| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că va fi primita vreodată Turcia în UE? Cum ar afecta asta România? Dar Ucraina?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va fi primita in timp.
Nu are de ce sa ne afecteze nici pe noi si nici Ucraina, cred ca ne va avantaja.

| Simpatic a răspuns:

Sincer nici nu as vrea ca Turcia sa fie in UE atata timp cat este la conducere acest Erdoğan, acest tiran si dictator, daca va fi alt presedinte care sa nu fie dictator ca Putin atunci da m-as bucura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred că ar influența pozitiv Romania. Facem destul comerț cu Turcia și ar dispărea niste taxe.

| carevaescu a răspuns:

Cine stie. Pana la urma EU e in mare rasista si islamofoba. Sentimentele actuale fata de imigranți sunt in panta descendentă. Mira-m-as daca ar intra in curand. Va fi o oarecare surpriza daca va intra vreodată, dar cine stie.
Pe termen lung, EU va fi mai avantajata cu Turcia decat fara ea. Pe termen scurt, n-as crede.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Ukraina insa e o alta poveste. EU ar fi cea mai avantajata daca ar face pace cu rusii, si ar relua proiectele de free trade. Atunci ukraina ar avea sanse sa intre si in EU fara probleme. Slabe șanse sa se intample in curand.
Destrămarea Rusiei ar fi o sansa pentru Ukraina, dar această varianta va avea un efect global net negativ.

| Xox0 a răspuns (pentru carevaescu):

Poate UE e islamofoba din cauza atentatelor?

| carevaescu a răspuns (pentru Xox0):

Cine stie. Europenii au fost rasisti de cand sunt ei. Acum cateva momente erau rasisti impotriva noastra. Stai, retrag, inca sunt, dar mno, isi exprima altfel aceste sentimente, caci na, politcal correctness. Divaghez. Atentatele in sine, tragice cum au fost, nu au facut decat sa catalizeze niste atitudini latente. Nu poti generaliza din faptele unor oameni ură catre aproape un sfert de glob. Musulmanii sunt in mare pasnici, ca orice alt grup de oameni, dar saraci. Din 1.9 miliarde de musulmani totusi gasesti suficiente exceptii de la regula.
Dpdv politic treaba sta total altfel. Calculul este unul de putere si influenta. Iti dai seama ca nici un politician nu vrea sa concureze cu politicienii unei tari majore. Nici comerciantii. Dar pentru ca aceste chestii nu se spun, trebuie sa dea vina pe altceva, sa miste oamenii prin ura. E o stratgie destul de bizara, pentru ca daca ai o populatie care isi normalizeaza ura, chiar daca tu vrei ca acea ura sa fie tintita doar catre turci si musulmani, efectul ei se va simți in toate domeniile vietii. Efectiv iti corupi propria populatie, si efectele vor fi majore, urate, etc.
Da, poti spune ca atentatele au ajutat la rezultatul actual, dar nu sunt cauza principala.

| Xox0 a răspuns (pentru carevaescu):

Mult adevar. Multumesc pentru raspuns.