| pcris a întrebat:

Credeti ca incepe iar revolutia? Acum or sa iasa oare aia 80% de populatie de C@cat care i-au inaltat (cu ode) si ravna proletara pe criminalii ce au provocat genocidul de dupa 22 Decembrie seara si iau votat in 20 mai 90!? Sau lasa mantuirea lor de pacate pe seama... copiilor lor? sad

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ar fi frumos sa iasa macar cei care ne-au pricopsit cu astia de-i avem acum.

| Arthur a răspuns (pentru regis):

Da, am auzit că a participat şi Irinel Columbeanu, fără mişto.

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Şansa o ai odată în viaţă, în rest sunt doar păreri de rău. Atunci aveau un ideal şi piepturile goale, acum au feţele acoperite, pietre şi sticle cu benzină.
Încearcă să imite ce au văzut la televizor prin alte părţi, ca maimuţele.

| pcris explică (pentru Arthur):

Tanar si naiv, am iesit in 21 decembrie 89 impotriva minciunii incredibile ce ne inrobea spiritele. A fost o clipa scurta de fericire in fata mortii in credinta eliberarii de nerozia din jur... sad Nu stiam in nimicnicia mea ca poporul asta este atat de incredibil de nerod! Si ca va urma o perioada de decenii de cosmar iar.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Arthur):

Realizez că ce vezi la televizor este o exagerare cumplită, nu? Probabil ăia care aruncă cu pietre sunt agitatori din partea puterii care să vă facă pe voi să credeți că suntem niște violenți.
Eu zic să ieși în stradă și să vezi cu ochii tăi, nu ce e la TV.

| Arthur a răspuns:

Tu înţelegi ce spui : agitatori din partea puterii şi manipulare mass-media?
Păi cine ar fi cretin să agite mulţimea împotriva propriilor interese? Iar mass-media în proporţie uriaşă aparţine unor indivizi care au mari probleme cu legea. Vântu, Voiculescu, Sârbu, Patriciu ( toţi buni prieteni cu Traian Băsescu ) etc. Singurul mai decent în ceea ce face e Sârbu, în rest ceilalţi transmit ca la campionatul mondial de fotbal. Am ieşit în stradă şi acum şi în ' 89 - mare diferenţă!
Atunci strigam toţi : fără violenţă! acum un păduche brunet şi cu gluga pe faţă mi-a făcut cadou câteva cărămizi, aşa, pentru că m-a văzut cu mâinile goale.
Eu unul nu particip pentru că sunt conştient că beneficiarii sunt acum, culmea, urmaşii celor pe care i-am dat jos în '89 şi acolo unde am scuipat nu mai ling.
Si eu sunt nemulţumit de multe dar nu vreau să îi votez pe cei care au nenorocit ţara asta de la revoluţie până acum.
Care nu atrăit beneficiile comunismului poate să încerce, dar fără mine.
PS. Nu credeam în viaţa mea să văd galeriile cu ultraşii lor de la Steaua şi Dinamo "lucrând " cot la cot contra " echipei " adverse.
Ăsta da spirit sportiv! Românesc.

| pcris explică (pentru Arthur):

Lucrurile sunt dure, si ar putea devenii foarte serioase. Mamaliga incepe sa fiarba, si la noi cand o da in clocot... Dumnezeu cu mila!
Restul (ultrasi, galerii, echipe de diversiune ale puterii criminal-mafiote etc.), vor fi can-can. Doar romanii sa isi recastige Demnitatea si constiinta.

| alessia5158 a răspuns:

Nu va incepe nicio revolutie --- conditiile nu-s aceleasi. Dupa cum vezi la TV, au iesit in strada cateva sute din acel procent de 80% carora li s-au adaugat huligani tineri, din generatia post-decembrista, probabil fiii celor cu "ravna proletara ". La unii dintre ei,"ravna proletara " mostenita a suferit o mutatie genetica (vot liber exprimat->violenta, huliganism) --- probabil ca de aceea arunca sticle incendiare in alti tineri, tot ca ei, dar care-si fac datoria ( mentin si apara ordinea publica).

| mgtow a răspuns:

Nu va fi nimic, problema e ca multi batrani la cat creier au tot cred in minciunile care le zic nesimtitii de parlamentari si voteaza asa ca sa aruncam vina pe cei care au votat si vor continua sa voteze. Daca nu ar fi voturile atunci le-ar fi mai greu sa decida cine va fi presedinte.

| pcris explică (pentru mgtow):

Votantii adica mediocritatea nu voteaza oameni mai drepti sau mai capabili ca ei. Trist este ca a fost o revolutie in care romani adevarati au murit fericiti pentru a aduce democratia... poate nu au crezut ca le o aduc unora (marea masa de imbecili) care sa se pisa pe jertfa lor si sa le voteze (democratic) calaii...

| GusWaters a răspuns:

As vrea eu,dar nu incepe,decat daca se declanseaza o mare scanteie,adica ceva oameni care sa omoare jandarmii,care sunt adevaratele animale acolo,sa dea foc la cladiri,sa arate ca toata treaba e pe bune, si nu e doar o revolta de cateva zile.Iar in 90, cand oamenii au votat in masa cu FSN,erau prosti, pentru ca s-au amagit cu spusele lui Iliescu, Brucan si alti comunisti mascati in democrati get-beget.In plus,Iliescu era si privit ca erou national atunci,atipic.

