| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că, în România, a fost vreodată justiția independentă? Dacă nu, credeți că va fi vreodată?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In teorie justitia a fost si este independenta, din pacate unii judecatori nu sunt, in toate cazurile, independenti.
Se poate sa fie candva in totalitate, atunci cand judecatorii vor fi toti corecti.

Bula
| Bula a răspuns:

Justitia este independenta doar daca nu sunt interese influente.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Adică niciodată?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

"Zeita justitiei e este legata la ochi, dar nu si la urechi si buzunare..." big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât vor exista bani și putere mereu va fi un judecător care va vrea puțin mai mult

| sofisis a răspuns:

Nu si nu.

| Plato a răspuns:

Poate la Cuza, in rest... e mai dubios.
La Tepes mai era frumos, dar nu a fost "Romania", asa ca nu ne putem lauda cu asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu a fost si nu va fi niciodata pentru ca in lumea in care traim nu exista dreptate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Justitie ca lumea la noi a fost pe vremea lui Vlad Tepes in rest justitia a fost controlata de astia care au folosit "smechero-cratia" daca intelegi ce vreau sa spun.

| Dumitrescu-Popa_Emanuel_Victor_1983 a răspuns:

Doar in momentul in care vom fi judecati de inteligenta artificiala,
dar nici atunci nu bag mana in foc...
Ai fi naiv sa crezi chestia asta.
Nici in alte tari mai civilizate ca noi nu este independenta!

| rusumihai2 a răspuns:

Nu a fost si nu va fi niciodata