| Legiuitorul00 a întrebat:

Credeți că se va aplica gratuitatea la transportul cu trenul pentru studenți de la 1 februarie și că va avea longevitate? Cum considerați această măsură adoptată de guvern? Eu o văd tare haotică. Am fost student, însă consider că aceste gratuități sunt benefice doar cazurilor sociale, studenților săraci, care pot dovedi cazul lor printr-un act/adeverință. În rest, e cam absurd.
Vă dați seama, bani din bugetul statului se vor duce pe călătorii de tot felul (nu sunt limite deloc, în afară de a circula doar la clasa a 2-a) în timp ce operatorii (CFR) vor aștepta ceva timp până li se decontează banii de la ministere, plus că nu își permit să adapteze capacitatea de transport. Mai ales la vară, când studenții ar putea să se plimbe nelimitat zi de zi peste tot prin țară (mai ales pe litoral).

Pe termen lung nu văd să aibă un impact bun această măsură. Pentru unii mumă, pentru alții ciumă.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat este prevazuta se va aplica. Si apoi, daca se va constata ca se cheltuiesc prea multi bani, poate fi limitata sau chiar abrogata.

| Legiuitorul00 explică (pentru Ioandelasal):

Dar opinia dumneavoastră personală care este? În legătură cu această facilitate? Credeți că este una meritată? Cheltuie banii din buget eficient?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Nu se pune problema daca este meritata sau nu, aici pot fi opinii pro si contra.
Personal cred ca nu trebuia sa fie pentru toti ci numai pentru cei lipsiti de posibilitati materiale, respectiv pentru cei care primesc burse de ajutor social si numai pe durata anului universitar.

| Legiuitorul00 explică (pentru Ioandelasal):

Pai se cam pune, e normal sa fie si opinii pro sau contra. Pana la urma e firesc sa dezbatem ceva cu mare amploare. Nu e ca si cand guvernul ia mereu decizii nemaipomenite (mai ales sub PSD) iar noi n-avem ce comenta de bine ce merge totul la noi in tara.

Dar, in final, va multumesc pentru ceea ce credeti personal. Sunt perfect de acord.