Dar,acum,este spontana aceasta revolta,pentru ca oamenii se revolta,din cauza simplului refuz de a mai accepta. Oricum,de-acum,politicienii o sa-si dea seama ca nu o sa mai poata face obisnuitele bai de multime,sau alte chestii populiste, pentru ca dupa evenimentele astea, pot lua frica oamenilor.

| pcris explică (pentru GusWaters):

Avem o... populatie cu cizma pe beregata.
Cred ca, societatea civila la noi este atat de divizata inca dupa 23 de ani de la Revolutia furata si parafata de aia 80% de "oameni noi" si " de bine" creati de "comunism", incat este posibil sa asistam la violente cum nu am vazut de mult in alte parti. Sa speram ca majoritatea se va desetpta dupa mai bine de 2 decenii! Daca au inteles cat de tragic au fost pacaliti dupa 22 Decembrie 89 si ar actiona uniti de constiinta comuna de a-si repara ororile ce le-au comis, culmea DEMOCRATIC, inca din Duminica orbului 1989, atunci cred ca sigur am face un salt adevarat si am restabili demnitatea individuala si de POPOR adevarat...

| GusWaters a răspuns (pentru pcris):

Populatia are mentalitatea clasica romanului,ca nu mai putem vorbi aicide mentalitatea balcanica, pe care, in unele cazuri o puteam aduce in discutie.Ca daca se intamplau evenimente ca aseara in Serbia,Croatia sau Bulgaria,in dimineata asta ardeau la propriu orasele mari din acele tari,ca nu poti sa te pui cu rautaciosii astia.

Societatea civila are nevoie doar de un liant... poate e deplasata comparatia,dar ne trebuie un erou national,de ce nu,cineva ca Ion Antonescu.Un om cu principii,nu ar strica sa fie ultra-nationalist, patriot in adevaratul sens al cuvantului, carismatic. Ceea ce lipseste in momentul de fata.In '90, fara suparare pentru cei ce au votat atunc cu FSN, dar au fost idioti si prostiti de comunisti re-esapati.Eu nici nu consider evenimentele din '89 revolutie,ci lovitura de stat,prin care Iliescu a scurtat timpul necesar pentru a ajunge presedinte,ca oricum, el urma dupa Ceausescu.

Chiar sper sa asistam la violente de genul celor care au fost in Londra in vara, sau de care vedem in Grecia de vreo doi ani.Doar asa, masele vor incepe sa se ridice, si frica sa se evapore.Majoritatea inca nu se va destepta,pentru ca ei, ori stau fricosi in case, ori vreo 15% din majoritate e atat de spalata pe creier, incat mai tin cu PDL-ul.

Oamenii inca nu au inteles ca 1989 nu a fost decat un coup-d'etat,jalnic,si ce a destabilizat,mai mult decat sa stabilezeze tara in anii ce au urmat,ca au venit Mineriade,oameni transformati in turme de oi,ce puneau in prostie stamplia pe FSN sau CDR fara ca macar sa se intereseze de programul lor politic, luandu-se doar dupa numele partidului.Un salt adevarat ar insemna sa se adune maine seara in piata, 7-8000 de oameni, mai ales ca circula pe internet chemari si informatii ce zic ca maine seara iese destul de urat.Demnitatea ca popor o putem avea doar daca se intampla ceva concludent dupa aceste proteste,dar tu fii sigur ca politicienii nu o sa mai iasa de-acum incolo la fel cum ieseau pana inainte,adica nu o sa mai vedem bai de multime,interviuri la Carrefour,si prosteli din astea, nici hahaieli din partea chiorului, care se zvoneste ca ar fi plecat din tara.

| pcris explică:

Pacat ca noi nu am putut face mai mult si lasam stafeta lor. Sa ne ierte :((
http://www.youtube.com/watch?v=qMMqT05Gnsw&feature=youtu.be

| FucktheSystem a răspuns:

Să sperăm, deșie puțin probabil luând în considerare manipularea media. Numărul de protestatari este mult mai mare de cât se dă la TV, incidentele sunt restrânse, oamenii scandează că vor proteste pașnice, dar media minte și spală creiere.