| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca in Romania o sa mai apara vreodată un dictator gen Ceausescu sa ne tina in teroare si foame?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista aceasta posibilitate, avand in vedere ca ne-am saturat de totalitarism si ca suntem in UE.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Nu cred, avand in vedere cati romani lucreaza in tarile UE.

| AC4S4 a răspuns:

In vremuri in care la putere sunt niste corupti sau incompetenti (nu dictatori), se ridica personalitati extremiste cu discursuri care dau bine la public.
Asa a ajuns Corneliu Vadim Tudor in turul doi in anul 2000. De atunci nu a mai avut succes vreo persoana cu discursuri extremiste. Exista totusi tendinte spre extremism:
- Au fost persoane care le cereau partidelor din opozitie sa-si asume desfintarea jandarmeriei (pentru 10 august) in cazul in care ajung la putere.
- Altii cer ca toti parlamentarii sa fie trimisi la inchisoare.
- In USR exista cazuri in care membri de partid au pierdut functii pe motiv ca au rude care aveau legatura cu PSD.

Nu prea sunt sanse sa se ridice o astfel de personalitate. Ar fi indepartata, foarte bine, de catre institutii. O astfel de personalitate ar fi votata de romani. Dar i-ar fi greu sa ramana in libertate fara sa aiba relatii importante, ar fi indepartat usor.