Abh
| Abh a întrebat:

Credeti ca a fost inspirata afirmatia lui Traian Basescu vis-a vis de repingerea tarii noastre la aderarea in spatiul Schengen? El a spus" Nu vom sta ca ramele!"

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ia te uita! Acum stam "ca ramele"! Dar cand pupam toate posterioarele disponibile ca sa intram in NATO, cum eram?
Dar cand le pupam ca sa intram in UE, cum eram?
Memoria lui Basescu e la fel de limitata ca si inteligenta si limbajul sau.
Ca sa nu mai vorbesc de atitudinea gen imi-iau-carpele-si-papusile-si-plec-la-mama sau cea las'-ca-v-arat-eu-voua!
Indiferent ce spune sau ce face, Basescu este seful pedeleilor care, in momentul asta, sunt in cadere libera in sondaje. Acum, consilierii lui se dau de ceasul mortii sa gaseasca fraze populiste, pe care el sa le arunce ca pe niste oase in mijlocul cainilor flamanzi.
Mi-e din ce in ce mai greata.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

A nu sta ca rama, inseamna a nu ne umili in fata marilor puteri. Mi se pare interesanta expresia, dar fara sa vrem suntem la mana altora care decid in locul nostru. Trist dar adevarat, incerc sa ma intreb sau sa va intreb ce mai merge in tara aceasta? Produceam odata de toate, acum importam aproape tot. Vorbeam de presedinte, dar partidele politice care s-au succedat la guvernare ce au facut? Si acum revin la intrebare. Domnul presedinte nu a folosit un mod de exprimare corect si diplomatic.

April
| April a răspuns:

Pana la urma stiind ce este si ce simbolizeza o rama, fiinta fara coloana vertebrala, traind la in intuneric si, atunci cand iese la lumina, in pericol de a fi calcata in piciore de orice trecator, mi se pare ca are dreptate.Este sigur ca acest popor trebuie sa-si regaseasca demnitatea; si inlauntru, vis-a vis de mai marii zilei, dar mai ales in afara, printre alte neamuri.Personal, mi se pare total nedreapta decizia celor doua mari puteri de a se opune intrarii Romaniei in spatiul Shengen; poate ca si justitia noastra isi are partea de vina, insa cel mai vizibil motiv este unul egoist:si Franta si Germnia se gandesc mai mult la confortul propriu decat la dreptatea universala.Numai bine.

| alexeanca a răspuns:

Inspiratie la Basescu? Ai vazut tu ceva inspirat de la individul asta? Ce a facut bun Basescu in ultimii 6 sau 7 ani cati are de cand e presedinte, @Abh? Are umor de smecheras si asta l-a adus in fruntea tarii. L-am vazut la carcotasi aratand romanilor cate cuburi de gheata se pun la un pahar de tarie si a mai spus ca Udrea cand vine la Cotroceni nu intra pe usa din dos ci prin fata. Pun pariu ca atunci si-a mai castigat cativa alcoolici si terchea berchea care sa voteze cu el.
Iti aduci aminte de Brucan?"romanii sunt un popor de prosti". Uite de ce ii dau dreptate acum! Votul romanilor spune totul despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda pai eu am reclamato pe andreeasca in 2002 la fostul dna si surpriza tot pe mine ma lua la intrebari militianu stefan ghe pe motiv ca daniela nicoleta andreescu e prietena cu udrea si omu lui basescu despre ce vorbim oameni buni mafia lu basescu a lovit in mine inca din anul 2002 deci vestu stie ce se intinpla aici