| JhoNutz a întrebat:

Era mai bine pe vremea dragului Ceausescu?

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde din ce perspectivă priveşti.
Pentru elevi şi studenţi era mult mai bine pentru că toată lumea putea merge la şcoală şi sistemul de învăţământ era mai corect. La facultate intra doar cine merita, astfel că meritocraţia funcţiona mult mai bine. (asta prespunând că acum funcţionează în vreun fel)
Erau mult chestii naşpa pe vremea lui Mult-Prea-Devreme-mpuşcatu' cum ar fi penele intenţionate şi dese de curent, mâncarea pe cartelă (în ultimii ani), doctrina de partid şi de stat, etc.
Cu toate acestea, cam aşa-i şi-acum doar că nu mai primim directive de la Moscova ci de la Bruxelles.
Acum avem ce cumpăra dar n-avem CU CE. Atunci aveam cu ce, dar nu prea aveam ce cumpăra (asta în unele judeţe căci judeţul Sibiu de pildă o ducea bine).
Oricum, per ansamblu nu se poate spune că era mai bine dar, eu sunt ferm convins că nu era mai rău decât acum.
Acum există drepturile omului dar ca să se ajungă la asta, lui Ceauşescu i s-au încălcat toate drepturile.
În fine, o părere mai amplă a mea o poţi citi aici. http://vilo13.blogspot.com/2009/12/jubileu-de-prostie.html
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Harciog, şi ce? Numărul maşinilor parcate arată bunăstarea?
Arată pe dracu! Arată fiţa, prostia, comoditatea şi iresponsabilitatea mai degrabă!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@csdeaglecs: Ce mă?
Dacă se înjura de "grijania mă-tii" pe filemele lui Jean Constantin, tu chiar crezi că omul "de jos" nu înjura? Hai mă fugi de-aici că exagerezi.
Nu exista prostituţie? rolling on the floor Asta-i bună rău.
Cât priveşte omorurile, Bucureştiul şi Clujul au avut doi dintre cei trei criminali în serie pe care i-a avut România.
Mai documentează-te.
Salut.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Prefer sa nu discut acest subiect care si acum dupa atatea ani de zile imi provoaca o anumita stare sufleteasca.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Tu Carlaaa, de unde ai scos-o pe asta ca nu avea datorii? Statul roman avea datorii, si Ceausescu a facut o obsesie sa le plateasca anticipat, de aici rezultand sistematizarea si rationalizarea care a saracit populatia.

| Hombre a răspuns:

Era pe dracu' citesc pe aici tot felul de idiotenii, nu aveam datorii, ba aveam si dobitocului ala ia casunat lui sa le plateasca si ne-a vlaguit de tot, "te lua de pe strada si te baga la servici" da te lua de pe strada si te condamna ca "parazit al societati" sau te concentra sa muncesti pe degeaba etc.Cine dracu' va baga in cap rahaturile astea ca pe vremea aceea crapam de bunastare si fericire? Si cine va pune sa votati pentru un mic, o bere o galeata si o bricheta tot felul de neispraviti!? va spun eu, lipsa voastra de discernamant, si acum va plangeti in neputinta voastra inventand fericirea de alta data. Bai Kongeriket daca nu nr. de masini si nr. de case noi nu arata bunastarea atunci cine arata nr. de cersetori? Multe necazuri ne paste acum dar si in urmatori ani, si stiti de ce pentru ca ne-am facut o imagine distorsionata a noastra, lipsa aproape totala a increderii in noi, lipsa responsabilitatii a fiecaruia dintre noi ne face sa ne lasam dusi de vant si ne-am lasat pe mana la multi excroci care ajunsi in functiile cheie ne-a dirijat viata dupa bunul lor plac si nu dupa al nostru si trebuie sa fie o lectie pentru noi asta, insa ma intreb suntem capabili sa intelegem asta si pe viitor sa schimbam regula? Kongeriket am citit "jubileul de prostie" din blogul respectiv, o evaluare prost facuta a acelor vremuri care are intentia de al slavi pe Ceausescu si atat. O intrebare iti pun si vreau sa-mi si raspunzi. Daca regimul Ceausescu a fost minunat ne-a pregatit bine, ne-a educat si pregatit pentru viata, cum explici ca aceiasi oameni ai fostului regim conduc Romania si aceiasi populatie este pe teritoriul acesta si iata ca si-a facut sepucu si abia mai gâfâie!?

| anad a răspuns:

Nu, nu era mai bine fiindca nu aveai de unde sa-ti cumperi, in primul rand, hrana de zi cu zi. Nu vreau sa polemizez cu nimeni, dar imi doream in fiecare zi, sa vad (in ziarul la care lumea era obligata sa se abonez si in care era tot timpul pe prima pagina poza lui) portretul bravului conducator (pe care il laudam si-l slaveam in fiecare zi si la toate activitatile la scoala) incadrat cu chenar negru! Nici acum nu e cu mult mai bine, dar macar poti sa mergi in strainatate unde la ora actuala se castiga totusi o paine in comparatie cu Romania. Aici tinerii stau pe cheltuiala parintilor si dupa ce termina studiile si nu au nici o sansa de a gasi un loc de munca!

| Alphawolf a răspuns:

