| AvalohAlyn a întrebat:

Cu candidatul cărui partid ați vota la alegerile prezidențiale sau cine vreți voi sa fie noul președinte al României?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad in acest moment alt candidat in afara de Iohannis care sa castige votul meu.
Stanga nu poate scoate un candidat mai bun decat Tariceanu sau Ponta si lui nu am sa ii dau niciodata votul niciunuia.
In rest dreapta in afara de Iohannis nu are niciun alt candidat viabil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Stinga are o gasca de omuleti prezentabili si non-retarzi. Dar naivi, desigur. Problema lor e ca au intrat in tsd/psd din convingere si majoritatea nu au rude baroni sau alte pile. Sint doar naivi care au impresia ca asa-zisii social democrati chiar urmeaza vreo ideologie. P.S. Probabil votez cu neamtul daca e contra unui rosu. In rest, daca e un independent non-pesedist, non-alde, non-udmr de care nu a auzit nimeni, votez cu ala. Iohannis a fost si este o molusca. P.S. Stiu, nu putea face mare lucru, insa pe 10 august putea ordona jandarmilor sa se retraga in unitati la 1 minut dupa ce a inceput nebunia aia de la ora 22. Nu a facut-o.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gasca prezentabila a stangii nu o sa apara niciodata publica. Nu au cum, nu vor fi lasati. E greu la un partid precum psd sa scoti capul si sa exprimi altceva decat mocirla aprobata de conducere.

Asa ca nu vad sa scoata ei pentru prezidentiale vreun candidat. Maxim Ponta dar faca vreo sansa reala. Sansa lui Ponta e sa isi ridice partidul pentru alegerile din 2024

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ponta trage sa isi faca partidul lui. Oricum, e penibil cu plagiatul ma-si si cum si-a lasat prima nevasta pentru a urca in politica. Plus procurorul ala pe care il are pe constiinta. De fapt stai, ca nu are constiinta. Ponta e un mizerabil ca si Iliescu, doar ca pare mai curat decat dragnea fiindca nu e chiar taran ordinar ca ala. tongue

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In realitate pare mai curat decat Dragnea pentru ca il critica pe Dragnea. E o modalitate buna de a castiga imagine criticand pe cei pe care nu ii place lumea.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu putea. Nu are dreptul legal. Nici pe departe nu are posibilitatea asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Mdah, vezi Chirica la Iasi. A fost printre primii care au mirosit ca dizidenta de psd le poate aduce capital de imagine, mai ales ca la locale in Iasi a venit un neica-nimeni din IT si a luat de-a voturi de nu puteau astia mari boieri sa creada.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

COMANDANT SUPREM AL FORTELOR ARMATE ce iti spune tie?

Art. 92 – Atribuţii în domeniul apărării
(1) Preşedintele României este comandantul forţelor armate şi îndeplineşte funcţia de preşedinte al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.
(2) El poate declara, cu aprobarea prealabilă a Parlamentului, mobilizarea parţială sau totală a forţelor armate. Numai în cazuri excepţionale, hotărârea Preşedintelui se supune ulterior aprobării Parlamentului, în cel mult 5 zile de la adoptare.
(3) În caz de agresiune armată îndreptată împotriva ţării, Preşedintele României ia măsuri pentru respingerea agresiunii şi le aduce neîntârziat la cunoştinţă Parlamentului, printr-un mesaj. Dacă Parlamentul nu se află în sesiune, el se convoacă de drept în 24 de ore de la declanşarea agresiunii.
(4) În caz de mobilizare sau de război Parlamentul îşi continuă activitatea pe toată durata acestor stări, iar dacă nu se află în sesiune, se convoacă de drept în 24 de ore de la declararea lor.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crezi ca eu nu stiu ca e comandant suprem al fortelor armate si presedinte al CSAT? Nu conduce operatia jandarmilor, asta conteaza, si nu poate interveni in ea. Iar paragrafele 2, 3 si 4 privesc situatii de razboi, nu stiu de ce le-ai mai reprodus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Jandarmii comiteau un abuz. Nu era nevoie sa conduca operatia aia. Daca le dadea un ordin, trebuiau sa il respecte. Atit.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, nu are atributia asta, de a da ordine unei unitati de jandarmi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Comandat suprem, da? Deci poate da ordine ORICAREI unitati militare. Nu poate da politiei locale, de exemplu, ca aia tin de administratie. Jandarmeria tine de fortele armate, deci putea.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu asta inseamna comandant suprem, ordinea ierarhica nu se sare, ma mir ca nu stiti asta. Coamanda suprema se rezuma la ce e precizat expres in art. 92.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

E ca si cum ai zice ca un general nu poate da un ordin direct unui soldat, ci ar trebui sa ii zica colonelului x sa ii zica maiorului y sa ii zica sergentului z... Ar fi bine daca ne-ar raspunde cineva mai pe felie ca noi. Eu am vazut destule discutii post-10 august si inclusiv persoane care stapinesc Constitutia bine si eventual mai si lucreaza in domeniul juridic erau de parere ca neamtzul putea opri tot.