa fel incat sa isi faca si poftele

| Sekim a răspuns (pentru Ilovedinero):

1 ciocolata milka = 57g zahar. Jumatate de ciocolata inseamna cam 28.5 g zahar. Sunt extrem de curios, care paine contine 28.5 g de zahar /100g rolling on the floor rolling on the floor? Lumineaza-ma te rog si pe mine.

| Ilovedinero explică (pentru Sekim):

Uita-te la valori nutritionale paine albă pe google.Contine chiar 44, 1 glucide pe 100g.O lingurita de zahar =2g glucide.Era bine sa fie doar 28.5

| Sekim a răspuns (pentru Ilovedinero):

Glucidele sunt carbohidrati. Daca ai deschide ochii ai vedea faptul ca scrie glucide 44g - din care zaharuri 5g( aprox ). Deci avem aprox 5 g de zahar per 100g, foarte ingrijorator cu siguranta. „ O lingurita de zahar = 2g glucide " fals. 100g de zahar = 100 g glucide doar ca sunt glucide din care zaharuri, adica zahar pur 100 g. Sustii ca ai vorbit cu nutritionisti multi si ai invatat multe dar faci greseli de incepatori, ceva e foarte suspect. Vorbesti in acelasi timp despre alimentatie sanatoasa si abordezi problema obezitatii dar nu vad absolut nicaieri sa mentionezi faptul ca nu e vorba despre sanatos/nesanatos cat e vorba despre cantitate in sine, calorii. Pentru a slabi trebuie sa intri intr-un deficit caloric. Poti sa slabesti cu shaorma, poti sa te ingrasi cu varza. Momentan nu vad sa fii mai presus decat romanii pe care ii critici, nota 4.

| Ilovedinero explică (pentru Sekim):

Carbohidrati rafinati: zaharuri, glucoza maltoza.Fă diferenta intre carbohidrati complecși si cei rafinati.Cei complecși se iau din fructe si legume, cei rafinati, dau dependenta, deoarece corpul ii tranforma in glucoza iar glucoza, creste insulina si ne da acea " dependenta", deoarece cresterea glicemiei dă energie, de scurta durata pe care corpul nostru o " adoră".De aceea exista dependenta de zahar.Cei rafinati se iau din faina, siropuri, paste si in general cereale si făinoase.Painea la ce categorie ti se pare ca se incadreaza? Te-ai trezit doar sa comentezi

| Sekim a răspuns (pentru Ilovedinero):

Eram sigur ca asta o sa spui. E adevarat ca sunt destul de similare, dar zaharul este un carbohidrat foarte simplu si procesat, de asta e considerat rau, ca e procesat. Corpul nostru transforma orice carbohidrat in glucoza in caz ca nu stiai pentru ca asa functioneaza, inclusiv grasimea corporala este transformata in glucoza in perioada de deficit caloric, nu doar acesti carbohidrati complecsi de care vorbesti tu, iar glucoza nefolosita dupa consumarea carbohidratilor complecsi este stocata sub forma de glicogen in muschi. Diferenta intre carbohidratii simpli si complecsi este timpul de eliberare in organism si structura lor care influenteaza perioada pentru care iti pot oferi energie ( ca timp ), lucru care este si influentat de continutul de fibre pe care il contine acel produs ( ex ovaz ). Painea este alcatuita din fainoase, exact ca pastele. Sa spui ca painea e rea sau sa o compari cu ciocolata milka e o aberatie colosala, mai ales daca nu stii si ca orezul alb creste glicemia daca este mancat gol. E rau doar dintr un punct de vedere, dar punctul ala de vedere dispare daca adaugi o bucata de carne de pui la masa la care servesti paine sau consumi paine integrala cu seminte. Traiesti in confuzie si in legatura cu glicemia si insulina. Nu exista aceasta presupusa dependenta de zahar din cauza cresterii glicemiei, ci din cauza prabusirii glicemiei. Cand glicemia incepe sa scada creeaza senzatii diverse in organism care de obicei se pot manifesta in dorinta de a manca ceva similar pentru a avea parte de un spike glicemic ca cel anterior ( pe langa faptul ca consumul de zahar poate stimula productia serotonina, deci de acolo dorinta de a manca ceva anume, in cazul asta, zahar ).

| Ilovedinero explică (pentru Sekim):

Vai frt.ai explicat de zici ca nu stiam tot ce spui.De ce crezi ca am pus aceasta intrebare? Am spus foarte clar ca una este sa mananci 5 felii de paine pe zi si alta este sa mananci o ciocolata pe saptamana.Dai doar dovada de om superficial.Da, am foarte multa munca si experienta in sport si nutritie, daca esti interesat.Si cu mancatul sanatos si nesanatos si cu slabitul cu saorma. Daca mananci o saorma la 2 zile si faci cura cu apa da, slabesti, insa din cauza cantitatii mici iti poti incetini metabolismul, poti avea probleme digestive, si multe alte boli.Mancatul sanatos nu inseamna neaparat slabit, cu mancatul sanatos putem reduce extraordinar de multe boli. Daca oamenii ar qfla ca pot sa isi faca poftele si ca nu trebuie sa se infometeze pentru a slabi, ar fi extrem de bine.In schimb, in scoli, se vorbeste despre latina lu' pește, despre piramide si alte porcarii.Si cand spun ca mancatul sanatos ar fi solutia anumitor boli, spun in cunostiinta de cauza, am persoane in familie care lucreaza in domeniul medical si cele mai multe persoane bolnave, sufera de obezitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce spui tu s-a și introdus deja de câțiva ani în școli sub numele " Educație pentru sănătate " ( eu am avut acest manual ) https://www.google.com/......ps?/search

În Cuprinsul acestui manual vei ( mai ) găsii
- noțiuni legate despre sănătatea sexuală și consecințele debutului vieții sexuale timpurii / adolescentă
- noțiuni legate de consumul de alcool, tutun, substanțe interzise
- noțiuni despre dezastre naturale / calamități

Ar fi trebuit introdus și noțiuni financiare.

| Feminista a răspuns:

Să știi că ai pus o întrebare extrem de fatphobica, te am în vizor

| Ilovedinero explică (pentru Feminista):

Nu neaparat ca imi e frica de ele insa da, am o retinere sa port o conversatie sau sa ma apropii de unele persoane.Una este sa fii pufoșel si cu cateva kg in plus, alta este sa se cutremure pamantul sub tine