| zxzx a întrebat:

Cu cati km trebuie sa reduci viteza fata de regula permisa atunci cand esti in primul an de condus? Si atunci cand esti la scoala de soferi? 10 sau 20?

Răspuns Câştigător
| Facebook_4877 a răspuns:

Ce aberaţi pe aici? Cand faci şcoala de şoferi, şi în primul an după ce ţi-ai luat examenul, reduci viteza cu 20km/h faţă de limita admisă!

6 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Cu 10 km/h, doar n-o sa mergi cu 30 km/h prin oras? Si 50 km/h e prea putin...

| angel74dm a răspuns:

Insa, dupa noul cod rutier, se schimba foaia...
Citez:
Noul Cod Rutier impune noi limite de viteza atat pentru soferii incepatori, cat si pentru cei ce conduc masini cu remorca sau transporta substante periculoase.
Astfel, potrivit actului normativ, "viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele ai caror conducatori au mai putin de un an practica de conducere sau pentru persoanele care efectueaza pregatirea practica in vederea obtinerii permisului de conducere este cu 20 de kilometri/ora mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse"."Viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele care tracteaza remorci sau semiremorci este cu 10 kilometri/ora mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care face parte autovehiculul tragator".
Deci, ambuteiaje peste ambuteiaje... Bafta la examen, sau, daca l-ai luat, bafta la condus!

| PinkPanther a răspuns:

Trebuie sa mergi cu 10 km mai putin decat limita admisa asta in general, si nu sunt sigura dar cred ca pe autostrada trebuie cu 20 mai putin

| Denise_3997 a răspuns:

In oras se va circula obligatoriu cu 50km/h, chiar daca esti incepator. Regula de a circula cu 20km/h mai putin, se aplica doar in afara localitatilor.

| Miauti a răspuns:

Cand esti in primul an de condus sau (primi 6 luni) 10 km. Iar la scoala de condus nu stiu dar eu mergeam normal cum mergea si alti intrafic, deoarece capatasem experienta destula.
Am mers si cu 100 Km cand faceam scoala (cu aprobarea instructorului)...

un mic sfat (fa cat mai multe parcari laterale, deoarece o sa ti trebuiasca.)

| zxzx explică:

Am facut o intrebare dintr-un chestionar si era bine cu 20 mai putin...pe europen.