| Buresbista123 a întrebat:

Credeti ca tarile care au aderat la EU, inclusiv Romania au avut de castigat sau pierdut mai mult? ma gandesc la capitalismul si toate corporatiile astea care ne ciordesc cu accordul tradatorilor de tara bogatiile naturale si implicit viitorul?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am avut de câştigat de pe urma aderării. Şi oricum, orice român simplu care a câştigat ceva din acestă cauză, a şi pierdut tot atât, din acelaşi motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania nu mai are cu ce sa se autosustina. Mai mult nu am de spus.

| cristi1212 a răspuns:

Pentru noi, populatia, era foarte bine daca nu aderam nici la UE nici la Nato. In UE ne spun aia ce sa facem cu banii pe care oricum ii fura astia de la conducere, daca nu eram in uniune macar nu aveau atatea scuze, dar acum taiem pensii ca ne-a sugerat UE, taiem salarii tot d'aia si tot asa. Si la Nato am aderat degeaba dupa parerea mea, tot ce facem e sa sustinem razboaiele americanilor, in rest ce?happy Cine ne-ar ataca pe noi pe aici? Uite Elvetia, nu e in nicio organizatie d'asta si o duce foarte bine.

| Metal666 a răspuns:

Dupa cum bine stim cu totii, Romania a aderat la EU in 2007. Pentru o scurta perioada, da, a fost bine. Anii 2005-2006-2007 au fost destul de prosperi dupa revolutia de la 1989. De ce? Pentru ca a intra in EU insemna a indeplini anumite reguli, sa le zicem asa. Indeplinirea acelor reguli a dus la un oarecare progres, dar dupa aderare nimanui nu i-a mai pasat de tara. Conducerea a lasat din nou din maini fraiele tarii si am ajuns in starea in care suntem acum. EU la inceput a fost o organizatie social-politica comerciala, cum este si AELS, daca ai auzit de ea (tot europeana). In timp, rolul EU s-a schimbat, la un moment dat conducatorii venind cu binecunoscuta idee de a forma Statele Unite ale Europei. O prostie, caci Europa nu se va putea uni niciodata atata timp cat o tara e mai dezvoltata ca alta. Pentru a ne uni trebuie ca fiecare tara sa fie pe picior de egalitate. Noua, romanilor, ne vor mai trebui inca niste decenii pentru a ne stabiliza economia. Deci da, intrarea in EU a fost o greseala destul de mare dupa parerea mea. Suntem un EU doar cu numele. Daca vrem o dezvoltare buna a tarii noastre, ar trebui sa revina la conducerea Romaniei dinastia de Hohenzollern, care e deja pe moarte. O monarhie ne-ar duce intr-un avant economic de neimaginat. Uite-te la toate tarile monarhiste (Anglia, Suedia, Norvegia, Japonia-care are imparat). Asta e parerea mea. happy Sper ca te-am ajutat.