Nu era mai bine. Avantajele regimului comunist erau: 1. Iti oferea locuinta, dar cu conditia sa fii familist si pupincurist - membru de partid. 2. Toti aveau de lucru - munca era obligatorie. Atat.
Toti zic ca aveai bani, dar in fapt, bani iti ajungeau pentru ca nu aveai pe ce sa-i cheltui. Produsele erau foarte putine si de proasta calitate. Pe vremea lui Ceausescu se traia doar cu produse ieftine, iar multe dintre ele erau date intr-o cantitate determinata, plus ca trebuia sa-ti pirzi timpul pe la cozi nesfarsite pentru a le obtine. Dar ce era mai rau pe vremea comunismului, ca eram ingraditi, privati de libertate, de informatie si de tehnolugie. Probabil, daca regimul era si acum, am fi stiut de Net doar din auzite. Cum putem vorbi de televiziune, net etc daca eram privati si de curent - nici macar curentul nu era nonstop.

| NickiMinaj a răspuns:

Da, scoate-l din mormant.

| Carlaaa a răspuns:

In primul rand, pe vremea lui Ceausescu aveam un avantaj, si anume ca noua ni se datorau bani, nu datoram bani.
Acum suntem plini de datorii. Pentru a avea politicieni capabili, generatia asta trebuie sa fie cu capu' pe umeri! Si avand in vedere ca se ocupa de cu totul si cu totul altceva, in niciun caz cu invatatul, este clar si batut in cuie ca nu se va ajunge nicaieri.
De fiecare data cand o persoana ma suna sa faca asa-zisa,, caterinca", [ de obicei intreba :,, ce faci?"] si raspund :,, exact acelasi lucru pe care al trebui sa il faci si tu, si anume sa inveti, sau sa iti ocupi timpul liber cu ceva mai folositor, pentru ca din cauza asta se duce Romania de rapa! "
Sunt pur si simplu dezaxati! Persoane fara caracter. Politica pe mine ma scarbeste pur si simplu.

| z8 a răspuns:

Dupa Ceausescu s-a dobandit o libertate.

Daca esti vai de capul tau si astepti de la altii, iti era mai bine pe vremea "dragului Ceausescu". Atata timp cat arunca cate un os, cine nu putea sa obtina osul de unul singur era multumit.

Daca erai mai capabil decat majoritatea, vroiai sa te desprinzi de standardul mediu de viata. Acum cu libertatea asta poti, numai de tine depinde. Nu-ti place in Romania, granitele-s deschise! Nu-ti place in alta parte, nu-i nimic, nimeni nu te tine cu forta.

Cand va aud cu gen: toata lumea avea servici atunci, pe vremea lui Ceasca nu aveam datorii la banci, etc, ma scarbesc. Cine mama dreaqului v-a obligat sa luati bani de la banca si sa semnati contracte pe genunchi? Crezi ca daca stii sa faci ceva f bine, sa produci ceva pentru un client, nu ai servici?

Bafta tuturor si numai traiti in trecut. Viitorul acum tu-l faci singur.

| Azm a răspuns:

Cita vreme iti vedeai de treaba si nu deranjai regimul, erai lasat in pace sa suferi linistit de foame si de frig. In schimb, daca-ti faceai publica nemultumirea, ti se arata ca se poate si mai rau.

| SteauaNordului a răspuns:

Bv carla
nu era bine dar nici rau
pe vremea lui ceusescu nu aveam datorii, aveai bani dar nu aveai ce face cu ei ca nu gaseai ce sa iti cumperi, nu aveai atatea oportunitati, nu puteai sa iti parasesti tara.
aveam fabrici, cap-uri, daca erai cersetor te lua de pe strada si te ducea la munca deci aveai o pensie. acu te ia de la munca si te da pe strada. erai chinuit ca dracu, dar tot aveai un mic beneficiu chiar daca nu mancai fructe de mare la cina.
acu esti chinuit ca dracu' si n-ai nici un beneficiu ( nici siguranta ca prinzi o pensie)

| alexandrey a răspuns:

Partea buna e ca toata lumea avea servici

| JhoNutz explică:

Treaba e ca dupa '90 cate hidrocentrale s-au construit? Daca nu era Ceausescu nu aveam cel mai bun drum de condus (Tranfagarasanul - ma refer la peisaj, conform Top Gear); cate fabrici s-au mai construit dupa 90? Cate spitale? Pe de alta parte nu ne-am fi putut indopa cu toate bunatatile de acum, nu am fi avut acces la mijloace anticonceptionale.

| SEAL a răspuns:

Teoretic da, practic nu

| csdeaglecs a răspuns:

Atunci toata lumea avea servici, si nu e bine ca te lua de pe strada ca sa lucrii? acum oamenii mor de saracie pentru ca nu gasesc un loc de munca. eu nu stiu pentru ca nu am trait atunci. dar din cate am auzit vremurile astea sunt de *** decat pe vremea lui Ceausescu. atunci oamenii nu se omorau, nu injurau, nu exista prostitutie. toti de pe vremea aceea Ceausescu dadea locuinte celor ce nu au, acum toata lumea moare pentru ca nu au unde sa locuiasca (rulote, corturi.)

| IoanaAndrei a răspuns:

Nu, ca atunci nu puteam vedea filme porno. Mai bine fara mancare, fara drumuri, politicieni corupti, dar cu filme porno.