| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Conform legislatiei in vigoare din tara noastra, ce se intampla daca un copil de 10-13 ani isi omoara un coleg in bataie, il injunghie sau il impinge in Siret? Raspunde in fata cuiva? Primeste vreo pedeapsa? Sau poate sa treaca linistit la urmatoarea victima?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund penal dar parintii raspund contraventional si civil pentru lipsa de supraveghere.
De asemenea, conform L.272/2004, republicata in 2014, citez:
"ART.86.În cazul în care fapta prevăzută de legea penală, săvârşită de copilul care nu răspunde penal, prezintă un grad ridicat de pericol social, precum şi în cazul în care copilul pentru care s-au stabilit măsurile prevăzute la art. 85 săvârşeşte în continuare fapte penale, comisia pentru protecţia copilului sau, după caz, instanţa judecătorească dispune, pe perioadă determinată, plasamentul copilului într-un serviciu de tip rezidenţial specializat."

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg. Stii cumva sa-mi zici si mie niste centre rezidentiale specializate din Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

N-am de unde sti. Intreaba la Directia generala de asistenta sociala din judetul tau.

| Zenithf a răspuns:

In functie de durata pedepsei, o face integral in scoala de corectie, sau incepe in scoala de corectie si apoi (dupa ce implineste 18 ani) se muta la penitenciar, unde implineste restul de executat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are voie sa omoare pana la 18 ani.Tu ce crezi? Raspunde in fata legii si el si parintii.Mai grav parintii pot plati si despagubiri de sute de mii de euro.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru anonim_4396):

De ce nu? Puradeii care fura nu patesc absolut nimic. Legea nu prevede sanctiuni penale pentru minorii sub 14 ani iar centre rezidentiale specializate nu par sa (mai) existe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

In caz de crima nu cred ca i-ar lasa liberi pe strada.Eu unul i-as baga la duba chiar daca ar avea sub 14 ani. La puscarie cu tot cu parintiSa stea acolo.

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns:

Minori sub 14 ani nu răspund penal pentru nici o inegalitate dar li se face cazier și după ce împlinesc 14 ani sunt duși la tribunal și de acolo pedeapsa... pușcărie.

| Alequandra a răspuns:

Nu lasa urme daca nu vrei sa te prinda.

| RxDooM a răspuns:

De ce vorbesti despre tine la persoana a 3-a?

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru RxDooM):

Din ce stiu eu, esti masochist. Probabil mai ai si alte probleme psihice care nu-ti permit sa intelegi corect 5 randuri. Nu te acuz, sper doar sa te faci bine pentru ca bolile psihice sunt intr-adevar grele.

| RxDooM a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Glumeam ma laughing